Strona główna

Strzałka w prawo

Utrzymanie porządku

Strzałka w prawo

Odkurzacze i akcesoria

Strzałka w prawo

Pozostałe akcesoria do odkurzaczy

Strzałka w prawo

Pozostałe akcesoria do odkurzaczy

Odkurzanie jest niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów sprzątania każdego pomieszczenia, czy to w domu czy w przestrzeniach służbowych. Dzięki odkurzaczom sprawnie i przede wszystkim dokładnie można usunąć okruchy, kurz oraz drobne zabrudzenia. Aby sprzątanie w Twoim domu czy biurze było jeszcze bardziej efektywne, w tej kategorii zebraliśmy pozostałe akcesoria do odkurzaczy.

Filtry

Pozostałe akcesoria do odkurzaczy

Odkurzanie jest niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów sprzątania każdego pomieszczenia, czy to w domu czy w przestrzeniach służbowych. Dzięki odkurzaczom sprawnie i przede wszystkim dokładnie można usunąć okruchy, kurz oraz drobne zabrudzenia. Aby sprzątanie w Twoim domu czy biurze było jeszcze bardziej efektywne, w tej kategorii zebraliśmy pozostałe akcesoria do odkurzaczy.

22 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Odkurzacze i akcesoria

Wyświetlanie 22 z 22 produktów

Akcesoria do odkurzaczy – ssawki i szczotki

Odkurzacz to jedno z podstawowych sprzętów AGD w domu. Trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku bez tego urządzenia. Jednak sam odkurzacz jest niemal bezwartościowy, jeżeli nie będzie mu towarzyszyć właściwa rura i ssawka do odkurzacza

Podstawowa ssawka ma za zadanie uszczelnić powierzchnię pomiędzy rurą odkurzacza a podłożem. Dzięki płaskiej krawędzi podciśnienie wytworzone przez silnik może wciągnąć do rury zanieczyszczenia. Kształt, jaki ma ssawka do odkurzacza, zależy od jej przeznaczenia.

Charakterystyczną odmianą ssawki jest szczotka do odkurzacza, czyli ssawka wyposażona we włosie, które jest elastyczne, więc pozwala dopasować się ssawce także do nierównych nawierzchni oraz wymiatać zanieczyszczenia z drobnych zagłębień. 

W domach zwykle stosowana jest szczotka-ssawka końskie włosie, z gęstymi rzędami sztywnych włókien (imitujących właśnie szczotki z włosia końskiego) po obu stronach otworu zasysającego. Uniwersalne szczotko-ssawki mogą mieć możliwość wysuwania i wsuwania szczotek, w zależności od nawierzchni, na jakiej są stosowane. 

Szczotki zwykle stosuje się na nawierzchniach takich jak płytki, panele i inne twarde podłogi. Na dywanie szczotka będzie stawiać duży opór, a włosie dywanu wystarczająco mocno uszczelni styk, jaki ma ssawka z podłożem.

Ssawki zwykle wykonuje się z twardych tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen (PP) lub polietylen wysokiej gęstości (HDPE). W szczotko-ssawkach zwykle spodnia powierzchnia wykonana jest z blachy. Pod nią znajduje się mechanizm wysuwania szczotek. 

Obecnie wiele odkurzaczy ma dodatkowe funkcje, takie jak pranie na mokro, mycie okien, wbudowaną parownicę itp. Mają też zastosowanie podczas prac warsztatowych, remontowych i budowlanych. Do każdego tego typu zastosowania przeznaczone są specjalne końcówki,.Należy jednak pamiętać, że do kontaktu z pyłem lub do pracy na mokro odkurzacz musi być specjalnie przystosowany konstrukcyjnie. 

Właściwa ssawka do odkurzacza, czyli skuteczne sprzątanie

Odpowiednia ssawka do odkurzacza to jeden z warunków tego, żeby jego użycie przyniosło pożądany skutek. Przeważnie podstawowy zestaw ssawek dołączony jest do urządzenia. W odkurzaczach domowych jest to zwykle ssawka prosta, szczelinowa i ssawko-szczotka. W przypadku odkurzaczy piorących czy z funkcją myjki okiennej także dysza spryskująco-odsysająca

Podstawowy zestaw nie zawsze jest wystarczający. W dodatku ze względu na stosunkowo intensywne użytkowanie ssawka do odkurzacza często ulega uszkodzeniom. Dlatego dość często kupuje się ssawki czy szczotki. 

Im bardziej różnorodny i wyspecjalizowany będzie zestaw akcesoriów, tym Twój odkurzacz będzie dawał Ci większe możliwości. Szczególnie w przypadku urządzeń z dodatkowymi funkcjami, które pozwalają nie tylko na odkurzanie, ale też mycie, szorowanie (służy do tego np. zestaw okrągłych szczotek), pranie itp. 

Właściwa szczotka lub ssawka do odkurzacza powinna znaleźć się na wyposażeniu, zanim okaże się ona potrzebna. Optymalnym wyjściem jest zakup wszystkich akcesoriów, na użycie których pozwala funkcjonalność odkurzacza. Przeważnie pojedyncza ssawka kosztuje niewiele w stosunku do całego odkurzacza, zajmuje też niewiele miejsca, dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się zawczasu. 

Już teraz kup wszystkie szczotki i ssawki do odkurzacza, które są przeznaczone do Twojego modelu urządzenia. 

Ssawka i szczotka do odkurzacza – jak dobrać ją do zastosowania i urządzenia?

Parametrem, który decyduje o tym, czy dana ssawka lub szczotka do odkurzacza będzie pasować do Twojego urządzenia, jest średnica gniazda rury, której dobranie zapewnia szczelność połączenia. Najpopularniejsze rozmiary rur to 32 i 35 mm. Zanim dokonasz zakupu ssawki, musisz wiedzieć, w jaką rurę wyposażony jest Twój odkurzacz.

Ssawki na rurę 32 mm często sprzedawane są w zestawie z adapterem, który pozwala użyć ich także w urządzeniach z szerszą rurą. Uniwersalna ssawka do odkurzacza może mieć gniazdo zaciskowe, które można dopasować do rur o różnej średnicy. 

Urządzenia wielofunkcyjne często wyposażone są w specjalne końcówki do specjalnych zastosowań. Mają one inną średnicę niż typowe ssawki odkurzające. Na przykład zestaw okrągłych szczotek do myjek i parownic zwykle przeznaczony będzie do urządzeń z konkretnej serii danego producenta. W takim przypadku należy przed kupnem sprawdzić kompatybilność akcesorium.

Odkurzacz z możliwością pracy na mokro może być wykorzystywany do mycia szyb czy twardych podłóg. Końcówka do tego typu działań wyposażona jest listwy zbierające wodę, które z czasem zużywają się, dlatego są wymienne. Kupując je, powinieneś zwrócić uwagę na kształt pióra, za pomocą którego osadzone są w ssawce. 

Odkurzacze przemysłowe stosowane są także jako zestaw do odprowadzania pyłu. Wymaga to zastosowania adaptera, który pozwoli na podłączenie rury do szlifierki czy pilarki podczas pracy w pomieszczeniach. 

Specyficznym akcesorium jest także ssawka samochodowa. Wnętrza pojazdów są pełne zakamarków i zagłębień, w których gromadzi się nanoszony do auta brud, kurz i piach. Ssawka odkurzacza do sprzątania w samochodzie ma płaską i szeroką końcówkę, dzięki czemu można ją wsunąć między poduszki foteli, w zakamarki wnętrza, do kieszeni w drzwiach czy w zagłębienia wynikające z konstrukcji nadwozia i podwozia pojazdu. 

Ssawka samochodowa może być przydatna także w domu, do sprzątania mebli tapicerowanych, takich jak kanapy, fotele czy narożniki. Często w wąskiej przestrzeni pomiędzy elementami (np. między siedziskiem i oparciem), gromadzi się piach, kurz i czy okruchy. Ich skuteczne usunięcie zwykłą ssawką jest trudne. Kształt i proporcje, jakie ma ssawka samochodowa, znacznie to ułatwiają. 

Podobne zastosowanie co samochodowa, może mieć szczelinowa ssawka do odkurzacza. Ma ona długą i wąską końcówkę, ściętą pod kątem ostrym. Jest znacznie węższa i nieco wyższa od ssawki do sprzątania aut, ale dłuższa - dlatego można za jej pomocą posprzątać głębsze i trudniej dostępne nisze. 

Przeznaczenie innych ssawek i szczotek zwykle opisane jest na ich karcie produktu lub opakowaniu. Są to akcesoria do konkretnych zadań.