LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Prawidłowa segregacja – co powinniśmy wrzucać do pojemników na papier
Prawidłowe segregowanie odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe pomaga w recyklingu i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Proekologiczne zachowania swój początek biorą podczas prawidłowego wybierania pojemnika na różnego rodzaju śmieci. Oto, co powinny zawierać kosze na śmieci, a czego do nich wrzucać nie należy.
Spis treści:
- Segregacja śmieci – nowe przepisy
- Co można wrzucać do pojemnika na papier?
- Czego NIE wrzucamy do pojemników niebieskich?
Segregacja śmieci – nowe przepisy
Nowe wytyczne w sprawie segregowania odpadów, które zaczęły obowiązywać 1 lipca 2017 roku, ujednolicają sposób wstępnego podziału śmieci przed poddaniem ich recyklingowi lub utylizacji. Chociaż na dostosowanie się do nowych przepisów gminy mają 5 lat, warto już teraz segregować odpady na 4 części – w wielu miejscowościach przygotowano już bowiem pojemniki na śmieci, do których trafiają resztki z gospodarstw mieszkalnych. Każdemu rodzajowi odpadów odpowiada określony kolor pojemnika.
Jakie śmieci do pojemników w różnych kolorach?
Pojemniki na odpady mają obecnie 4 kolory, a do każdego z nich trafiają określone rodzaje śmieci:
- pojemnik żółty – do niego wrzucamy tworzywa sztuczne i metale,
- pojemnik zielony – trafiają do niego odpady szklane,
- pojemnik brązowy – zawiera śmieci ulegające biodegradacji,
- pojemnik niebieski – przeznaczony jest na papier.
Oprócz ogólnego przeznaczenia pojemnika w każdym kolorze spośród wymienionych powyżej warto zapoznać się z wytycznymi szczegółowymi, które dokładnie informują, jakie z odpadków można, a których nie wolno wrzucać do pojemników. Opowiemy o tym na przykładzie kosza ostatniego – niebieskiego – w którym gromadzone są śmieci papierowe.
Co można wrzucać do pojemnika na papier?
Oprócz samego papieru – w tym papierowych ręczników umieszczonych w poręcznych łazienkowych pojemnikach wiszących – do kosza niebieskiego trafiają ponadto wszelkiego typu reklamowe gazetki i ulotki, a także papierowa prasa – zarówno gazety, jak i czasopisma – oprócz tego zeszyty i książki.
W pojemniku znajduje się również miejsce na opakowania tekturowe i papierowe, kartony, a także wykorzystywaną w celu usztywnienia i wypełnienia kartonów tekturę falistą.
Czego NIE wrzucamy do pojemników niebieskich?
Warto zapoznać się z poniższym zestawieniem, ponieważ zawiera ono spis papierowych odpadów, które w pierwszym odruchu kierować możemy do niebieskiego pojemnika na śmieci, a które nie mogą znaleźć w nim miejsca przeznaczenia. Są to kartony po mleku i napojach, a także papier pozostały po kostkach masła i margaryny, opakowania po materiałach budowlanych i wykończeniowych, takich jak gips, cement, beton, tapety, wapno.
Czy wiesz, że… Chociaż sporządzone na papierze, w niebieskim pojemniku zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą znaleźć się faktury, rachunki, faksy i kalki. |
Wykorzystywane w biurach i do utrzymywania porządku wśród dokumentów w domach spinacze, zszywki, okładki plastikowe i przezroczyste koszulki nylonowe na papier w formacie A3 i A4 należy uprzednio usunąć i wrzucić do odpowiedniego pojemnika – najczęściej zbierającego odpady plastykowe i metalowe – żółtego.
Data publikacji: 05.10.2017
Data aktualizacji: 02.09.2024