Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Niektóre prace ogrodowe można wykonać własnoręcznie, do innych konieczne będzie użycie elektronarzędzi. Tę zależność szczególnie łatwo można zaobserwować na przykładzie pielęgnacji drzew, krzewów oraz żywopłotów, porastających małe ogrody prywatne oraz większe działki rekreacyjne.

Praca z dobrze dobranym elektronarzędziem jest przyjemniejsza i wykonujemy ją szybciej. Znacznie lepsze są również efekty przeprowadzenia wszystkich prac. Żywopłot rośnie bujniej i prezentuje się bardziej dekoracyjnie. Drzewa oraz krzewy nie rozrastają się w takim tempie, że trudno jest je ujarzmić.

pilarkapilarkapilarkapilarka

Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotu w pigułce

Pielęgnacja drzew, krzewów oraz żywopłotów to czynności, które przede wszystkim opierają się na:

- Usunięciu pędów martwych lub trwale uszkodzonych,

- Skróceniu gałęzi i nadaniu roślinie określonych kształtów.

Wszystkie te czynności pobudzają roślinę do wzrostu, kwitnienia, a także do wytworzenia nowych, zdrowych pędów. Przy czym drzewka oraz krzewy owocowe przycinamy późną jesienią lub zimą, wówczas, gdy roślina się już nie rozwija. Wiosną możemy przycinać gałęzie, ale w sposób zdecydowanie delikatniejszy. Przycinając je w marcu, kwietniu lub maju, nadamy gałęziom kierunek ich późniejszego wzrostu.

Najwięcej pracy zwykle wymagają żywopłoty. Rozrastają się szczególnie gęsto w czerwcu, w tym miesiącu roślina wymaga najwięcej pracy. W pozostałych miesiącach zachowuje już kształt, który nadaliśmy jej poprzednio.

Wiosną przeprowadzamy także przegląd w koronach drzew oraz krzewów. To dobry czas na usunięcie pędów, które przeszkadzają roślinie lub nadają jej kształtów, które odbiegają od naszych oczekiwań. Podcinając takie pędy, nie tylko upiększamy ogród wizualnie, ale również sprawiamy, że sama roślina wygląda lepiej.

pilarkapilarkapilarkapilarka

Jakie narzędzia do jakich prac?

Podczas wykonywania prac ogrodniczych, duże znaczenie ma jakość przeprowadzanego cięcia. Do tego niezbędna jest wiedza i zręczność w posługiwaniu się elektronarzędziem. Ważna jest jednak także jakość używanych narzędzi. W tym zakresie pamiętajmy, by używany sprzęt był czysty i odpowiednio naostrzony. Jeśli końcówka tnąca będzie tępa, zniszczy pędy, które nie będą już w stanie rosnąć dalej.

Elektronarzędzie dobierajmy także rozmiarem do wykonywanej pracy. Do szerokiego i gęstego żywopłotu warto dobrać większe nożyce spalinowe, które skrócą nam czas strzyżenia i będą znacznie wygodniejsze od nożyc małych. Do wysokich koron drzew wybierajmy urządzenia teleskopowe – na wysięgniku. Dzięki nim znacznie zwiększymy sobie obszar cięcia.

O ile do młodych i nie zdrewniałych pędów wystarczy użycie narzędzi ręcznych, w tym sekatora czy nożyc. O tyle do skrócenia pędów grubszych potrzebujemy już bardziej wyspecjalizowanych narzędzi.

Elektronarzędzia znacznie szybciej i lepiej poradzą sobie również z formowaniem żywopłotu oraz drzewek ozdobnych, szczególnie tych mocno rozrośniętych. Nożycami akumulatorowymi przytniemy daną powierzchnię nie tylko szybko, ale również bardzo równo.

Komplet odpowiednio dopasowanych elektronarzędzi to dodatek do profesjonalnego zestawu narzędzi ręcznych. Jakie elektronarzędzia powinniśmy posiadać?

1. Nożyce do krzewów oraz żywopłotu

To małe urządzenia elektryczne zasilane akumulatorem lub spalinowe. Sprawdzają się w zakresie cięć formujących. Szybko nadają żywopłotowi geometryczne kształty. Do małych ogrodów, w których istnieje możliwość podłączenia urządzenia do zasilania – warto stosować nożyce elektryczne – są nieduże i działają cicho. Do nieco większych ogrodów warto już wybrać nożyce elektryczne, ale zasilane akumulatorem. Podczas prac na dużych skwerach konieczne będzie użycie sprzętu spalinowego. Ich powierzchnia robocza również jest większa od standardowych nożyc. Nożyce spalinowe eliminują pracę z niewygodnym kablem, ale są też nieco głośniejsze podczas pracy.

Lekkie i jednocześnie bardzo poręczne nożyce elektryczne zasilane akumulatorem, do mniejszych ogrodów należy dobierać pod względem odpowiedniej wydajności akumulatora. Są to narzędzia uważane za jedno z bezpieczniejszych. Zwykle nożyce akumulatorowe posiadają zderzak ochronny, który ochroni nasze ciało w razie odbicia, a może ono nastąpić przy cięciu blisko ziemi. Ostrza nożyc akumulatorowych powinny być wykonane ze stali hartowanej. Uchwyt natomiast wykończony miękkim tworzywem sztucznym, które nie będzie powodowało nadmiernego pocenia się dłoni. Ważny jest także kształt ostrza, który nada szybki efekt dekoracyjny obcinanym pędom. Jakie ostrze? Bardzo

dobrze będzie pracowało ostrze szlifowane z wbudowanym obcinakiem do pojedynczych lub grubszych gałęzi. Nożyce elektryczne oraz spalinowe będą miały wmontowane prowadnice o długości około 60-80 cm. Narzędzia te będą odpowiednie do cięcia także nieco dłuższych żywopłotów. Jeśli szukamy narzędzia, które ułatwi nam pracę z żywopłotem, zainteresujmy się szczególnie tymi modelami, które posiadają przystawkę nagarniającą pędy z obrotową głowicą. Są one dużo precyzyjniejsze. Do takich nożyc można zamontować teleskopowy trzonek i tym samym wydłużyć zasięg pracy. Długość pracy takiego urządzenia to od 15 do nawet 60 min.

Nożyce elektryczne do żywopłotu będą idealne do pracy w mniejszych ogrodach, gdzie formy żywopłotów nie będą znacznie rozbudowane. Zwykle stosuje się je do wąskich form zielonych, których jednak ze względu na rodzaj roślin, nie ręcznie przystrzyżemy szybko i równo. Nożyce elektryczne znacznie skracają czas pracy oraz wysiłek włożony w pielęgnację roślin. Można w nich ustawiać dowolnie uchwyt oraz system natychmiastowego zatrzymywania noży. Co ważne, dzięki nowym funkcjom formowania korony, ścięte pędy nie leżą dookoła krzewu. Nożyce elektryczne do pracy potrzebują źródła zasilania – to najczęściej wymieniana wada tego rodzaju urządzeń. Do zalet należy cicha praca.

Nożyce spalinowe - dobrze się sprawdzają tam, gdzie nie ma sieci elektrycznej, prace są częste, a żywopłoty dość gęste i twarde. Mają zazwyczaj większą moc od elektrycznych urządzeń, ale są też dosyć głośne podczas cięcia. Moc nożyc do dużych, zdrewniałych żywopłotów powinna przekraczać 600 W, a silnik powinien mieć wysoki moment obrotowy, rzędu 60-80 Nm. Wówczas szybko przytniemy wyznaczony obszar.

3. Pilarki łańcuchowe - elektryczne oraz spalinowe, sprawdzą się w zakresie przycinania dowolnych drzew - grubych gałęzi, szczególnie tych, które trudno jest usunąć ręcznie. Warto pamiętać, że urządzenia mające napęd elektryczny będą lżejsze od spalinowych.

Moc pilarek elektrycznych przeznaczonych do prac w domu i ogrodzie mieści się w przedziale 1,3-2 kW. Najmniejsze pilarki spalinowe mają natomiast dwusuwowy silnik o mocy 1,5-3 kW. Ponieważ nie posiadają kabla, nie ogranicza nas miejsce wykonywanej pracy. Manewrowanie jest swobodne, nie krępujące ruchów.

Pamiętajmy: Jeśli zastanawiamy się nad zakupem pilarek elektrycznych, jak i spalinowych, przed podjęciem decyzji, upewnijmy się, ile kosztuje nowy łańcuch i jak się go napina.

4. Sekator akumulatorowy – urządzenie szczególnie przydatne w przypadku bardzo małych form roślinnych. Z akumulatorowym sekatorem szybko przytniemy pojedyncze krzaczki oraz inne drobne formy roślinne. Skrócimy również trawę, porastającą trudno dostępne miejsca.

ogródogródogródogród

Podsumowanie

Pielęgnacja ogrodów i przestrzeni zielonych wymaga nie tylko wiedzy i zaangażowania, ale również odpowiedniego sprzętu. Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów ułatwiają i przyspieszają pracę ogrodniczą, pozwalając osiągnąć lepsze efekty. Do najważniejszych zadań pielęgnacyjnych należy usuwanie martwych pędów, skracanie gałęzi oraz nadawanie roślinom pożądanych kształtów, co stymuluje ich wzrost i zdrowie. Przybory takie jak nożyce do żywopłotów, pilarki łańcuchowe czy sekatory akumulatorowe, dobierane z uwzględnieniem rodzaju i wielkości roślin, stanowią nieodzowne wsparcie w tych działaniach. Oprócz funkcjonalności, istotne są również aspekty bezpieczeństwa użytkowania oraz łatwość obsługi wybranych narzędzi. Zastosowanie nowoczesnych elektronarzędzi jest więc kluczowe dla efektywnej i estetycznej pielęgnacji ogrodów, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych warunków rozwoju dla krzewów, drzew i żywopłotów.

Data Aktualizacji: 13.03.2024