Produkty

W jaki sposób naprawić fornir

W jaki sposób naprawić fornir

Meble pokryte fornirem prezentują elegancko. Te cienkie płaty drewna mogą jednak z czasem odchodzić od powierzchni, którą zdobią, a także ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Na szczęście nie musimy od razu decydować się na wyrzucanie uszkodzonego mebla. Fornir bowiem łatwo naprawimy, a elementy wyposażenia nim pokryte odzyskają dawny blask.

Co będzie nam potrzebne:

- ostry nożyk,
- linijka, najlepiej stalowa,
- dłutko, pędzelek, szpatułka albo packa zębata,
Naprawa powierzchni- klocek drewniany lub ścisk stolarski,
- arkusz forniru wykonany z takiego samego gatunku drewna, co okładzina naszego mebla,
- klej stolarski,
- papier ścierny,
- ołówek.

Naprawa forniru krok po kroku:

Pracę rozpoczynamy od przygotowania miejsca, które uzupełnimy nowym wykończeniem. Uszkodzony fornir przycinamy równo, tak by ubytek miał kształt kwadratu lub prostokąta. Za pomocą nożyka lub dłutka usuwamy zniszczony fornir, a także starą warstwę kleju.

W następnej kolejności przykładamy do ubytku arkusz nowego forniru i za pomocą ołówka odrysowujemy kształt łatki. Wycinamy kształt nożykiem. Przykładamy nowy element do uszkodzonego miejsca, by upewnić się, że będzie do niego idealnie pasował.

Kolejnym krokiem jest naniesienie kleju. Za pomocą pędzelka lub szpatułki nakładamy go zarówno na spodnią część łatki, jak i na mebel w miejscu, skąd usunęliśmy wcześniej dawną warstwę wykończenia. Jeżeli powierzchnia ubytku jest duża, wygodniej będzie zastąpić pędzel packą zębatą. Następnie łączymy ze sobą obie powierzchnie. Aby dobrze Nożykdo siebie przywarły, dociskamy je miękkim drewnianym klockiem albo ściskiem stolarskim. Ważny jest jednak kierunek, w którym będziemy przesuwać narzędzie po łatce – robimy to od jej środka, kierując się ku brzegom.

Gdy klej wyschnie, możemy przystąpić do przycinania łatki wzdłuż krawędzi mebla (jeśli jest to konieczne). Aby wyrównać krawędzie łączenia warstwy starego forniru z nowym, należy przeszlifować je papierem ściernym. Z tego też względu dobrze, jeśli arkusz forniru wykorzystanego do naprawy ubytku będzie nieco grubszy od tego pokrywającego nasz mebel.

Po zakończonym szlifowaniu sięgamy po lekko wilgotną szmatkę i usuwamy powstały pył. Na zakończenie prac renowacyjnych nowy fragment wykończenia pokrywamy odpowiednim środkiem – takim samym, jaki użyty został do pomalowania naszego mebla. Może to być np. lakier, lakierobejca czy wosk. W ten sposób miejsce wstawienia łatki będzie niemal zupełnie niewidoczne.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna
Jeśli chcemy szybko i sprawnie przeprowadzać obróbkę drewnianych powierzchni, warto zaopatrzyć się zestaw praktycznych narzędzi. Które z nich warto na...
Czytaj więcej

Ściski stolarskie - rodzaje i zastosowanie

Ściski stolarskie - rodzaje i zastosowanie
Ściski stolarskie to urządzenia, które przydadzą się w wielu sytuacjach. To jedne z tych elementów, które powinny stanowić niezbędne wyposażenie każde...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza
W każdym warsztacie majsterkowicza niezbędne jest kilka narzędzi, dzięki którym praca będzie przebiegała sprawnie i efektywnie. Zobaczmy zatem, które...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.09.2021
<a href=https://reduslim.health/>farmacia reduslim</a>
Rodneymum

Ocena i komentarz dla:

W jaki sposób naprawić fornir