Werbena - roślina na balkon i do ogrodu

Takich roślin jak werbena jest naprawdę mało. Jest idealna na balkon i wspaniale prezentuje się w naszym ogrodzie. To kolorowa i bardzo elegancka ozdoba, której największym atutem są piękne kwiaty.

Werbena - roślina na balkon i do ogrodu

Kwiaty czerwone, różowe lub białe – bez względu na kolor idealnie prezentują się na balkonie, tarasie, w ogródkowych rabatach. Roślina ta należy do rodziny werbenowatych, za najpiękniejszą uznawana jest odmiana o dwubarwnych kwiatach.

Przeczytaj także: Podstawy uprawy winorośli

Kilka słów o uprawie werbeny

Idealne podłoże dla werbeny to gleba próchnicza, przepuszczalna w miejscu dobrze nasłonecznionym. Zdecydowanie nie lubi podłoża piaszczystego i jałowego.

Siew werbeny rozpoczynamy już w lutym, jednakże wówczas powinna ona przebywać w szklarni lub w domu na parapecie. Przesadzanie na miejsce stałe rozpoczynamy dopiero w połowie maja. Do wzrostu kwiaty te potrzebują bowiem stałej, w miarę wysokiej temperatury.

Werbeny lubią wilgoć, warto zatem pamiętać o ich systematycznym podlewaniu. Tylko wówczas odwdzięczą się nam pięknymi, bujnie rozkwitającymi pąkami kwiatów.

Jeśli chodzi o nawożenie, to warto pamiętać, że roślina ta nie przepada za azotem. Nadmierna jego ilość spowoduje najpewniej to, że zamiast kwiatów otrzymamy mnóstwo liści.

Gdzie sadzić werbenę?

Przede wszystkim można je rozsadzać na skalniakach oraz w pojemnikach, które później upiększą nasze tarasy lub balkon. Najpiękniej wyglądają werbeny zwisające, które możemy zasadzić w donicach do zwieszania na balkonie.

Werbena - roślina na balkon i do ogrodu

Jakie odmiany?

Naturalnie w Polsce rośnie tylko werbena pospolita, jednakże odmian tego kwiatu jest znacznie więcej.

Sprawdź także: Hodowla róż w mieszkaniu

Na uwagę zasługują:

Werbena kanadyjska – o bardzo dekoracyjnych liściach  i amarantowych kwiatach,

Werbena ogrodowa – krzyżówki kilku gatunków werben o pięknie kwitnących kwiatach,

Werbena żyłkowana – której kwiaty są małe, niebiesko-liliowe.

Na werbenę możemy natknąć się w wielu ogrodach, szczególnie w tych, gdzie właścicielom zależy na pięknie kwitnących kwiatów. Werbeny kontrastują z zieloną roślinnością zarówno w naszych ogrodach, jak i na balkonach. Warto o niej pomyśleć decydując się na coś, co będzie miało na celu szczególne wyróżnienie naszego kawałka zieleni.