Produkty

Woskowanie mebli

Woskowanie mebli

Woskowanie jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie przedmiotów wykonanych z drewna, w tym także mebli. To, czy wosk warto wykorzystać w naszym domu, będzie jednak zależało od kilku czynników. O tym, na czym polega woskowanie mebli, jakie posiada zalety oraz wady, piszemy poniżej.

woskowanie mebli drewnianychWoskowanie – na czym polega

Woskowanie polega na pokryciu powierzchni drewnianych mebli specjalnym woskiem. Preparat ten stanowi pewnego rodzaju warstwę wykończeniową, która doskonale uwypukla piękny wizerunek drewna i nadaje mu aksamitny połysk. Wosk do drewnianych mebli znajdziemy w marketach budowlanych, a jego nakładanie polega na wcieraniu jego niewielkich ilości w surowiec okrężnymi ruchami. Preparaty wyróżniają się jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami, a także występują w kilku różnych wersjach: roślinnej, zwierzęcej i mineralnej. Do woskowania mebli najlepiej wybrać wosk twardy w postaci pasty. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest oczyszczenie powierzchni mebli z kurzu, a także ewentualne usunięcie z nich powłoki lakieru albo farby. Na samym końcu woskowane meble polerujemy, co pozwoli na nadanie mu połysku i zebranie nadmiaru wosku, który nie został wchłonięty przez surowiec.

Zalety i wady woskowania mebli

Zacznijmy od zalet – pierwszą z nich jest wspomniana powyżej technika woskowania mebli, która jest na tyle prosta, że możemy zastosować ją samodzielnie. Zabieg tego typu wymaga więc jedynie zakupu właściwego wosku oraz poświęcenia nieco czasu i nie wymaga opłacania fachowców. Wosk nakładany ma meble sprawia, że wszelkie drobne defekty drewna – rysy, a nawet minimalne ubytki – zostają zamaskowane – tym prostym sposobem możemy szybko i niskim kosztem odnowić wizerunek nieestetycznych mebli.

Woskowanie wiąże się jednak także z pewnymi obowiązkami i ograniczeniami. Przede wszystkim wymaga regularnego powtarzania – warstwa preparatu nie jest zbytśrodek do mebli drewnianych trwała, więc uzupełnianie w niej ubytków jest niezbędne przynajmniej raz w roku. Raz na kilka lat powinniśmy z kolei przeprowadzić gruntowną renowację woskowanych mebli – polega ona na usunięciu dotychczasowych powłok wosku, dokładnym wyczyszczeniu i wygładzeniu mebli i ponownym pokryciu preparatem. Należy również pamiętać, że woskowanie ma swoje ograniczenia – nie powinno się go stosować na meblach intensywnie eksploatowanych, np. stołach czy krzesłach, a także na meblach znajdujących się na wyposażeniu łazienek i kuchni. Powłoce wosku grozi nie tylko wilgoć, ale także wszelkie inne płynne substancje oraz wysoka temperatura.

Które meble można woskować

Poza meblami wymienionymi powyżej, w przypadku których woskowanie z przyczyn praktycznych może nie zdać egzaminu, ochronę w postaci wosku możemy zastosować do większość drewnianych mebli. Doskonale sprawdza się on w przypadku mebli z drewna surowego, litego, szafek politurowanych, pokrytych olejem i bejcą, a także antyków. Możemy również zastosować go do ochrony wszelkich mebli typu komody, szafy, regały czy półki.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Woskowanie mebli