icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak naprawić fornir? Instrukcja krok po kroku

Meble pokryte fornirem prezentują się stylowo i elegancko. Cienkie płaty drewna mogą jednak z czasem wybrzuszać się, odchodzić od powierzchni mebli i ulegać innym uszkodzeniom mechanicznym. Na szczęście istnieją sposoby na naprawę uszkodzonego mebla. Zobacz, jak naprawić fornir krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak naprawić fornir – instrukcja

Fornir to cienki płat drewna, którym wykańcza się meble. To naturalna okleina drewniana, które dodaje uroku i klasy szafkom, stołom, komodom, a nawet ścianom. Sprawia, że wnętrze staje się nowoczesne oraz ekskluzywne.

Meble pokryte fornirem są znacznie lżejsze niż tożsame modele wykonane z litego drewna, a jednocześnie prezentują się tak samo elegancko. Nic zatem dziwnego, że w przypadku odklejenia się, wybrzuszenia lub innego uszkodzenia forniru właściciel chciałby, by materiał ten odzyskał swój pierwotny wygląd.

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na naprawę forniru. Poniżej znajdziesz krótki, ale treściwy poradnik, który pokaże Ci, jak naprawić fornir na meblach krok po kroku. Dzięki temu stół, szafka kuchenna albo komoda w sypialni odzyskają swój dawny blask. Metoda ta polega na usunięciu uszkodzonego fragmentu okleiny, a następnie zastąpieniu go nowym fragmentem arkusza forniru.

To dobry sposób, gdy zastanawiasz się, jak naprawić fornir mocno zniszczony: wybrzuszony, pęknięty, porwany lub w inny sposób uszkodzony. Nie zawsze jednak konieczne jest wycinanie zniszczonego forniru i zastępowanie ubytku nowym arkuszem. W przypadku niektórych wad wystarczą o wiele łatwiejsze oraz szybsze sposoby. 

Gdy Twój mebel ma płytkie zarysowania lub zadrapania, a jednocześnie sama okleina jest dostatecznie gruba – wystarczy, że delikatnie przeszlifujesz uszkodzenie drobnym papierem ściernym. Następnie oczyść oszlifowaną powierzchnię z pyłu i kurzu, a później pomaluj ją, polakieruj albo pokryj warstwą oleju. W ten sam sposób możesz usunąć trwalsze plamy albo przebarwienia powłoki.

jak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornir

Sprawdź również: Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna

Przygotuj miejsce, które uległo uszkodzeniu

Jeśli jednak zniszczenia są na tyle duże, że musisz usunąć uszkodzony fragment, rozpocznij od przygotowania miejsca, które uległo uszkodzeniu i które chcesz uzupełnić nowym wykończeniem. W tym celu zniszczony albo wybrzuszony fornir przytnij równo w taki sposób, aby powstały ubytek miał kształt prostokąta bądź kwadratu. Usuń zniszczony fornir za pomocą dłutka lub ostrego nożyka. Pozbądź się także starej warstwy kleju.

Jak naprawić fornir – wytnij arkusz forniru

Kolejny krok to przygotowanie forniru, którym uzupełnisz ubytek. W tym celu przyłóż do ubytku na meblach arkusz nowego forniru. Za pomocą ołówka starannie odrysuj kształt łatki, a następnie wytnij go nożykiem. Później przyłóż nowy element do uszkodzonego miejsca. Upewnij się, że będzie do niego perfekcyjnie pasował.

Zwróć uwagę na to, aby doklejony element był takiej samej grubości, w tym samym kolorze i odcieniu oraz z tego samego gatunku drewna, co reszta forniru. Bądź uważny podczas wybierania forniru, ponieważ wielu nierzetelnych sprzedawców pod tą nazwą sprzedaje okleiny PCV z drewnopodobnym nadrukiem. Pamiętaj, że oryginalny fornir drewniany to po prostu cienki płat prawdziwego drewna. Kupuj zatem w sprawdzonych i godnych zaufania sklepach.

Nałóż klej

Po przygotowaniu forniru należy nanieść klej na odpowiednie elementy. Za pomocą szpatułki bądź pędzelka nałóż zatem klej zarówno na spodnią część łatki, jak i na mebel w miejscu ubytku. Jeśli powierzchnia, skąd usunięto wcześniej dawną warstwę wykończenia, jest duża, wygodniej będzie zastąpić pędzel albo szpatułkę packą zębatą.

jak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornir

Przyklej fornir do mebla

W następnym etapie przyklej wycięty fornir drewniany do mebla. Zwróć uwagę, aby bardzo starannie połączyć ze sobą obie powierzchnie. Jeśli chcesz, by dobrze do siebie przywarły, dociśnij je ściskiem stolarskim albo miękkim drewnianym klockiem. Pamiętaj, że bardzo istotny jest jeden kierunek, w którym przesuniesz narzędzie po łatce. Przesuwaj zatem narzędzie od środka ku brzegom.

Przeczytaj także: Ściski stolarskie – rodzaje i zastosowanie

Przytnij łatkę

Kiedy klej łączący mebel z fornirem drewnianym wyschnie, możesz przystąpić do ewentualnego przycięcia łatki wzdłuż krawędzi mebla, jeśli jest to konieczne. W celu wyrównania krawędzi, łączenia warstwy starego forniru na meblu z nową łatką, przeszlifuj je papierem ściernym. Z tej przyczyny dobrze jest, jeżeli nowy arkusz forniru użytego do naprawy ubytku okaże się nieco grubszy niż ten, który pokrywa mebel.

Polakieruj mebel

Po zakończeniu szlifowania sięgnij po wilgotną szmatkę i usuń nagromadzony na powierzchni mebla pył oraz kurz. Na zakończenie prac renowacyjnych naprawiony fragment pokryj odpowiednim środkiem. Wykorzystaj taki sam preparat, jaki został użyty do pomalowania Twojego mebla. Może to być np. wosk, lakierobejca albo lakier. W ten sposób miejsce wstawienia łatki będzie niemal zupełnie niewidoczne, a fornir drewniany, którym wypełniono ubytek, będzie prezentował się świetnie.

Gotowe! Naprawa forniru na meblach jest ukończona. Teraz możesz cieszyć się na nowo eleganckim, stylowym meblem z drewnianą okleiną.

jak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornirjak-naprawic-fornir

Zainspiruj się: Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Naprawa forniru – potrzebne narzędzia

Na to, jak naprawić fornir w skuteczny i estetyczny sposób, wpływa nie tylko precyzja oraz staranność prac. Bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Dzięki zebraniu odpowiednio ostrych, dobrej jakości narzędzi i akcesoriów naprawa forniru przebiegnie szybko oraz sprawnie, a uzyskany efekt będzie znacznie lepszy.

Co zatem przyda Ci się podczas prac? Przed przystąpieniem do działania zgromadź potrzebne narzędzia. Przydadzą Ci się:

 • ostry nożyk,

 • pędzelek, szpatułka lub packa zębata,

 • dłutko,

 • ścisk stolarski albo klocek drewniany,

 • arkusz forniru wykonany z takiego samego gatunku drewna, co okładzina Twojego mebla,

 • klej stolarski,

 • ołówek,

 • linijka (najlepiej stalowa),

 • papier ścierny,

 • czysta, wilgotna szmatka,

 • lakierobejca, wosk lub lakier taki sam, jaki został wykorzystany do pomalowania Twojego mebla.

Dzięki profesjonalnym narzędziom i materiałom oraz naszemu poradnikowi z pewnością uda Ci się przeprowadzić efektywną naprawę forniru w swoich ulubionych meblach.

Data publikacji: 05.02.2016

Data aktualizacji: 19.12.2022