Uchwyty do baterii łazienkowych – przegląd

Jakie mamy uchwyty do baterii łazienkowych? Czym się od siebie różnią? Na pewno możemy je podzielić na kilka kategorii w zależności od budowy, materiału czy funkcjonalności. Dziś zobaczymy, które modele sprawdzą się najlepiej w codziennym użytkowaniu!

Bateria łazienkowa to sposób na stylowe wnętrze!

Nowoczesne baterie łazienkowe mogą być bardzo efektowne pod względem wizualnym. Obserwując rozmaite projekty aranżacyjne, to właśnie one stanowią kluczowy punkt dekoracyjny. Na całe szczęście obecnie nie brak nam możliwości wyboru wśród akcesoriów łazienkowych. 

Choć większość osób stawia na tradycyjną, srebrną kolorystykę osiąganą za pomocą powłoki wykonanej z chromu, popularność zdobywają też czarne warianty. Doskonale podkreślają one minimalistyczne, surowe wnętrza i dobrze wpisują się w klimaty skandynawskie. Zwolennicy stylistyki retro także nie powinni być zawiedzeni, gdyż producenci bez przerwy powiększają ofertę, aby jak najlepiej odpowiadać pojawiającym się potrzebom. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy – uchwyty do baterii łazienkowej powinny pasować do całej aranżacji!

Uchwyty do baterii – dlaczego są ważne?

Każda bateria łazienkowa składa się z wielu elementów. Część z nich jest widoczna gołym okiem, podczas gdy reszta została skrzętnie ukryta w korpusie. Tak naprawdę to właśnie akcesoria do baterii łazienkowych determinują ich funkcjonalność i sprawność działania. Uchwyty do baterii to akcesoria, które powinniśmy wybierać z dużą starannością. 

Porada eksperta

Uchwyty do baterii są szczególnie narażone na przetarcia i uszkodzenia, a ponadto łatwo po nich zobaczyć upływ czasu. Właśnie dlatego warto je wymieniać i przywracać elegancki wygląd całemu korpusowi!

Tradycyjne uchwyty do baterii łazienkowych

Uchwyty do baterii łazienkowych

Jak opisać klasyczne rozwiązania armatury łazienkowej, które wciąż jeszcze spotykamy  w naszych domach? To po prostu tradycyjne kurki! Co ciekawe, w ostatnich latach zaczęły one podbijać serca także tych, którzy preferują bardziej nowoczesne projekty.

Tego typu uchwyty pozwalają nam uzyskać strumień wody po odkręceniu kurka. Najczęściej pojawiają się w bateriach dwuuchwytowych, w których dopływ ciepłej i zimnej wody jest wykonany oddzielnie. Warto pamiętać, że ich wygląd wcale nie musi być wierną kopią modeli z dawnych lat. Obecnie znajdziemy w ofercie przeróżne warianty, różniące się między sobą kształtami i kolorystyką. Mimo, że zwykle łączy je krzyżowa budowa, mogą także przypominać dźwignię czy rączkę.

Baterie dwuuchwytowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie użycie rąk do manualnego ustawienia siły i temperatury strumienia nie będzie problemem. Świetnymi przykładami są umywalki, wanny z prysznicem i bidety. Z kolei uchwyty retro, razem z dekoracyjnym kranem, często pojawiają się w wannach. Dzięki nim możemy osiągnąć bardzo stylowe wykończenie pomieszczenia!

Odkręcane uchwyty do baterii łazienkowych

Uchwyty do baterii łazienkowych

Wśród kurków, które nadają się do baterii dwuuchwytowych, możemy spotkać:

  • pokrętła – wykonane najczęściej z transparentnego tworzywa sztucznego z czerwonym i niebieskim akcentem, ułatwiającym rozpoznanie kurka z gorącą i zimną wodą;

  • gałki – z dwoma, czterema lub większą ilością wgłębień, które umożliwiają lepszy i wygodniejszy uchwyt. 

Obydwa typy mogą pasować do głowic ceramicznych lub uszczelkowych. Jeżeli czeka nas wybór lub wymiana uchwytów, koniecznie zwróćmy uwagę na ich kompatybilność.

Warto też wspomnieć o mieszaczu, stanowiącym osobny rodzaj uchwytu baterii łazienkowej. To nowoczesne rozwiązanie, które praktycznie wyparło tradycyjny podział kurków na zimną i gorącą wodę. Nic dziwnego! Z łatwością ustawimy go jedną ręką, osiągając pożądany strumień w znacznie krótszym czasie. Koniec z martwieniem się o odpowiednią siłę i temperaturę! 

Czy wiesz, że…

Sterowanie mieszakiem jest bardzo intuicyjne? Zmieniając jego ustawienie na boki, z łatwością dobierzemy odpowiednią temperaturę. Z kolei przestawiając go w dół lub w górę, dopasujemy ciśnienie wody. 

Uchwyty do baterii ze względu na materiał wykonania

Uchwyt popularny z zaślepką Armatura Kraków niebieski

Niewątpliwie wszystkie uchwyty do baterii łazienkowych powinny być wykonane z takich tworzyw, które są wytrzymałe na kontakt z wodą. To jednak nie oznacza, że wszystkie modele będą równie trwałe i odporne na zagrożenia

  • Same uchwyty, szczególnie te nakładane na baterie starego typu, często wykonywane są z tworzywa sztucznego. To sprawia, że bardzo łatwo je czyścić i mają sporą odporność na wodę, ale niestety po pewnym czasie ulegają uszkodzeniu. Pęknięcia nie stanowią tu żadnego zaskoczenia.

  • Lepszym materiałem wykonania uchwytów do baterii łazienkowych jest mosiądz, czyli metal, który zapewnia dobre właściwości użytkowe.

W dwupokrętłowych bateriach najczęściej mamy możliwość wymiany samych kurków. Z kolei jednouchwytowe modele raczej nie mają takiej opcji, dlatego tu szczególnie musimy zwrócić uwagę na jakość ich uchwytów. Element ten może ulec zniszczeniu jako pierwszy, a tego na pewno nie chcemy.

Jakie inne akcesoria do baterii są polecane?

Akcesoria do baterii zapewniają ich sprawniejsze działanie. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych elementów, które poprawią komfort użytkowania. Często polecane są:

  • przedłużka do kranu,

  • przełącznik natrysku,

  • perlatory i głowice do baterii.

Pamiętajmy, że zadbanie o sterowanie strumieniem wody lub jej poziomem hałasu jest jak najbardziej możliwe, a odpowiednio dopasowane akcesoria do baterii na pewno nam w tym pomogą.