Umywalki nablatowe i wpuszczane w blat – wady i zalety

Dwa nowoczesne rodzaje umywalek – nablatowe i wpuszczane mogą nam sprawić nie byle jaki problem podczas urządzania łazienki. Która będzie lepsza, ładniejsza czy bardziej funkcjonalna? Dowiedzmy się zatem, co charakteryzuje oba te rozwiązania, aby móc dokonać najlepszego wyboru.

Strefa umywalkowa to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów przestrzeni łazienkowej. Dlatego też podczas wybierania umywalki łazienkowej warto zwrócić uwagę na to, by nie tylko dobrze komponowała się ona z wystrojem pomieszczenia, lecz również zapewniała komfort podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Najczęściej wybierane typy umywalek to umywalki nablatowe i wpuszczane w blat – jakimi zaletami i wadami dysponują te rozwiązania?

Umywalka wpuszczana

Umywalka nablatowa – dlaczego warto?

Umywalka nablatowa to nowoczesne rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Czym wyróżnia się ten rodzaj umywalki łazienkowej? Bryła produktu osadzona jest na blacie, wystając nieco ponad jego powierzchnię, syfon i rury odpływowe znajdują się z kolei pod blatem, np. ukryte w szafce.

Zalety:

- wysoki rant umywalki nablatowej sprawia, że woda nie chlapie na blat – dzięki temu zachowuje on swój estetyczny wygląd przez dłuższy czas,

- miejsce styku umywalki nablatowej z szafką jest wyraźnie zaznaczone i odsłonięte – zapobiegnie to gromadzeniu się w nim kurzu i ułatwi nam utrzymanie czystości w łazience,

- zastosowanie blatu stanowi oczywistą korzyść – zapewnia on dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków i innych drobiazgów,

- wyższy brzeg umywalki nablatowej podwyższa także komfort jej użytkowania, ułatwiając mycie twarzy czy golenie się,

- nieestetyczne elementy montażowe mogą zostać ukryte w szafce. Możemy je również dekoracyjnie wyeksponować pod blatem, podążając za nowoczesnymi, dość odważnymi trendami.

Wady: Umywalki nablatowe to rozwiązanie, za które najczęściej trzeba zapłacić nieco więcej niż za standardowe modele ścienne czy wpuszczane w blat.

Umywalka nablatowa ceramiczna

Do jakiej łazienki pasuje umywalka nablatowa?

Umywalki nablatowe to model, który najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach należących do użytkowników, którzy nie boją się innowacji i odważnych pomysłów. Dlaczego? Na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych umywalek nablatowych w niemalże każdym kształcie, który tylko przyjdzie nam na myśl. Możemy znaleźć klasyczne umywalki nablatowe okrągłe czy prostokątne, jak również bardziej wyszukane propozycje – w kształcie muszli czy strumyków. Możemy więc nieco popuścić wodze fantazji – jedyne ograniczenie stanowi tu nasza wyobraźnia!

Twórcy umywalek nablatowych odchodzą też od standardu, jakim jest wykonanie umywalki łazienkowej z ceramiki, najczęściej w odcieniu śnieżnej bieli. Coraz większą popularnością cieszą się modele, do których wyprodukowania zastosowano kamień, a nawet hartowane szkło. W ten sposób umywalka stanie się przykuwającym spojrzenia detalem, który nada wyszukany charakter każdej przestrzeni łazienkowej. Nawet najzwyklejsza umywalka nablatowa prostokątna zyska nietuzinkowy wygląd, gdy zostanie ona wytworzona z naturalnego kamienia lub szkła!

Czy wiesz, że…

Na rynku można też znaleźć umywalki łazienkowe wykonane ze stali szlachetnej, nawiązujące do wciąż popularnych zlewozmywaków kuchennych wytworzonych z tego materiału. Choć umywalki łazienkowe ze stali szlachetnej cechują się trwałością i dość niską ceną, nie cieszą się one tak dużą popularnością jak modele ceramiczne czy kamienne.

Jeśli chodzi o umywalkę nablatową, metraż pomieszczenia nie ma znaczenia. Model ten idealnie wpasuje się zarówno w większe, jak i w mniejsze pomieszczenia łazienkowe – wszystko zależy od kształtu i wielkości wybranej przez nas umywalki.

Umywalka nablatowa

Dlaczego warto wybrać umywalkę wpuszczaną w blat?

Umywalka wpuszczana w blat to klasyczne rozwiązanie w strefie umywalkowej, które wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jakie zalety oferuje ten typ umywalki?

Zalety:

- umywalka wpuszczana w blat zajmuje niewiele miejsca - doskonale sprawdzi się ona zatem w łazienkach dysponujących niewielkim metrażem,

- wszystkie nieestetyczne elementy montażowe, takie jak rury odpływowe czy syfon, mogą zostać ukryte przed wzrokiem domowników i gości. Sprawi to, że cała konstrukcja umywalkowa będzie prezentować się estetycznie i podkreśli wystrój całego pomieszczenia. Możesz też zamontować umywalkę na blacie bez szafki - całość zyska wtedy surowy, nowoczesny charakter,

- Wpuszczając umywalkę w blat, chronisz mebel przed bezpośrednim kontaktem z wodą – dzięki temu zachowa on estetyczny wygląd przez dłuższy czas.

Wady: Umywalka wpuszczana w blat zajmuje sporo miejsca w szafce – może nam to utrudnić jej funkcjonalne zagospodarowanie. Niemożliwe jest również zamontowanie szuflady tuż pod blatem – w tym miejscu znajduje się spód umywalki.

Umywalka Cersanit Ontario 50 cm new 1 otwór

W jakiej łazience warto zastosować umywalkę wpuszczaną w blat?

Umywalka wpuszczana w blat stanowi ukłon w kierunku ponadczasowej klasyki – model ten jest wykorzystywany do aranżacji łazienek już od wielu lat, w odróżnieniu od umywalek nablatowych, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej wykorzystywać podczas aranżowania łazienki w nieco nowocześniejszym stylu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią szafkę i baterię, aby umywalka wpuszczana w blat zyskała bardziej nowoczesny wyraz.

Wpuszczenie umywalki w blat sprawia, że umywalka łazienkowa i szafka stają się jednolitą bryłą o płaskiej powierzchni. W ten sposób strefa umywalkowa zyskuje na lekkości, a całe wnętrze łazienkowe staje się optycznie większe.

W przypadku umywalki wpuszczanej w blat największą rolę odgrywa wybór odpowiedniej szafki. Musi ona dokładnie pasować do wybranej wcześniej umywalki – zupełnie, jak gdyby była pod nią skrojona. Umywalka będzie funkcjonalna tylko wtedy, gdy jej krawędź będzie dobrze dopasowana do blatu – dzięki temu nie będzie się ona przesuwać podczas użytkowania, a zabrudzenia i kurz nie będą wnikać w szczelinę między blatem a umywalką.

Uwaga!

Decydując się na umywalkę wpuszczaną w blat, warto od razu zakupić pod nią szafkę na wymiar. W ten sposób zyskamy pewność, że mebel będzie do niej idealnie pasować, a stworzona konstrukcja umywalkowa będzie nas cieszyć funkcjonalnością przez lata.

Umywalka konglomeratowa Beni 44 cm

Umywalki wpuszczane w blat i nablatowe a wybór baterii

Zarówno w przypadku umywalki wpuszczanej w blat, jak i nablatowej nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wyboru baterii – możemy więc wybrać model, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Jej wygląd oraz wielkość powinny jednak współgrać wizualnie z naszą umywalką łazienkową – w przeciwnym razie uzyskany efekt nie będzie ani funkcjonalny ani estetyczny.

Decydując się na umywalkę nablatową, upewnijmy się, czy posiada ona przygotowany otwór na baterię. Typ ten charakteryzuje się tym, że dość często nie posiada on wybitego otworu na baterię umywalkową. W jaki sposób rozwiązać ten problem? Do dyspozycji pozostaje nam jeszcze montaż nablatowy i podtynkowy – czym cechują się te rozwiązania?

Na podtynkowy montaż baterii przy umywalce łazienkowej musimy zdecydować się nieco wcześniej – już na etapie projektowania łazienki. Ten typ baterii wymaga bezpośredniego podłączenia do rur z ciepłą i zimną wodą, dlatego też musimy wcześniej dokładnie wiedzieć, w którym miejscu zostanie ona umieszczona. O zaletach i wadach zastosowania stelaża podtynkowego możemy przeczytać w tym artykule.

Jeśli umywalka nablatowa nie posiada wybitego otworu na baterię, możemy też zamontować baterię bezpośrednio na blacie. Rozwiązanie takie sprawdzi się szczególnie w nowocześnie urządzonych przestrzeniach łazienkowych.

 

Data publikacji: 25.07.2017