Torf ogrodniczy – co trzeba o nim wiedzieć

Torf wykorzystujemy głownie jako podłoże dla hodowanych przez nas roślin. Ten rodzaj gleby wyjątkowo służy naszym uprawom, co wynika z bogactwa składników odżywczych oraz jego struktury. Co należy wiedzieć o tym rodzaju ziemi?

Torf ogrodniczy – co trzeba o nim wiedzieć

Jak powstaje torf

Torf powstaje wtedy, gdy resztki roślin nie ulegają całkowitemu rozkładowi – dzieje się tak szczególnie w miejscach o dużej wilgotności, gdzie często dochodzi do zalewania terenu wodą. W zależności od tego, w jakich warunkach powstawał, wyróżnić możemy kilka rodzajów torfu:

Torf wysoki – cechuje się luźną strukturą i ciemną barwą, powstaje w miejscach, które zalewane są przez wodę zawierającą ubogie ilości składników odżywczych. Ziemia taka jest kwaśna, a w sprzedaży dostępna jest również w wersji odkwaszonej za pomocą wapna. Torf wysoki jest podłożem najbardziej uniwersalnym, a przez to posiadającym największe zastosowanie w ogrodzie.

Torf niski – tworzy się na skutek zalewania powierzchni przez wodę natlenioną i pełną składników odżywczych. Ma wysokie pH, nie jest więc przydatny do zakwaszania gleby, a dodatkowo zawiera zbyt duże ilości soli, by moc używać go do przekopania z innym typem gleby.

Torf przejściowy – to podłoże pośrednie pomiędzy torfem wysokim i niskim, nadaje się do zakwaszania gleby.

Przeczytaj także: Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

  

Torf ogrodniczy – co trzeba o nim wiedzieć

Do czego wykorzystać torf

Torf znajduje w ogrodnictwie kilka zastosowań. Przede wszystkim stanowi wartościowe podłoże dla roślin. Zapewnia dobre warunki rozwoju szczególnie gatunkom kwasolubnym, ale jest także często wykorzystywanym dodatkiem do gleby innego rodzaju. Wykorzystuje się go do produkcji ziemi ogrodniczej, którą wzbogaca w wartościowy materiał organiczny.

Torf dostępny jest także w postaci nawozów, które zakwaszają glebę. Wpływają one na poprawę zwięzłości gleb lekkich, natomiast podłoża ciężkie czynią bardziej przepuszczalnymi.

Z torfem spotkamy się także w filtrach, których zadaniem jest zmiękczanie wody w oczkach wodnych. Produkuje się z niego także specjalne doniczki przydatne podczas uprawy roślin z rozsady.

Sprawdź także: Jak zrobić domowe wino

Warto pamiętać, że torfy dostępne w sprzedaży mogą różnić się wartością pH, a przez to nie zawsze będą odpowiednie do zakwaszania gleby albo też uprawy roślin kwasolubnych. Należy upewnić się co do odczynu wybranego podłoża i dobrać je w taki sposób, by było ono optymalne do naszych celów. Zwróćmy także uwagę na kolor torfu – im będzie jaśniejszy, tym mniejszy będzie stopień jego rozłożenia. Podłoże w ciemnym kolorze oznacza, ze materiał organiczny jest w znacznym stopniu rozłożony, przez co torf traci na swoich właściwościach.