icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak sprawić, by kable i rury stały się ozdobą wnętrza?

Kable i rury nie muszą być elementem, który należy maskować – coraz popularniejsze stają się aranżacje, w których te elementy są wyeksponowane i stanowią oryginalny sposób dopełnienia wnętrz. Oto jak osiagnąć taki efekt.

Inspirujące, loftowe korzenie
Na początku XX stulecia we Francji ubodzy artyści znaleźli sposób na oszczędne lokum i zaczęli osiedlać się w opuszczonych halach i magazynach. Przerabiano je na studia i pracownie, a potem także i na mieszkania, w których zamieszkiwała paryska bohema. Z czasem surowe i nieco industrialne wnętrza zaczęły być modne, a elementy instalacji i okablowania stały się elementem, który bywał coraz bardziej eksponowany. W latach 30. XX wieku podobne tendencje pojawiły się w ogarniętym kryzysem Nowym Jorku i kolejnych miastach USA.

Jednym z pierwszych znanych przykładów świadomego eksponowania instalacji – i traktowania jej jako elementu dekoracji – jest paryskie Centrum Pompidou. Powstało ono w latach 70. XX wieku i w jego wnętrzu wszelkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na rożne kolory, odpowiadające konkretnym funkcjom. Przyniosło to nowe spojrzenie na instalacje oraz modę na industrialne klimaty z widocznymi elementami instalacji, ktora zaczęła podbijać zachodni świat już od połowy XX wieku. Do Polski trafiła dopiero w XXI wieku.

Od lat przyzwyczailiśmy się, że instalacje są elementem, który należy ukryć, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami maskowania. Jednak popularność industrialnych i loftowych aranżacji dowodzi, że elementy te z powodzeniem możemy nie tylko pozostawić na zewnątrz, ale także wyeksponować.

Zobacz też: Wykusz – dlaczego warto uwzględnić go w projekcie budowlanym

Jak sprawić, by kable i rury stały się ozdobą wnętrza?

Wyeksponowanie kabli

Zamiast chować pod listwy i zabudowywać kable, możemy wykorzystać je jako elementy dekorujące i dopełniające wnętrza. Wystarczy wykorzystać uchwyty do przymocowania przewodów, by stworzyć i utrwalić ciekawe kształty. Może to być np. zarys panoramy miasta, gwiazdy lub też litery albo pętle. Kablami możemy tworzyć wzory na ścianach czy sufitach, dodając wnętrzom industrialnego smaczku.

Można także wykorzystać kable jako oryginalny sposób obramowania obrazów czy innych elementów, które chcemy wyeksponować w danym wnętrzu.

Jeśli wymieniamy instalację lub planujemy takie działanie, możemy zdecydować się na kolorowe, ozdobne kable. Te coraz częściej można nabyć w ciekawych, soczystych kolorach. Dzięki temu mogą one podkreślić dominującą barwę we wnętrzu lub przeciwnie – stworzyć ciekawy kontrast dla koloru ścian. Możemy nabyć także kable dekoracyjne o rozmaitych wzorach i kolorach, np. pokryte brokatem lub imitujące jeans.

W nowoczesnych wnętrzach i w pokojach miłośników elektroniki sprawdzi się też kontrolowany chaos, czyli upięcie kabli w abstrakcyjny kształt – rodem z nowoczesnych galerii. Tutaj dodatkowy efekt uzyskamy, jeśli kolor kabli będzie kontrastował z kolorem ścian i gniazdka elektrycznego.

Dzięki odpowiedniemu naprężeniu kabli na ścianie można stworzyć ciekawe liniowe kompozycje, które będą prezentowały się bardzo nowocześnie. Wybierając długość przewodu, pamiętajmy, że jeśli odległość między urządzeniami wynosi 80 cm, wystarczy nabyć przewód o długości około 1 m – to pozwoli stworzyć zwarty i estetyczny efekt.

Przeczytaj także: Cegła we wnętrzach

Wyeksponowanie rur

Warto pomalować rury na kolor, który wybierzemy jako dominujący we wnętrzu. Wtapiają się wówczas w całość wystroju, stanowiąc jego uzupełnienie.

Z rur przechodzących przez wnętrza łazienek czy kuchni możemy wykonać stylowe wieszaki na ręczniki. Rury nadają się także (często bez żadnych przeróbek) na półki na książki czy też ażurowe regały albo kwietniki. Wystarczy umieścić na nich odpowiednie mocowania na poziomie elementy stolarskie. Najzdolniejsi majsterkowicze potrafią wyczarować z instalacji rurowych nawet łóżko, podręczne lampy czy niebanalną szafę stelażową.

Jak sprawić, by kable i rury stały się ozdobą wnętrza?

Inne elementy instalacji

Zwolennicy surowego stylu mogą zdecydować się na wyeksponowanie we wnętrzach także instalacji liczników gazu czy prądu. Te powoli coraz częściej nie są zabudowywane, dodając loftowym wnętrzom charakteru i stanowiąc ciekawy i praktyczny element wystroju.

Jeśli jednak chcielibyśmy ukryć kable, warto zajrzeć do tego artykułu.