Wszystko o pielęgnacji dzikiej róży

Dzika róża – jeszcze do niedawna kojarzona wyłącznie z ogrodem stylizowanym na styl wiejski. Dzisiaj zdominowała także inne, zaaranżowane nieco bardziej nowocześnie. To krzew bardzo dekoracyjny i doceniany ze względu na swoje owoce. Jak pielęgnować dziką różę, by przez długi czas zdobiła nasz ogród?

Wszystko o pielęgnacji dzikiej róży

Naturalnymi środowiskami dzikiej róży są Europa, Afryka Północna oraz Azja. Należy do roślin różowatych, które najczęściej kojarzą nam się z pięknymi kwiatostanami. Sadzona jest w ogrodach, ale nie tylko – bardzo często stanowi ozdobę przydrożnych skwerów oraz parków. Znajdziemy ją też rosnącą dziko przy polnych drogach i w okolicach lasów. 

Przeczytaj także: Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Jak jest zbudowana? 

Dzika róża charakteryzuje się przede wszystkim bardzo szerokim pokrojem. Zwarty, rozłożysty krzew może osiągać nawet 3 m wysokości. Pędy dzikiej róży wyposażone są w ostre kolce, natomiast liście składają się z pięciu jajowato-eliptycznych listków. 

Kwiaty dzikiej róży pojawiają się w okolicy czerwca, są delikatnie pachnące i różowe – dzięki temu dodają ogromnego wdzięku całej rabacie. 

Owoce rośliny dojrzewają natomiast w okresie jesiennym. 

Wszystko o pielęgnacji dzikiej róży

Czy pielęgnacja dzikiej róży jest wymagająca?

Na szczęście nie – krzew dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Rośnie na każdym podłożu i co ważne, jest mrozoodporna! Dzika róża wymaga jednak dosyć sporo miejsca. Szybko się rozrasta i rozkłada swoje gałązki, zajmując pokaźną przestrzeń ogrodu. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także na stanowisku półcienistym. 

Krzew ten jest bardzo dekoracyjny, a jego owoce mają właściwości lecznicze. Są bogate w witaminę C oraz kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), cukry, garbniki, olejek eteryczny, witaminy z grupy B, witaminy A, K, E, pektyny, flawonoidy, magnez, żelazo, potas oraz fosfor. Są wykorzystywane np. do produkcji wina, dżemów, innych konfitur, a także nalewek. 

Dzika róża na pewno ukwieci swoim blaskiem nasz ogród. Warto ją posadzić wszędzie tam, gdzie brakuje kolorów. Z pewnością odwróci uwagę od innych, mniej estetycznych miejsc naszej działki.