Produkty

Co powinieneś wiedzieć o bieleniu drzew i krzewów

Co powinieneś wiedzieć o bieleniu drzew i krzewów

W okresie wczesnowiosennym wiele gatunków drzew w naszych ogrodach ulega chorobom niszczącym korę. Jest to spowodowane zmiennymi temperaturami, które niekorzystnie wpływają na stan wierzchniej warstwy drewna. Sposobem na zabezpieczenie drzew przed tzw. ranami zgorzelinowymi jest ich bielenie. Na czym polega ten zabieg i kiedy powinniśmy go wykonywać?

Czym jest bielenie drzew i dlaczego jest potrzebne?

drzewa w sadzieZabieg bielenia drzew polega na pokryciu dolnej części pnia powłoką z mleka wapiennego. W ten sposób chronimy je przed szkodliwym wpływem zmiennych temperatur na przełomie dnia i nocy, które są szczególnie dotkliwe dla roślinności w pierwszych miesiącach roku. Zimowe słońce silnie nagrzewa korę pobudzając w ten sposób tkanki, które się pod nią znajdują. Kiedy wraz z zapadnięciem nocy gwałtownie robi się zimno, tkanki te zaczynają obumierać, co powoduje pękanie i odrywanie się kory od pnia. Takie zjawisko nazywamy ranami zgorzelinowymi. Bielenie skutecznie zapobiega temu zjawisku i pomaga zachować drzewa w pełnym zdrowiu bez względu na warunki atmosferyczne.

Porada eksperta

Jeśli z jakiegoś powodu zapomnimy lub nie zdążymy na czas pobielić drzew i na ich korze zaczęły już pojawiać się pęknięcia, nie oznacza to od razu, że musimy je ściąć. W takim wypadku jak najszybciej powinniśmy zabezpieczyć powstałą ranę zgorzelinową specjalną maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka ochrony roślin. Jeśli jednak kora zdążyła zmienić kolor i spuchła, taki fragment drzewa trzeba będzie odciąć, a resztę pnia zabezpieczyć przed dalszym rozpadem.

Jakie drzewa powinniśmy poddawać bieleniu?

wapno do bielenia drzewNa powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej podatne są delikatne krzewy owocowe oraz drzewa posiadające wąskie i długie pnie. Bieleniu powinniśmy poddawać szczególnie jabłonie, śliwy i czereśnie. Pamiętajmy, że rośliny, których pnie chorują u podstawy, dają osłabione owoce. Uszkodzona kora wpływa bowiem na umiejętność czerpania przez drzewa i krzewy najpotrzebniejszych składników odżywczych.

Przeczytaj również o tym, jak pielęgnować drzewa owocowe.

Kiedy należy bielić drzewa i krzewy?

Bielenie drzew i krzewów najczęściej odbywa się w pierwszej połowie stycznia. Jednak w przypadku niesprzyjających warunków, nie powinno się czekać z tym zabiegiem. Należy go wykonać jak najszybciej w okresie, gdy dni są słoneczne, a nocą panują mrozy. W razie konieczności, na przykład gdy bieląca warstwa zostanie zmyta przez deszcz, bielenie można powtarzać do czasu zapanowania stałych temperatur.

W jaki sposób bielić drzewa?

bielenie drzewaPnie drzew i krzewów bielimy tak zwanym mlekiem wapiennym. Preparat ten z powodzeniem możemy kupić gotowy w sklepach lub samodzielnie wykonać w domu mieszając palone wapno z wodą. Aby sporządzona papka lepiej trzymała się kory, możemy dodać do niej odrobinę gliny. Taką maść nanosimy na pnie dużym pędzlem o miękkim włosiu dokładając starań, by w nałożonej masie nie było prześwitów. Im grubszą warstwą pobielimy drzewa, tym lepiej będą chronione, jednak istnieje ryzyko, że zostanie ona szybciej spłukana przez deszcz.

Nie ma określonej wysokości, do której należy pociągnąć wapno, jednak od strony południowej i zachodniej, skąd zimą najdłużej dochodzą promienie słoneczne, warto bielić pnie nieco wyżej. Równomiernie nałożone mleko wapienne może stanowić ciekawy element dekoracyjny w naszych sadach. Jeśli jednak nie jest to efekt, który przypada nam do gustu, kiedy miną mrozy możemy pozwolić farbie spłynąć razem z deszczem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jak przeciwdziałać przemarzaniu roślin sadowniczych

Jak przeciwdziałać przemarzaniu roślin sadowniczych
Rośliny sadownicze są w dużym stopniu wrażliwe na mróz, a także wczesnowiosenne wahania temperatur. Dbając o nasze okazy, możemy nie tylko minimalizow...
Czytaj więcej

Forsycja – jeden z najpiękniejszych krzewów

Forsycja – jeden z najpiękniejszych krzewów
Forsycja – niezwykle urokliwy krzew, który ukwieca nasz ogród pięknym, żółtym kolorem swoich kwiatów. Stosunkowo niewielki, ale za to bardzo dek...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co powinieneś wiedzieć o bieleniu drzew i krzewów