Wszystko o tapecie do malowania

Tapety do malowania to dobre rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że są stosunkowo tanie. Dzięki nim możemy stworzyć wyjątkową kompozycję na ścianie, którą po jakimś czasie dowolnie przemalujemy emulsjami akrylowymi. Taką tapetę możemy też w ciekawy sposób przyozdobić wzorem, który nada jej luksusowego wyglądu.

Farby do ścian dają bardzo szerokie możliwości aranżowania wnętrza, są jednak w pewnym stopniu ograniczeniem dla stworzenia bardzo nietypowych, atrakcyjnych wzorów. Z kolei zastosowanie tapety to sposób na otoczenie się niezwykle dekoracyjnym wzornictwem z pełną gamą fantazyjnych kształtów, które również można dowolnie zmieniać, odmalowując całą powierzchnię.

Tapety do malowania są zwykle bardzo łatwe do zmiany koloru. Możemy je zatem dowolnie dopasowywać do wyposażenia za każdym razem, kiedy przeprowadzimy poważniejszy remont. Tapety do malowania mają także różną fakturę – mogą imitować tynki strukturalne oraz szlachetne tkaniny.

Tapeta_papierowa_OPP_Adelle_tlo_brazoweTapeta_papierowa_OPP_Adelle_tlo_brazoweTapeta_papierowa_OPP_Adelle_tlo_brazoweTapeta_papierowa_OPP_Adelle_tlo_brazowe

Malowanie tapet jako praktyczne rozwiązanie

Tapeta, którą malujemy, to – zdawałoby się – dość nietypowe rozwiązanie. Z reguły bowiem to właśnie ze względu na jej piękny wzór decydujemy się na zastosowanie tego materiału. A jednak coraz więcej osób w gładkich tapetach do malowania upatruje sposób na estetyczne wykończenie ścian.

Tapeta to także idealny i szybki sposób na wyrównanie ścian, które posiadają widoczne rysy lub zagłębienia. Takie podłoża są zwykle trudniejsze do idealnego pokrycia farbą, gorzej ją wchłaniają, a do uzyskania idealnego efektu wymagają od nas zastosowania kilku warstw. Tapety dają więc możliwość zakrycia mniej atrakcyjnych elementów ścian oraz są dodatkową, niezwykle potrzebną izolacją, która wpływa na ograniczenie uciekania ciepła.

Dlaczego by zatem nie wykorzystać tych wszystkich właściwości tapety do malowania, jeśli w rezultacie i tak będziemy mogli przemalować ją dowolną farbą i uzyskać efekt bardzo przybliżony do wyglądu naturalnych ścian?

Tapety do malowania – idealne, jeśli szukasz pomysłu na szybki remont

Wnętrzarskie przeróbki to domena osób, które nie lubią zbyt długo przebywać w pomieszczeniu zaaranżowanym w jednym tonie. Drobne zmiany wpływają pozytywnie na ich samopoczucie oraz wizualny odbiór pomieszczenia. Tapety do malowania to antidotum na wnętrzarską nudę – wystarczy zmyć ich powierzchnię i na tak przygotowane podłoże możemy od razu nałożyć nowy kolor, który będzie odpowiadał albo modzie, albo naszym nowym pomysłom. Co ważne, jeśli wybierzemy tapetę wytrzymałą, warianty aranżacji są właściwie nieograniczone.

Jakie tapety do malowania wyróżniamy?

Tapety do malowania to nie ten sam produkt, co tradycyjna tapeta papierowa lub na flizelinie. Dobry jakościowo produkt powstaje z wykorzystaniem włókna szklanego, które jest odporne na odkształcenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Taka tapeta nie deformuje się pod wpływem ciepła oraz wilgoci. Tapetę tego rodzaju można myć, a jej powierzchnia ma wypukłe wzory, które dodają jej wdzięku i elegancji.

Tapeta_papierowa_NovabossTapeta_papierowa_NovabossTapeta_papierowa_NovabossTapeta_papierowa_Novaboss

nnym rodzajem tapet do malowania jest trójwarstwowa raufaza, w której zawarte są włókna drzewne. Po przemalowaniu takiego materiału wiórki nasiąkają i pęcznieją, a tapeta uzyskuje tym samym właściwą strukturę.

Tapety takie bardzo dokładnie zakrywają nierówności na ścianach i zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza, a na ich powierzchni nie powstaje niebezpieczna pleśń.

Jaki klej stosować do tapet do malowania?

Tapety tego typu należy solidnie przymocować do ściennego podłoża. Aby tego dokonać, potrzebujemy kleju, który będzie przeznaczony do naszego typu okładziny ściennej. Do tapet z włókna szklanego mamy osobną grupę produktów, które posiadają w swoim składzie substancje antygrzybiczne, odpowietrzające, a także stabilizujące. Wystarczy je wymieszać z wodą, by były gotowe do użycia. Z kolei tapetę raufazę możemy przymocować do podłoża za pomocą kleju do tapet winylowych.

Porada eksperta:

Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę na możliwości czyszczenia, tzn. czy nadaje się do zmywania, czy jest odporna na szorowanie i czy pozwala na czyszczenie miejscowe. Ponadto w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną ilość pary wodnej w powietrzu, np. w kuchni, powinniśmy stosować farby paroprzepuszczalne.

Jaką farba malujemy?

Zarówno jedną, jak i drugą tapetę możemy przemalowywać farbami akrylowymi bądź lateksowymi. Takie produkty bardzo dobrze się wchłaniają, a tapeta posiada przez cały czas widoczną strukturę. Pokrywając tapetę farbą lateksową, mamy także pewność, że nabiera ona właściwości wodoodpornych, idealnych we wnętrzach łazienkowych.

Uwaga!

Jeśli zależy nam na zachowaniu faktury tapety, zrezygnujmy z bardzo gęstych farb. Takie produkty wypełnią i zamalują wypukłe wzory.
W tym przypadku dużo lepiej sprawdzą się farby matowe, które je podkreślą, nie odbijają one też światła, tak jak farby połyskujące.

Jak położyć tapetę do malowania?

Każdy rodzaj tapety należy położyć na specjalnie do tego przygotowanej powierzchni. W tym przypadku podstawowym etapem, jaki trzeba przeprowadzić, będzie wygładzenie powierzchni ściany oraz delikatne zwilżenie jej wodą. Rozrobiony klej rozcieramy na podłożu ściany, a następnie przykładamy poszczególne kawałki tapety. Klejenie rozpoczynamy od góry, nakładając materiał tuż przy suficie. Stopniowo kierujemy się w dół i dociskamy materiał do ściany. Jeśli posiadamy w domu gumowy wałek do tapet, możemy również z jego pomocą popracować nad uzyskaniem gładkiej struktury. Wałek przesuwamy w stronę zewnętrznych krawędzi. Klej zwykle wysycha do około 3 godzin po nałożeniu tapety. Jeśli mamy pewność, że materiał na pewno jest suchy, możemy rozpocząć odmalowywanie jego powierzchni farbą. Aby czynność ta była przeprowadzona efektywnie, użyjmy do tego celu pędzla futrzaka. Zanim wybierzemy właściwy kolor farby, zagruntujmy jej powierzchnię, dobierając odpowiedni roztwór farby dyspersyjnej.

Tapeta_papierowa_OPP_Motiv_pomaranczowyTapeta_papierowa_OPP_Motiv_pomaranczowyTapeta_papierowa_OPP_Motiv_pomaranczowyTapeta_papierowa_OPP_Motiv_pomaranczowy

Raufazę nakładamy bardzo podobnie. Klej umieszczamy bezpośrednio na tapecie, a sam materiał mocno dociskamy do powierzchni. Odpowiednie nałożenie zapobiegnie powstawaniu pęcherzy powietrza.

Plyn_do_usuwania_tapet_DiallPlyn_do_usuwania_tapet_DiallPlyn_do_usuwania_tapet_DiallPlyn_do_usuwania_tapet_Diall

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie musimy się martwić, o liczbę przemalowywanych powierzchni. Farbę możemy nakładać dowolnie, z czasem faktura tapety stanie się mniej widoczna.

Jak malujemy:

Możemy wykorzystać natrysk – za pomocą specjalnego pistoletu, który pokrywa daną powierzchnię równomiernie, tworząc bardzo cienką warstwę.

Malowanie pędzlem – z krótkim oraz cienkim włosiem syntetycznym do tapet z wypukłościami oraz jeśli malujemy farba lateksową, pędzlem z włosiem nylonowym. Wykonujemy ruchy okrężne, a farbę możemy delikatnie rozcieńczyć wodą.

Malowanie wałkiem – narzędzie kierujemy pionowo, a następnie ukośnie oraz na boki. Do malowania tapet z wypukłościami używamy wałków z długim włosiem.

Jeśli chcemy wykorzystać techniki malowania dekoracyjnego, pamiętajmy, że najlepiej zaprezentują się one na gładkich powierzchniach. Na głębokich wyżłobieniach faktury farba będzie zatrzymywała się w zakamarkach – w ten sposób mogą powstawać zacieki.

Tapety do malowania to dobry wybór przede wszystkim dlatego, że ten rodzaj materiału ściennego pozwala ograniczyć aranżacyjną nudę. Zdzieranie i ponowne przymocowywanie standardowej tapety zajmuje dużo czasu i w dodatku wiąże się z większymi nakładami finansowymi. W przypadku swobodnego aranżowania wnętrz za pomocą tapet do malowania mamy naprawdę wiele możliwości. Co ważne, dostępność tego materiału wykończeniowego na rynku jest bardzo szeroka, przez co możemy go precyzyjnie dopasować do indywidualnych preferencji.

Uwaga!

Położenie tapety do malowania to jeden z lepszych pomysłów na wykończenie pokoi dziecięcych. Maluchy nie zważają na piękne wykończenie ścian.
Wręcz przeciwnie, dowolnie je rysują pod wpływem działania swojej bogatej wyobraźni. Dajmy im tę możliwość – rysowanie i malowanie to sposoby
na odkrycie w nich prawdziwych artystów.

Rolka_do_nakluwania_tapet_HardyRolka_do_nakluwania_tapet_HardyRolka_do_nakluwania_tapet_HardyRolka_do_nakluwania_tapet_Hardy