icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Woskowanie mebli

Woskowanie jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie przedmiotów wykonanych z drewna, w tym także mebli. To, czy wosk warto wykorzystać w naszym domu, będzie jednak zależało od kilku czynników. O tym, na czym polega woskowanie mebli, jakie posiada zalety oraz wady, piszemy poniżej.

woskowanie mebli drewnianychwoskowanie mebli drewnianychwoskowanie mebli drewnianychwoskowanie mebli drewnianych

Woskowanie – na czym polega

Woskowanie polega na pokryciu powierzchni drewnianych mebli specjalnym woskiem. Preparat ten stanowi pewnego rodzaju warstwę wykończeniową, która doskonale uwypukla piękny wizerunek drewna i nadaje mu aksamitny połysk. Wosk do drewnianych mebli znajdziemy w marketach budowlanych, a jego nakładanie polega na wcieraniu jego niewielkich ilości w surowiec okrężnymi ruchami. Preparaty wyróżniają się jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami, a także występują w kilku różnych wersjach: roślinnej, zwierzęcej i mineralnej. Do woskowania mebli najlepiej wybrać wosk twardy w postaci pasty. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest oczyszczenie powierzchni mebli z kurzu, a także ewentualne usunięcie z nich powłoki lakieru albo farby. Na samym końcu woskowane meble polerujemy, co pozwoli na nadanie mu połysku i zebranie nadmiaru wosku, który nie został wchłonięty przez surowiec.

Zalety i wady woskowania mebli

Zacznijmy od zalet – pierwszą z nich jest wspomniana powyżej technika woskowania mebli, która jest na tyle prosta, że możemy zastosować ją samodzielnie. Zabieg tego typu wymaga więc jedynie zakupu właściwego wosku oraz poświęcenia nieco czasu i nie wymaga opłacania fachowców. Wosk nakładany ma meble sprawia, że wszelkie drobne defekty drewna – rysy, a nawet minimalne ubytki – zostają zamaskowane – tym prostym sposobem możemy szybko i niskim kosztem odnowić wizerunek nieestetycznych mebli.

Woskowanie wiąże się jednak także z pewnymi obowiązkami i ograniczeniami. Przede wszystkim wymaga regularnego powtarzania – warstwa preparatu nie jest zbyt trwała, więc uzupełnianie w niej

środek do mebli drewnianychśrodek do mebli drewnianychśrodek do mebli drewnianychśrodek do mebli drewnianych

ubytków jest niezbędne przynajmniej raz w roku. Raz na kilka lat powinniśmy z kolei przeprowadzić gruntowną renowację woskowanych mebli – polega ona na usunięciu dotychczasowych powłok wosku, dokładnym wyczyszczeniu i wygładzeniu mebli i ponownym pokryciu preparatem. Należy również pamiętać, że woskowanie ma swoje ograniczenia – nie powinno się go stosować na meblach intensywnie eksploatowanych, np. stołach czy krzesłach, a także na meblach znajdujących się na wyposażeniu łazienek i kuchni. Powłoce wosku grozi nie tylko wilgoć, ale także wszelkie inne płynne substancje oraz wysoka temperatura.

Które meble można woskować

Poza meblami wymienionymi powyżej, w przypadku których woskowanie z przyczyn praktycznych może nie zdać egzaminu, ochronę w postaci wosku możemy zastosować do większość drewnianych mebli. Doskonale sprawdza się on w przypadku mebli z drewna surowego, litego, szafek politurowanych, pokrytych olejem i bejcą, a także antyków. Możemy również zastosować go do ochrony wszelkich mebli typu komody, szafy, regały czy półki.

Data publikacji: 14.07.2016