Montaż WC podtynkowego jak wykonać to poprawnie?

Zaplanuj montaż toalety podtynkowej, aby uzyskać więcej przestrzeni i lepsze efekty wizualne w Twojej łazience. Poznaj praktyczne wskazówki, jak krok po kroku zainstalować i zabudować stelaż WC, a także jak dobrać idealną miskę wiszącą.

Nowoczesne aranżacje łazienek doskonale ukrywają wszelkie podłączenia kanalizacyjne i rury. Podstawowym wyposażeniem stają się zestawy podtynkowe zarówno WC, jak i prysznicowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda zabudowa stelaża WC krok po kroku.

Jak wybrać miskę wiszącą?
Montaż WC podtynkowego – jak się do tego zabrać?
Zabudowa stelaża WC krok po kroku

stelaż

Montaż WC podtynkowego wcale nie jest trudy. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzą się zarówno w obszernych łazienkach, jak i tych mniejszych. W osobnej toalecie stelaż podtynkowy pozwala na wizualne zwiększenie przestrzeni. Zminimalizowaniu ulega odległość WC od ściany. Ponadto tego rodzaju toaleta jest niezwykle prosta do utrzymania w czystości. Co więcej, brak widocznych rur nie szpeci pomieszczenia. Cały stelaż zabudowany jest płytkami, z których łatwo zmyjesz wszelkie zabrudzenia.

Zalety zestawów podtynkowych można wymieniać bardzo długo. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, dzięki którym montaż WC podtynkowego nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic. Doskonale poradzisz sobie z montażem, banalnie prosta okaże się także zabudowa stelaża WC. Krok po kroku wytłumaczymy kolejne etapy. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wykonać to zadanie, możesz skorzystać z usług specjalisty.

Jak wybrać miskę wiszącą?

W przypadku modelu WC kompakt, odległość odpływu od ściany była znacznie większa, co zmniejszało przestrzeń łazienki. Decydując się na zestaw podtynkowy, bardzo ważny jest jednak odpowiedni dobór miski. Zbyt duży model również może zabrać wiele miejsca. 

Wybór sedesu podwieszanego będzie zależał od wielu czynników. Jakie kryteria powinieneś uwzględnić podczas zakupu tego typu produktu?

  • Rozmiary – na rynku znajdziesz miski podwieszane o różnych wymiarach. Spośród nich możesz wybrać także model do łazienki o małym metrażu, którego długość ograniczona jest do ok. 48 cm. Standardowa miska podwieszana osiąga natomiast długość 55–56 cm.
  • Obecność kołnierza – nowoczesne podwieszane miski WC mogą posiadać kołnierz lub być bezkołnierzowe. Zdecyduj się na tę drugą opcję, jeśli zależy Ci na łatwym utrzymaniu toalety w czystości. Brak specjalnego rantu wewnątrz muszli, jak np. w misce wiszącej Koło Nova Pro, ogranicza możliwość osadzania się brudu i pozwala na łatwe czyszczenie jej powierzchni.
  • Powłoki – niektóre miski wiszące wyposażone są w specjalne powłoki. Zwróć uwagę na ich obecność, jeżeli szczególnie zależy Ci na utrzymaniu higieny pomieszczenia.
  • Deska sedesowa – najlepszym rozwiązaniem jest zakup WC podwieszanego wraz z dopasowaną do niego deską. Upewnij się więc, że znajduje się ona w komplecie. Jeśli jest inaczej, będziesz musiał samodzielnie dopasować do miski deskę, dobierając ją pod względem wymiarów i kształtu.
  • Konstrukcja zewnętrzna – zewnętrzny wygląd miski WC decyduje nie tylko o jej walorach wizualnych, ale i użytkowych. Jeśli podwieszany sedes ma gładkie, w pełni zabudowane boki, będziesz mógł znacznie łatwiej usunąć z niego zabrudzenia – przykładem takiego produktu jest np. miska WC Cooke&Lewis Tango.
  • Stylistyka – podwieszane miski WC dostępne są w wielu różnych wzorach. Możesz zdecydować się na model o klasycznym kształcie bądź toaletę posiadającą elegancką, minimalistyczną formę bryły. Do wyboru masz miski owalne, okrągłe, a także prostokątne, które perfekcyjnie odnajdą się w minimalistycznych łazienkach. Nie bez znaczenia jest także kolor miski WC. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest klasyczna biel, jednak producenci oferują także modele utrzymane w czerni, np. takie jak miska Form.
stelaż

Montaż WC podtynkowego – jak się do tego zabrać?

Przed montażem WC podtynkowego należy dobrać odpowiedni stelaż. Zastanów się także, jak będzie wyglądał montaż rury odpływowej do WC, który również będzie miał wpływ na dobór stelaża.

W sklepach dostępne są dwa rodzaje stelaży. Stelaż do zabudowy ciężkiej charakteryzuje się nieco cieńszą budową, ponieważ cały ciężar przenoszony jest na murowane ściany. Stosuje się go głównie w surowych łazienkach, w których możliwe jest zaplanowanie murowanych ścian. Tego rodzaju stelaż należy obudować cegłą zarówno po bokach, jak i od dołu.

Częściej wybierany jest stelaż do zabudowy lekkiej, który po skończonej instalacji obudowuje się płytami kartonowo-gipsowymi. Jego cena jest nieco wyższa, ale za to konstrukcja stabilniejsza. Stosuje się go w przypadku instalacji do ścian niemurowanych. Przy jego pomocy można tworzyć konstrukcje o różnym kształcie, co daje szereg możliwości aranżacyjnych. Stelaż ten przykręca się do podłogi. Punkt ten staje się najważniejszym oparciem i przenosi cały ciężar na podłogę. 

Montaż WC podtynkowego nie jest trudny, jeśli dobrze zaplanujesz pracę i zrobisz dokładnie wszystkie niezbędne pomiary. Na początek zastanów się, czy jesteś w stanie zarezerwować odpowiednią ilość miejsca. Stelaż podtynkowy zajmie ok. 40–50 cm szerokości, 15–20 cm długości i 120 cm wysokości. Pamiętaj, że do stelaża musisz zamocować także miskę, która standardowo ma wymiary ok. 40 cm szerokości i 55 cm długości. Zwróć uwagę, czy po zainstalowaniu stelaża z miską pozostawiona przestrzeń pozwoli na wygodne korzystanie z toalety.

O dokładnym usytuowaniu stelaża decyduje także montaż rury odpływowej do WC. Przy skomplikowanej sieci rur, które mogą występować w blokach mieszkalnych, podłączenie WC do pionu warto zlecić specjaliście. Jeśli jednak rury przebiegają prosto, a cały pion znajduje się tuż za zaplanowanym stelażem, cały montaż nie powinien sprawić Ci kłopotów. Pamiętaj, aby podłączenie WC do pionu było sztywne. W tym przypadku należy użyć rur z tworzywa sztucznego, a nie wężyków obleczonych metalem.

Jeśli odpływ znajduje się z boku stelaża, wówczas odległość WC od ściany może się znacznie zwiększyć. Zabudowując całą instalację, zmniejszysz znacznie przestrzeń łazienki. Innym rozwiązaniem jest rura harmonijkowa do WC. Montaż tego elementu pozwoli na odpowiednie ukierunkowanie odpływu i zaoszczędzenie miejsca. Połową sukcesu w przypadku tego typu remontu jest odpowiednia rura harmonijkowa do WC. Montaż możesz zlecić specjaliście, jeśli zadanie okaże się zbyt skomplikowane.

Kiedy rury odpływu są już odpowiednio zaplanowane i zainstalowane, wówczas należy przykręcić do ściany i podłogi stelaż wraz ze spłuczką. Nie zapomnij o podłączeniu wężyka doprowadzającego wodę do spłuczki. Na tym etapie ważne jest także ustalenie, na jakiej wysokości WC będzie znajdować się miska. Standardowo wisi ona 40 cm nad podłogą. Jeśli przy instalacji stelaża nie masz jeszcze ułożonych płytek na podłodze, weź pod uwagę także ich grubość. Montaż muszli klozetowej powinno wykonywać się jednak dopiero po skończonej zabudowie stelaża.

Zabudowa stelaża WC krok po kroku

Stelaż podtynkowy ma wiele zalet, które niemal zupełnie wyparły już toalety typu WC kompakt. Odległość odpływu od ściany w przypadku starych modeli jest znacznie większa niż w stelażach podtynkowych. Dzięki temu oszczędza się znacznie więcej przestrzeni w łazience czy toalecie. Ponadto dzięki odpowiedniej zabudowie możesz zakryć całą instalację wodociągową i stworzyć bardzo estetyczną półkę ozdobną nad przyciskiem spłuczki. Możliwości aranżacyjnych jest bardzo dużo.

Do zabudowy stelaża wybierz wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe. W sklepie łatwo je znajdziesz – wyróżniają się zielonym kolorem. Do stworzenia całej konstrukcji niezbędne są także profile stalowe, blachowkręty i kołki szybkiego montażu.

Na początek stwórz odpowiednią konstrukcję z profili. Jej kształt w dużej mierze zależy od Twojego pomysłu aranżacyjnego. Jeśli montujesz stelaż w osobnym pomieszczeniu dla WC i jest ono dość wąskie, zazwyczaj zabudowę poszerza się, tak aby zajmowała całą przestrzeń od ściany do ściany. Do tego potrzebne będą Ci profile, które należy przykręcić po bokach stelaża do ściany, tak aby tworzyły razem zwartą konstrukcję.

Następnie musisz odpowiednio dociąć płyty kartonowo-gipsowe. Pamiętaj o dokładnym wymierzeniu otworów na przycisk, odpływ i rurę doprowadzającą wodę ze spłuczki. Następnie przykręć płyty kartonowo-gipsowe zarówno do stelaża samego WC, jak i do stworzonej przez siebie konstrukcji z profili, o ile taką zaplanowałeś. Montaż płyt karton gipsowych do stelaża pozwoli Ci uniknąć wyginania się całej ścianki pod ciężarem miski.

Pod płyty możesz zamontować paski taśmy izolacyjnej. Ich obecność na stelażu pozwoli uniknąć drgań przenoszonych ze stelaża na ściankę. Wpłynie to nie tylko na komfort użytkowania WC, ale także na izolację akustyczną. Łączenia płyt kartonowo-gipsowych możesz zabezpieczyć dodatkowo taśmą uszczelniającą.

Tak przygotowaną zabudowę możesz wykończyć w dowolny sposób. Ze względów praktycznych i estetycznych najczęściej wybierane są płytki, którymi pokrywa się całą zabudowę stelaża wraz z podłogą i ścianami. Innym rozwiązaniem jednak jest nałożenie gipsu i pomalowanie ich przeznaczoną do łazienek farbą. Doskonałe efekty daje także połączenie obu tych metod.

Ostatnim etapem jest montaż muszli klozetowej. Na jakiej wysokości WC będzie się ona znajdować, ustaliliśmy już wcześniej. Za pomocą dołączonego do zestawu kolanka doprowadza się do niej odpływ wraz z rurką od spłuczki. Całą miskę przykręca się do stelaża, a śruby zabezpiecza dołączoną osłonką w kolorze miski.