Szybka metamorfoza łazienki – malujemy kafelki

Płytki stanowią jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych w naszej łazience. Trudno się zatem dziwić, że to właśnie one bardzo mocno wpływają na odbiór tego pomieszczenia. Aby móc cieszyć się ich wyglądem, wcale nie wymaga się ich zupełnej zmiany. Dzięki specjalnym farbom płytki możemy dowolnie przemalować.

Renowacja płytek – kiedy warto?

Malowanie płytek, jako sposób na renowację starych kafelków, to z pewnością bardzo dobra metoda odświeżenia wyglądu łazienki dla osób, które nie posiadają pełnych funduszy na kapitalny remont tego wnętrza. To także idealne rozwiązanie w sytuacji, w której nie mam czasu niezbędnego do przeprowadzenia generalnych prac wykończeniowych.

Malowanie trwa dokładnie tyle, ile tradycyjne pokrycie ścian nową powłoką. Zwykle wystarcza od jednego do trzech dni, aż odświeżona powierzchnia dobrze przeschnie.

Renowacja płytek polegająca na ich odmalowaniu to także recepta dla tych osób, które lubią częste zmiany w zakresie aranżacji wnętrza. Malowanie można przeprowadzać kilkukrotnie, zachowując odpowiednie zasady stosowania poszczególnych środków.

Malowanie kafli – niezbędne produkty

Pamiętajmy, że do malowania płytek ceramicznych nie nadają się tradycyjne farby emaliowe. Do pokrycia kafli należy użyć specjalnych farb przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Odpowiednie środki dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej. Długo schną, ale dają bardzo długi i pewny efekt renowacji.

renowacja łazienki

Do farby pokryciowej powinniśmy także dobrać preparat do gruntowania podłoża ceramicznego, a także, opcjonalnie, lakier do wykończenia przemalowanej powierzchni.

Malowanie – jak wykonujemy?

Odświeżanie naszych płytek rozpoczynamy od dokładnego umycia wybranej powierzchni. Ważne, żeby w miarę możliwości usunąć wszystkie zebrane zabrudzenia. Mamy wówczas pewność, że farba trwale zwiąże się z podłożem, a powierzchnia będzie gładka.

Kiedy płytki są już czyste, odtłuszczamy je – jest to istotne, ponieważ, tłusta powierzchnia nie będzie trzymała farby. W rezultacie po jakimś czasie na powierzchni płytek pojawią się odpryski.

Przed przystąpieniem do właściwego malowania upewnijmy się, że płytki są idealnie suche. Renowację (malowanie) najlepiej przeprowadza się w umiarkowanie ciepłe i dość wietrzne dni. Dobrze jest także otworzyć w pomieszczeniu okna, ponieważ w przewietrzonym wnętrzu farba będzie szybciej wysychała. Nie będziemy też odczuwać dyskomfortu spowodowanego oparami pochodzącymi z farby.

Pierwszą warstwą nakładaną na przygotowane podłoże płytek jest preparat do gruntowania. Produkt ten przygotowuje powierzchnię na przyjęcie farby, dlatego nie rezygnujemy z niego podczas renowacji płytek. Jego minusem może być dość długi czas schnięcia – może on wynosić nawet do dwóch dni. Płytki malujemy od wybranego narożnika do ściany w kierunku drzwi. Po wyschnięciu preparatu do gruntowania nakładamy farbę właściwą. Postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku preparatu do gruntowania – pierwszą warstwę produktu pozostawiamy następnie do wyschnięcia. Nakładamy drugą warstwę, a gdy ta całkowicie przeschnie, możemy nałożyć na płytki ostatnią warstwę zabezpieczającą w postaci lakieru gruntującego. Rozwiązaniem mogą być farby renowacyjne od GoodHome, które nie wymagają stosowania podkładu, a więc zaoszczędzisz swój czas! 

Przemalowane kafle prezentują się zupełnie inaczej od tych, które zdobiły nasze ściany w pierwotnej wersji. Płytki nabierają zupełnie nowego wydźwięku, a tym samym mogą szybko wkomponować się w narzucony modą lub zainteresowaniami styl.

Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz inspiracji? Przygotowaliśmy przewodnik o tym, jak odnowić różne elementy czy pomieszczenia - sprawdź, czym pomalować płytki, jak odnowić meble z farbami GoodHome.

Data publikacji: 03.03.2016