Produkty

Wentylator na upały

Wentylator na upały

Nie warto czekać, aż lato zaskoczy nas wysokimi temperaturami – jeszcze zanim rozpocznie się sezon, dobrze zaopatrzyć się w wentylatory. Dzięki nim szybko poczujemy błogi chłód i przetrwamy nawet najgorętsze dni.

Rodzaje wentylatorów

wentylator podłogowy duratermW upalne dni szukamy ochłody, a jednym z najszybszych sposobów, aby ją uzyskać, jest stosowanie wentylatorów. Na rynku można spotkać wiele różnych wentylatorów, są wśród nich najbardziej tradycyjne ze śmigłem, ale i te, które posiadają dodatkowe funkcje. Jednym z najnowszych rozwiązań są wentylatory bezśmigłowe. Są, co prawda, znacznie droższe, ale dają nam większe możliwości.

 

- W lecie w pomieszczeniach możemy stosować wentylatory biurkowe o niewielkiej średnicy śmigieł (do 40 cm) pozwalające na owianie kilku metrów. Bywają także znacznie większe (o średnicy śmigła ponad 40 -50 cm) ochładzające nawet całe pomieszczenie.

- Większym zasięgiem chłodzenia odznaczają się wentylatory stojące. Najczęściej posiadają one teleskopowy stojak i regulację oscylacji oraz mocy, pozwalające elastycznie dopasować pracę wentylatora do naszych potrzeb. Ich odmianą są też wentylatory tzw. podłogowe.

- Nieco inny rodzaj stanowią wentylatory kolumnowe, występujące zarówno w wersji biurkowej, jak i stojącej. Z wyglądu przypominają wąskie kolumny głośnikowe, ale zamiast głośników posiadają śmigła. Może być ich kilka albo jedno, w zależności od wysokości i wersji wentylatora.

- Nowatorski wentylator bezśmigłowy został wynaleziony przez Brytyjczyka James'a Dyson'a i po raz pierwszy pokazany w 2009 roku. Z zewnątrz przypomina nowoczesną pokojową antenę TV, ma minimalistyczny, współczesny design. Ten bezłopatkowy wentylator działa bezszmerowo, bezpiecznie (niczego nie wciąga), jest lekki i materiałooszczędny. Tutaj najpierw powietrze jest wciągane przez silnik umieszczony w tzw. bazie (podstawce), następnie jest wypuszczane poprzez wąską szczelinę w pierścieniu i wprowadzane w wir. Powoduje to wciąganie powietrza znajdującego się z tyłu pierścienia. Strumień wydmuchiwany z przodu wprowadza w ruch także powietrze wokół siebie, zwiększając dodatkowo siłę nawiewu. W takim wentylatorze przepływ powietrza wynosi około 450 litrów na sekundę. Jest on jednak co najmniej kilkanaście razy droższy od tradycyjnych wentylatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora?

wentylator w biurzeWybierając wentylator, poza ceną, warto zwrócić uwagę na wybrane parametry. Jeśli zależny nam na dużym zasięgu wybierzmy wentylator z większą średnicą śmigieł. Równie ważna jest regulacja siły nawiewu. Zwykle miewa ona od 1 do 3 stopni, ale niektóre modele mają ich nawet 8. Oscylacja naprzemienna w prawo i lewo– to kolejne możliwości tradycyjnego wentylatora. Zwykle występuje regulacja oscylacji za pomocą pokrętła, suwaka czy pilota. Obroty mogą osiągać kąt w zakresie od 0 do 110 stopni, a przy modelach stojących można, poza kątem, dodatkowo ustawiać wysokość wentylacji. Jeśli zależy nam na mobilności, warto zdecydować się na urządzenia, które zasilane są zarówno z sieci, jak i dzięki akumulatorowi. Czasem istnieje także szansa na zasilanie słoneczne. Możemy także rozważyć nabycie wentylatora z panelem elektronicznym oraz funkcją ustawienia czasu pracy. Jeśli nie stać nas na doskonalszy typ wentylatora, możemy także poprawić zdolności chłodzące starego sprzętu. Wystarczy zamrozić zawartość dwóch butelek z wodą, a następnie ustawić je przed wentylatorem. Kiedy zawartość butelek się rozmrozi – ustawiamy następne, zmrożone.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?
Ogród może być miejscem spotkań w gronie rodziny i znajomych nie tylko w czasie ciepłych, letnich wieczorów, ale również wiosną i jesienią, jeśli tylk...
Czytaj więcej

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd
Nie zawsze możemy liczyć na odpowiednie funkcjonowanie centralnego ogrzewania – w efekcie pomieszczenie może być go pozbawione. Również kominek czy pi...
Czytaj więcej

Zmiana ogrzewania na elektryczne – o czym należy pamiętać?

Zmiana ogrzewania na elektryczne – o czym należy pamiętać?
Decyzja o zmianie ogrzewania na skutkuje zakupem nowoczesnych urządzeń grzewczych, ale nie można włożyć ich wtyczek do istniejących wcześniej, nieprzy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wentylator na upały