Układanie paneli na klik – 7 zasad, o których trzeba pamiętać

Panele układa się zwykle jako podłogę pływającą, czyli bez konieczności przytwierdzania do podłoża. Obecnie nie musimy już łączyć pióra i wpustu klejem – bardziej popularną metodą jest układanie paneli na klik. Tego typu montaż nie jest trudny, ale wymaga znajomości kilku ważnych zasad. Postępowanie zgodnie z nimi sprawi, że będziemy cieszyć się dobrze wykończoną podłogą przez długie lata.

Zasada 1 - aklimatyzacja paneli, temperatura i wilgotność

Jeśli chcemy poprawnie zamontować panele, powinniśmy je aklimatyzować w miejscu montażu co najmniej przez 2 dni. W pomieszczeniu, w którym układane będą panele, temperatura musi wynosić przynajmniej 21°C (jednak nie mniej niż 12°C), a optymalna wilgotność ok. 60%. Zarówno w czasie aklimatyzacji, jak i podczas układania paneli lepiej nie otwierać okien (panele zmieniają swoje wymiary pod wpływem temperatury i wilgoci). Pamiętajmy też, by wyjmować panele z opakowania bezpośrednio przed montażem.

Panele Gladstone NaturalPanele Gladstone NaturalPanele Gladstone NaturalPanele Gladstone Natural

Zasada 2 - podłoga pływająca

Układanie paneli w systemie podłogi pływającej nie wymaga ani użycia kleju, ani przybijania do podłoża - panele montowane są na klik. Przy tym rodzaju montażu panele nie mogą dotykać do elementów konstrukcyjnych budynku (pod wpływem warunków atmosferycznych panele będą nieznacznie zmieniać objętość, bez odstępu zaczęłyby pękać lub nachodzić na siebie). Odstęp między panelami a ścianą to tzw. szczelina dylatacyjna. Jej szerokość powinna wynosić 10-15 mm, a w przypadku pomieszczeń powyżej 50 m2 - aż 20 mm. Po zakończeniu prac szczelina dylatacyjna przy ścianie powinna zostać przykryta przez maskującą listwę przypodłogową.

Uwaga! Szczelina dylatacyjna powinna się także znaleźć pomiędzy pomieszczeniami - maksymalna powierzchnia, jaka może być ułożona z paneli, wynosi 8 x 8 m (przy większych powierzchniach pomieszczenie powinno być przedzielone szczeliną dylatacyjną, którą również maskuje się listwą).

Profil aluminiowy dylatacyjny GHProfil aluminiowy dylatacyjny GHProfil aluminiowy dylatacyjny GHProfil aluminiowy dylatacyjny GH

Zasada 3 - przygotowanie podłoża

Montaż paneli możemy zacząć po skończeniu prac instalacyjnych i wykończeniowych. Podłoże powinno być suche, czyste i równe (warto sprawdzić to poziomicą). Wszystkie nierówności, które przekraczają 2 mm/m, należy usunąć zaprawą szpachlową. Na tak przygotowanym podłożu jako pierwszą warstwę kładziemy folię paroizolacyjną o grubości ok. 0,2 mm. Jej fragmenty powinny zachodzić na siebie na ok. 10 cm (folia powinna też zachodzić na ścianę na wysokość listwy maskującej). Następnie robimy izolację akustyczną, zazwyczaj z pianki polipropylenowej lub tektury budowlanej o grubości 2 mm, ewentualnie z płyt polistyrenowych, które występują w grubościach od 3 do 6 mm. Matę podkładową układa się w stosunku do folii prostopadle lub ukośnie. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby krawędzie mat nie były w tej samej linii z krawędziami paneli. Maty układa się tak, żeby się dotykały, te z polistyrenu można dodatkowo połączyć specjalną, paroizolacyjną taśmą klejącą - dzięki temu nie rozsuną się w czasie montażu paneli (mają dotykać ściany, ale nie mogą na nią nachodzić).

Zasada 4 - układanie z kierunkiem światła

Panele należy montować prostopadle do okna. W pomieszczeniach z więcej niż jednym oknem panele układamy zgodnie z kierunkiem padania promieni słońca z okna znajdującego się naprzeciw drzwi. Taki zabieg sprawia, że miejsca łączeń paneli są mniej widoczne.

Zasada 5 - docinanie paneli

Układanie rozpoczyna się od pełnego panelu. Jeśli docięcie jest konieczne, zawsze docina się ostatni rząd - pamiętajmy jednak, że najwęższy element nie może mieć mniej niż 5 cm szerokości. Przy pierwszym rzędzie należy więc sprawdzić, jaka będzie szerokość ostatniego rzędu (jeśli byłaby węższa niż wspomniane 5 cm, należy zwęzić pierwszy rząd).

Panele podłogowe winylowe GoodHome natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome natural hungarian

Zasada 6 - układanie paneli

Pierwszy rząd paneli układa się wzdłuż ściany (piórem w kierunku ściany). Najpierw łączymy ze sobą krótsze boki. Pojedynczy panel ustawiamy pod kątem 70° i powoli mocujemy go do już ułożonych paneli. Ostatni panel w rzędzie zwykle trzeba przyciąć na długość i od jego drugiej części zacząć układanie następnego rzędu. Przesunięcie poprzecznych łączeń paneli powinno wynosić nie mniej niż 40 cm.

Zasada 7 - prace wykończenie

Niezależnie od rodzaju podłogowej listwy maskującej, zawsze montuje się ją do ściany. Na koniec montujemy drzwi i sprawdzamy, czy nie trą o powierzchnię paneli. W razie potrzeby nieznacznie skracamy drzwi.

Data publikacji: 10.01.2014