Wielofunkcyjna agrowłóknina – jaką wybrać?

Argowłóknina idealnie nadaje się do ściółkowania gleby, chroni ją przed szkodnikami, a także poprawia warunki wegetacji roślin. Jest chętnie wykorzystywana w ogrodnictwie.

Mimo wielu ochronnych funkcji, jakie pełni agrowłóknina, jej nieumiejętne dobranie może jednak przynieść więcej szkód, niż pożytku. Jeśli chcemy właściwie zadbać o nasz ogród, powinniśmy zapoznać się nie tylko z rodzajami i parametrami wybranych materiałów, ale także terminami, których zwykle używamy wymiennie. Wiele osób myli bowiem agrowłókninę i agrotkaninę, nie zwracając uwagi na to, że obie tkaniny różnią się między sobą zastosowaniem, właściwościami i ceną.

Wielofunkcyjna agrowłóknina – jaką wybrać?

Agrowłóknina czy agrotkanina? 

Agrowłóknina używana jest do ściółkowania i okrywania roślin (chroni je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych). Sprzedawana jest w dwóch kolorach (białym i czarnym, np.  Rim Kowalczyk, Marma Polskie Folie P50 lub Foliarex) i o różnych gramaturach – w zależności od koloru i grubości agrowłóknina charakteryzuje się nieco innym zastosowaniem i trwałością. W pewnym stopniu przepuszcza powietrze, światło i wilgoć, dlatego jest bezkonkurencyjna wobec folii polietylenowej. Tymczasem agrotkanina (inaczej: mata szkółkarska lub mata ściółkująca) ma szersze zastosowanie i używana jest nie tylko do ściółkowania, ale też tworzenia nasypów, układania kamieni i stabilizacji podłoża.

I na tym podobieństwa się kończą – agrotkanina charakteryzuje się bowiem zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, lepszą przepuszczalnością wody i składników mineralnych, pozwala na utrzymanie równowagi gospodarki wodnej (dłużej utrzymuje wilgoć w okresach suszy), a także optymalnej temperatury, dzięki temu korzenie rosną w sposób przyspieszony. Dostępna jest w kilku kolorach (zielonym, brązowym, czarnym) i o różnych grubościach (od 50 g/mkw. do 100 g/mkw.). Najczęściej stosuje się je do ściółkowania pomidorów, ogórków, truskawek, papryki, sałaty, ale też iglaków.

Przeczytaj także: Jak dobrać kosiarkę samojezdną do wielkości ogrodu?

Agrowłóknina – rodzaje i zastosowanie

- Czarna agrowłóknina do ściółkowania

Do ściółkowania używa się agrowłókniny o grubości 50 g/mkw., która chroni rośliny przed chwastami, szkodnikami i pomaga utrzymać wilgoć i temperaturę na optymalnym poziomie (wpływa to na przyspieszenie wzrostu roślin i ich systemu korzeniowego). Jej zaletą jest przepuszczalność wody. Jest odpowiednia do hodowli truskawek, ogórków, pomidorów, melonów i arbuzów, sprawdza się także przy kwiatowych rozsadach (może być używana również między roślinami na rabatach). Rozkłada się ją pasami pomiędzy grządkami. Przed jej rozwinięciem trzeba koniecznie dokładnie oczyścić powierzchnię gleby i użyźnić ją.

- Biała agrowłóknina na wiosnę

Agrowłóknina wiosenna jest lekka i dostępna o różnych gramaturach: od 17 g/mkw. do 30 g/mkw. Używana jest do osłaniania wysianych warzyw – pod nią wyrosną szybciej i obficiej. Zabezpiecza je przed przymrozkami, intensywnym słońcem, a także przed silnym wiatrem i deszczem. Sprawdza się do ochrony np.: truskawek, selera, rzodkiewek, a także marchwi, kapusty i ziemniaków. Agrowłókninę rozkładamy na podłożu bezpośrednio po wysianiu warzyw lub rozsady. Rośliny dwuletnie, wieloletnie i ozime zakrywamy, gdy temperatura zewnętrzna przekroczy 5°C (zwykle czas ten wypada w połowie marca). Najlepiej jest to robić na wilgotnym podłożu. Rozwijamy ją dość luźno, żeby nie ograniczała wzrostu roślin, a brzegi dodatkowo obciążamy, np. kładąc na nich cegły w metrowych odstępach.

Zobacz też: Jak dobrać głowicę żyłkową do kosy?

Wielofunkcyjna agrowłóknina – jaką wybrać?

- Biała agrowłóknina do zimowej ochrony

W przydomowych ogródkach agrowłókninę najczęściej wykorzystuje się do ochrony roślin przed zimową aurą (osłaniamy nią drzewa, krzewy i pnącza) – stąd często nazywa się ją agrowłókniną zimową. Najlepsze efekty zapewni materiał o grubości 50 g/mkw. Osłaniamy nią rododendrony, róże i iglaki, a także warzywa: marchew, pietruszkę, por. Przy owijaniu krzewów trzeba zwrócić uwagę na to, czy zrobiliśmy to szczelnie. Agrowłóknina wymaga obciążenia, dlatego dobrze jest obłożyć ją np. ziemią lub żwirem.

Agrowłókninę nakładamy na rośliny po pierwszych przymrozkach, zdejmujemy ją dopiero na wiosnę, gdy minie zagrożenie przemrożenia roślin. Na rynku dostępne są również specjalne kaptury z agrowłókniny, sprzedawane są w różnych rozmiarach. Stosuje się je wygodniej, ponieważ wystarczy założyć je na roślinę, bez konieczności przycinania włókniny i okręcania jej wokół.