Produkty

Umywalka podwieszana na stelażu podtynkowym – zalety i wady

Umywalka podwieszana na stelażu podtynkowym – zalety i wady

Stelaż podtynkowy stosujemy zwykle w sytuacji, gdy decydujemy się na montaż podwieszanej na nim miski ustępowej. Mniej popularnym, jednak przydatnym w pewnych sytuacjach, jest także stelaż podtynkowy przeznaczony do montażu umywalki. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

umywalka podwieszanaStelaż podtynkowy do umywalki – gdzie i kiedy się przyda?

Umywalkę możemy przymocować bezpośrednio do ściany, w miejscu, w którym umożliwia to instalacja wodno-kanalizacyjna. Aby zapewnić jej jeszcze większą stabilność, możemy podeprzeć ją np. postumentem. Po co więc korzystać ze specjalnego stelaża, gdy montaż wiszącej umywalki jest możliwy także bez niego? Jest kilka sytuacji, w których będzie on niezastąpiony.

Stelaż podtynkowy do umywalki przyda nam się wtedy, gdy przeprowadzamy remont. Chcąc przearanżować łazienkę łącznie ze zmianą położenia elementów instalacyjnych, musielibyśmy przeprowadzić czasochłonne i uciążliwe prace związane ze zrywaniem glazury, kuciem i murowaniem. Stelaż powoduje, że możemy ominąć te etapy. Dzięki niemu instalacje możemy poprowadzić bezpośrednio na istniejącej ścianie, a następnie zastosować stelaż, zabudować go płytami g-k i wykończyć. Możemy również całość zaprojektować tak, by stworzyć dodatkową, praktyczną półkę, która przyda się do przechowywania kosmetyków.

Stelaż do umywalki sprawdzi się także wtedy, gdy chcemy podzielić łazienkę na strefy lub mamy pomysł na umieszczenie zlewu pośrodku pomieszczenia, z dala od ścian. Dzięki zamontowanemu i obudowanemu stelażowi stworzymy nową, funkcjonalna ściankę działową, w której poprowadzimy instalację lub nawet coś na kształt łazienkowej wyspy. Daje nam to wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala na dużą swobodę w urządzaniu wnętrza, szczególnie gdy dysponujemy sporą przestrzenią.

Stelaż podtynkowy umywalkowy Durasan Malmo 400 mmWady zastosowania stelaża podtynkowego do umywalki

Czy rozwiązanie dające tak wiele możliwości może posiadać minusy? Jako wadę zastosowania takiego produktu można uznać ograniczenie w pomieszczeniu wolnej przestrzeni, szczególnie gdy stelaż zabudowujemy bezpośrednio przy istniejącej już ścianie, a zmian dokonujemy w małym pomieszczeniu. W dużych łazienkach dobudowanie nowego elementu nie będzie miało tak dużego znaczenia, a walory estetyczne i funkcjonalne zdecydowanie przewyższą ewentualne wrażenie podzielnia wnętrza na mniejsze strefy.

Wadą może być także konieczność wydania pieniędzy na sam stelaż, a także zabudowania go i wykończenia, jednak są to prace o wiele „czystsze” i zwykle łatwiejsze niż wspomniana już ingerencja w istniejące ściany i ciągi instalacyjne.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek

Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek
Jak wybrać umywalkę do łazienki, aby pasowała do wnętrza i była funkcjonalna? Nowoczesne umywalki do łazienki różnią się od siebie kształtem i ...
Czytaj więcej

Wyposażenie łazienki, które ułatwia sprzątanie

Wyposażenie łazienki, które ułatwia sprzątanie
Wizja polerowania lustra, szorowania wanny, oraz podłogi to nie koniecznie coś, o czym marzymy. Wówczas idealnie byłoby, gdyby wszystkie prace mogły z...
Czytaj więcej

Stelaż sanitarny – rodzaje i montaż.

Stelaż sanitarny – rodzaje i montaż.
Stelaż sanitarny pozwala zawiesić różnego rodzaju urządzenia sanitarne, np. bidet czy toaletę. Zabudowany, pozwala ukryć przyłącza wodociągowe ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Umywalka podwieszana na stelażu podtynkowym – zalety i wady