Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!

Podczas budowy domu lub remontu mieszkania do największych wyzwań należy zaprojektowanie łazienki. Jej odpowiednia aranżacja powinna opierać się na funkcjonalności, a także estetyce. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, dzięki którym dowiesz się, jaki stelaż podtynkowy wybrać do swojej łazienki.

Zabudowa stelaża podtynkowego – co warto wiedzieć?

Projektowanie łazienki i toalety to skomplikowane zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników – nie tylko dostęp do mediów, ale również komfort codziennego użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu harmonijnej estetyki wnętrza. Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, dzięki któremu bez trudu poradzisz sobie z rozmieszczeniem ceramiki sanitarnej. Akcesoria sanitarne znajdą się w zaplanowanym przez Ciebie miejscu, a przebieg montażu nie będzie kłopotliwy.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać

Stelaż WC to nie tylko prosty i wygodny sposób na montaż sedesu lub umywalki. To także pewność, że sprzęt został stabilnie zamocowany w wyznaczonym miejscu. Zastosowanie tego rozwiązania zapewni Ci większą swobodę w aranżacji pomieszczenia – akcesoria sanitarne zajmą znacznie mniejszą powierzchnię niż przy tradycyjnym sposobie montażu. Dodatkowo zyskasz większą swobodę ruchu, na przykład podczas sprzątania. Mop łatwo dosięgnie pod sedes, więc nikt nie będzie musiał klęczeć ze ścierką, by doczyścić trudno dostępne miejsca.

Stelaż do ceramiki sanitarnej to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Należy do nich także estetyka, ponieważ wszystkie elementy stabilizujące są ukryte w ścianie. Zabudowa stelaża podtynkowego, na przykład przy pomocy płyty gipsowej, umożliwia Ci dowolne zaaranżowanie ściany. Wykorzystanie kontrastujących lub wzorzystych płytek to doskonały pomysł – w ten sposób wydzielisz strefy pomieszczenia, zaś umiejętnie rozplanowany wzór geometryczny wpłynie na nowoczesny wystrój łazienki.

Stabilny montaż, wygoda codziennego użytkowania, a także okazja, by wprowadzić do Twojej łazienki nowoczesny styl – to wszystko jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Wystarczy, że wykorzystasz stelaż podtynkowy. Jaki wybrać, by najlepiej spełnił Twoje oczekiwania?

Stelaż podtynkowy – jaki wybrać do Twojej łazienki?

Najpopularniejszym rodzajem stelaża podtynkowego w Polsce jest instalacja przeznaczona do montażu miski WC. Na rynku dostępne są dwie wersje, które różnią się zawartością zestawu. Pierwszy wariant oferuje Ci pełny zestaw toaletowy. W jego skład wchodzi instalacja stabilizująca oraz przyłączona do niej miska WC. Druga opcja zawiera sam stelaż.

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, oceń wady i zalety zakupu kompletu lub samego stelaża. Decydując się na zestaw z miską WC, nie musisz martwić się o poszukiwanie dodatkowych części – wszystko jest w jednym pudełku, gotowe do rozpoczęcia montażu od razu po zakupie. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że poszczególne elementy doskonale do siebie pasują.

stelaż podtynkowy - jaki wybrać?

Wybór samego stelaża podtynkowego to rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli masz już miskę WC lub planujesz zakup innego modelu niż opcje dostępne w zestawach. Instalacja pozwala Ci na dopasowanie dowolnej miski WC, która spełni Twoje wymagania funkcjonalne oraz estetyczne. Co więcej, stelaż możesz wykorzystać także do zawieszenia bidetu lub pisuaru.

Stelaż podtynkowy – wymiary

Bardzo ważne są parametry, jakie posiada stelaż podtynkowy. Wymiary odpowiednie do Twojej łazienki są kluczem do sukcesu. Podczas przeglądania ofert zwróć uwagę na właściwości konkretnych instalacji i przed zakupem przy pomocy miarki sprawdź, czy dany wymiar dobrze wpisze się w aranżację łazienki.

Instalacja przeznaczona do montażu ceramiki sanitarnej występuje w dwóch odmianach – jest to stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Czym się one charakteryzują?

Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej – kiedy go wybrać?

Ten rodzaj inaczej nazywamy stelażem do zabudowy mokrej. Oznacza to, że jest przeznaczony do ścian murowanych i jego zastosowanie również wymaga zamurowania. Wykorzystanie stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej wymaga wkładu pracy i może zająć trochę czasu, jednak do jego zalet możemy zaliczyć korzystną cenę.

Jeżeli kusi Cię możliwość zakupu tańszego odpowiednika, to pamiętaj, że ten rodzaj instalacji nie może być stosowany do ścian kartonowo-gipsowych. Pod jego znacznym naporem płyty prędzej czy później nie wytrzymają obciążenia, a upadek miski WC spowoduje uszkodzenie zarówno ściany, jak i samego urządzenia sanitarnego. Podłoga również może wymagać remontu.

stelaż podtynkowy

Wybierz stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, jeżeli chcesz zawiesić miskę WC lub inne akcesorium sanitarne na ścianie murowanej. Choć cena produktu jest zwykle bardzo atrakcyjna, weź pod uwagę także potencjalne koszty związane z zamurowaniem instalacji.

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej – kiedy go wybrać?

To najpopularniejszy rodzaj instalacji. Mimo że stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej bywa nawet dwukrotnie droższy od modelu do zabudowy ciężkiej, jest znacznie bardziej atrakcyjny poprzez łatwe zastosowanie.

Choć stelaż podtynkowy do zabudowy suchej powstał z myślą o ścianach z płyt kartonowo-gipsowych, w gruncie rzeczy możesz go wykorzystać także do ścian murowanych. To stabilna i trwała konstrukcja, która doskonale poradzi sobie z rozłożeniem obciążenia w każdej sytuacji.

Bez względu na materiał, z którego wykonana jest ściana, zalecany sposób montażu jest taki sam. Instalację wystarczy ukryć za płytą kartonowo-gipsową. To szybkie i wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dużego nakładu pracy ani środków finansowych. Łatwość przeprowadzenia remontu przy zastosowaniu stelaża do zabudowy lekkiej z pewnością rekompensuje jego wyższą cenę.

Uniwersalne stelaże podtynkowe do zabudowy suchej są dostępne w różnych wymiarach ze względu na wysokość ramy nośnej. Najczęściej kupowane są wersje niższe – o wysokości nieprzekraczającej metra. Tego typu instalacje służą zazwyczaj do zamocowania miski WC lub bidetu. Ramy powyżej tej wysokości umożliwiają montaż umywalki, pisuaru lub dodatkowych uchwytów dla osoby o ograniczonej sprawności fizycznej.

Wybierz stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej, jeżeli zależy Ci na szybkim remoncie w jak najmniej inwazyjnym stopniu. Pamiętaj, że możesz zastosować go niezależnie od materiału, z którego powstała ściana. Możesz także wybrać sposób zabudowy – przy pomocy płyty kartonowo-gipsowej lub murowania, na przykład bloczkami.

Podsumowanie – jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Z powyższego zestawienia wynika, że stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej jest najlepszą i wszechstronną opcją. Model przeznaczony do ciężkiej zabudowy to doskonały wybór, jeżeli szukasz ekonomicznej instalacji do ściany murowanej. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

W większości przypadków stelaż jest od razu wyposażony w spłuczkę z przyciskiem. Koniecznie sprawdź, jaką metodą został wykonany zbiornik na wodę. Jeżeli widać, że poszczególne elementy są klejone – po pewnym czasie może powstać szczelina, która spowoduje zalanie łazienki. Upewnij się, że konstrukcja jest jednorodna – otrzymana metodą rozdmuchiwania.

stelaż podtynkowy wymiary

Często w instalacji znajduje się przycisk do spłukiwania, jednak możesz go zastąpić dowolnym innym modelem tego samego producenta – sprawdź jedynie, czy ma te same parametry, inaczej nie będzie pasował. Przycisk to element, który powinien świetnie komponować się z aranżacją łazienki – w końcu to jeden z nielicznych elementów stelaża, które pozostają na widoku. Wybierając najlepiej dopasowany model, zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje przycisku, na przykład zwolnienie różnej ilości wody lub możliwość zatrzymania spłukiwania.

Data publikacji: 12.02.2019