Wanna z gotową obudową czy wykończona glazurą?

Montując przylegającą do ściany wannę, mamy dwie możliwości – możemy zabudować ją glazurą taką jak na sąsiadujących z nią ścianach lub też skorzystać z gotowej obudowy do wanny. Zobaczmy, czym cechują się oba te rozwiązania i które z nich jest korzystniejsze!

wanna z gotowa obudowa

Wanna wykończona glazurą – co warto o niej wiedzieć?

Wybierając wannę wykończoną glazurę, zyskujemy efekt nie tylko trwały, lecz również wyjątkowo elegancki – brzeg wanny będzie perfekcyjnie nawiązywać do ścian, a całość prezentować się nowocześnie. Płytki ceramiczne świetnie zniosą też warunki panujące w łazience – nie są podatne na szkodliwe działanie wilgoci i ciepła, jak również niełatwo porysować je podczas standardowego użytkowania. W efekcie możemy cieszyć się pięknie zabudowaną wanną przez długi czas.

Montaż glazury na brzegu wanny wymaga pewnych umiejętności i zajmie nieco czasu. Trzeba tu też pamiętać o pozostawieniu otworu rewizyjnego w pobliżu syfonu, który ułatwi nam dokonywanie późniejszych napraw.

wanna z obudowa

Zalety i wady gotowej obudowy do wanny

Niewątpliwą zaletą gotowej obudowy do wanny jest jej cena – za całość wraz z montażem zapłacimy zazwyczaj kilkaset złotych. W przypadku wykończenia glazurą możemy mieć do czynienia nawet z dwukrotnością tej kwoty – choć oczywiście wszystko zależy od ceny konkretnych płytek, które wybierzemy. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo prosty montaż – najczęściej metodą na pióro i wpust.

Poszczególne panele łączą się ze sobą w taki sposób, że spoiny są niemalże niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Uwaga!

Decydując się na gotową obudowę wanny, ułatwimy sobie dostęp do wszystkich rur, wężyków i innych elementów warunkujących sprawny przepływ wody. W przypadku awarii wystarczy tylko na chwilę zdemontować panel, naprawić lub wymienić uszkodzony element, a na koniec powtórnie zamontować obudowę. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż praca przez wąski otwór rewizyjny jak w przypadku wanny obudowanej glazurą.

Gotowe obudowy są też dostępne w szerokiej palecie kolorów, kształtów i rozmiarów, a do ich produkcji wykorzystuje się przeróżne materiały. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki mamy wybór, zajrzyjmy do tego artykułu.

Gotowa obudowa czy glazura?

Nie ulega wątpliwości, że wykończenie wanny glazurą jest rozwiązaniem trwalszym – prawidłowo użytkowane i regularnie czyszczone płytki ceramiczne zachowają swoją estetykę nawet przez kilkanaście lat. Co więcej, perfekcyjnie łączą się ze ścianami, dzięki czemu całe wnętrze prezentuje się spójnie i harmonijnie. Po pewnym czasie taka aranżacja może nam się jednak znudzić – a jej zmiana będzie się wiązać z kosztownym remontem. Pod tym względem gotowa obudowa wydaje się być lepszym wyborem – jest tania, a montaż wykonamy bez żmudnego skuwania. Możemy więc pozwolić sobie na zmianę wystroju łazienki częściej niż w przypadku wanny z glazurą.

Zobaczmy, jakie gotowe obudowy do wanny zebraliśmy w naszym asortymencie! Sprawdźmy również, jak zamontować taką gotową obudowę – przeczytamy o tym tutaj.

Data publikacji: 01.10.2018