icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wentylator na upały

Nie warto czekać, aż lato zaskoczy nas wysokimi temperaturami – jeszcze zanim rozpocznie się sezon, dobrze zaopatrzyć się w wentylatory. Dzięki nim szybko poczujemy błogi chłód i przetrwamy nawet najgorętsze dni.

Wentylator na upały

Rodzaje wentylatorów

W upalne dni szukamy ochłody, a jednym z najszybszych sposobów, aby ją uzyskać, jest stosowanie wentylatorów. Na rynku można spotkać wiele różnych wentylatorów, są wśród nich najbardziej tradycyjne ze śmigłem, ale i te, które posiadają dodatkowe funkcje. Jednym z najnowszych rozwiązań są wentylatory bezśmigłowe. Są, co prawda, znacznie droższe, ale dają nam większe możliwości.

Wentylatory biurkowe

W lecie w pomieszczeniach możemy stosować wentylatory biurkowe o niewielkiej średnicy śmigieł (do 40 cm) pozwalające na owianie kilku metrów. Bywają także znacznie większe (o średnicy śmigła ponad 40 -50 cm) ochładzające nawet całe pomieszczenie.

Wentylatory stojące

Większym zasięgiem chłodzenia odznaczają się wentylatory stojące. Najczęściej posiadają one teleskopowy stojak i regulację oscylacji oraz mocy, pozwalające elastycznie dopasować pracę wentylatora do naszych potrzeb. Ich odmianą są też wentylatory tzw. podłogowe.

Wentylator na upały

Wentylatory kolumnowe

Nieco inny rodzaj stanowią wentylatory kolumnowe, występujące zarówno w wersji biurkowej, jak i stojącej. Z wyglądu przypominają wąskie kolumny głośnikowe, ale zamiast głośników posiadają śmigła. Może być ich kilka albo jedno, w zależności od wysokości i wersji wentylatora.

Wentylator bezśmigłowy 

Nowatorski wentylator bezśmigłowy został wynaleziony przez Brytyjczyka James'a Dyson'a i po raz pierwszy pokazany w 2009 roku. Z zewnątrz przypomina nowoczesną pokojową antenę TV, ma minimalistyczny, współczesny design. Ten bezłopatkowy wentylator działa bezszmerowo, bezpiecznie (niczego nie wciąga), jest lekki i materiałooszczędny. Tutaj najpierw powietrze jest wciągane przez silnik umieszczony w tzw. bazie (podstawce), następnie jest wypuszczane poprzez wąską szczelinę w pierścieniu i wprowadzane w wir. Powoduje to wciąganie powietrza znajdującego się z tyłu pierścienia. Strumień wydmuchiwany z przodu wprowadza w ruch także powietrze wokół siebie, zwiększając dodatkowo siłę nawiewu. W takim wentylatorze przepływ powietrza wynosi około 450 litrów na sekundę. Jest on jednak co najmniej kilkanaście razy droższy od tradycyjnych wentylatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora?

Wybierając wentylator, poza ceną, warto zwrócić uwagę na wybrane parametry. Jeśli zależny nam na dużym zasięgu wybierzmy wentylator z większą średnicą śmigieł. Równie ważna jest regulacja siły nawiewu. Zwykle miewa ona od 1 do 3 stopni, ale niektóre modele mają ich nawet 8. Oscylacja naprzemienna w prawo i lewo – to kolejne możliwości tradycyjnego wentylatora. Zwykle występuje regulacja oscylacji za pomocą pokrętła, suwaka czy pilota. Obroty mogą osiągać kąt w zakresie od 0 do 110 stopni, a przy modelach stojących można, poza kątem, dodatkowo ustawiać wysokość wentylacji. Jeśli zależy nam na mobilności, warto zdecydować się na urządzenia, które zasilane są zarówno z sieci, jak i dzięki akumulatorowi. Czasem istnieje także szansa na zasilanie słoneczne.

Możemy także rozważyć nabycie wentylatora z panelem elektronicznym oraz funkcją ustawienia czasu pracy. Jeśli nie stać nas na doskonalszy typ wentylatora, możemy także poprawić zdolności chłodzące starego sprzętu. Wystarczy zamrozić zawartość dwóch butelek z wodą, a następnie ustawić je przed wentylatorem. Kiedy zawartość butelek się rozmrozi – ustawiamy następne, zmrożone.