Jak zawiesić obrazy, nie niszcząc ścian?

Jak zawiesić obrazy, nie niszcząc ścian?

Nie każda metamorfoza czy dekoracja ścian, musi prowadzić do ich uszkodzenia. Oto kilka sposobów, które pozwolą na zawieszenie obrazów, bez konieczności niszczenia ścian.

obraz na ścianieRozwiązania bez szkody dla ścian

Pewne nowości na rynku zwiększają nasze szanse dokonywania bezszkodowych zmian w aranżacji naszych ścian. Dotyczy to nie tylko zawieszania obrazów, ale także plakatów, fotografii, pamiątek i innych elementów dekoracyjnych. Wśród dostępnych metod można wymienić np:
- masy mocujące,
- taśmy, plastry montażowe,
- paski i rzepy samoprzylepne,
- haczyki samoprzylepne,
- dwustronne, wodoodporne plastry,
- mocowania na magnesy,
- mocowanie na listwach,
- zawieszki, haki, wieszaki do mocowane na drzwiach,
- zastosowanie naklejek, tapet, fototapet.

Masy mocujące

Obecnie dostępne są masy mocujące rożnych producentów, w zróżnicowanych formach, porcjach i o różnych właściwościach. Warto zapoznać się z informacjami na etykietach, żeby jak najlepiej dopasować produkt do rozmiarów i ciężaru wieszanego elementu. Masy mocujące najlepiej nadają się do dekoracji w formie małych obrazów, lekkich płócien, plakatów czy fotografii. Bardzo wiele z tych mas nie twardnieje i nie wysycha – stanowią więc materiał nadający się do wielokrotnego użytku.
Niektóre masy mają formę pasków uformowanych z klejącej substancji, w komplecie kupujemy przykładowo kilkanaście pasków (np. o wymiarach 1 cmx 8 cm). Takie paski przyklejamy do oczyszczonej, suchej powierzchni ściany, do nich dociskamy obraz czy inny obiekt. Ilość i wielkość pasków z masą dopasowujemy do ciężaru mocowanego elementu. Inne masy mocujące posiadają formę kostek, np. 1x1x1cm, placków czy kapsułek. Ich konsystencja jest podobna do gumy do żucia czy plasteliny.

Taśmy i plastry mocujące

Taśmy i plastry montażowe dają nam możliwość trwałego mocowania bez użycia wkrętów czy gwoździ, a więc bez uszkadzania powierzchni ściany. Są dwustronne, zapewniają mocne łączenia. Pojedyncze plastry potrafią wytrzymać obciążenia do 6 kg i nadają się do mocowania przedmiotów głównie płaskich, o grubości do 10 mm.

Uwaga: Plastry montażowe nie lubią działania wody i promieni słonecznych. Jeśli chcemy tego typu taśmami umocować do ściny np. obrazy, półki, maty czy inne przedmioty, w pierwszej kolejności naklejamy taśmę na bardziej szorstką powierzchnię. Plastry naklejamy w pionie, na całej długości mocowanego przedmiotu. W górnej części mocowania warto zapewnić większą przyczepność, doklejając dodatkowo krótsze pionowe paski taśmy. Następnie dociskamy ułożone paski na całej długości. Przykładamy mocowany obiekt (obraz, matę, inny przedmiot), po czym dokładnie i silnie dociskamy do siebie mocowane powierzchnie przez ok. 5 sekund.

Paski, rzepy i haczyki samoprzylepne

Praktycznym rozwiązaniem są też linie wytrzymałych i trwałych samoprzylepnych pasków, rzepów oraz haczyków. Możemy nabyć rożne zestawysłużące do różnych celów, np:
- do wieszania obrazów dostaniemy rzepy oraz samoprzylepne paski w wersjach przystosowanych do rożnych wielkości obciążeń (duże obrazy, dyplomy, fotografie),
- do dekoracji – przezroczyste paski samoprzylepne,
- do ogólnego zastosowania – haki o różnych kształtach, wielkościach i wytrzymałości. Także do wieszania obrazów i wielu innych przedmiotów,
uchwyty porządkujące, np. do kabli, taśm LED.

Paski, rzepy i haki są dostępne także w wydaniu przezroczystym, przez co mocowania są bardziej dyskretne i prawie niezauważalne. Ponieważ dodatkowo dostępne są także tzw. paski uzupełniające (np. do haków), mocowania takie służyć nam mogą wielokrotnie, przy kilku zmianach dekoracji.

Plastry wodoodporne

Specjalna, elastyczna struktura plastra pozwala mu bardzo dokładnie przywrzeć do powierzchni, dzięki czemu tworzy skuteczne mocowanie. Za to przy odklejaniuwystarczy je rozciągnąć, dzięki czemu traci przyczepność i łatwo daje się oderwać. Plastry zwykle są dwustronne, te duże potrafią utrzymać przedmioty o wadze 1,5 do 2 kg. Sprawdzają się nawet w warunkach dużej wilgotności (w kuchni, łazience). Możemy nimi przymocować lustro, dobrać umocowane w plastrach haczyki, wieszaki i uchwyty.

Mocowanie na magnesyFototapeta_Zachod_Castorama

Magnesy możemy bez problemów przykleić do ściany (chociażby wyżej wspomnianymi metodami), a do magnesów z łatwością przymocujemy ozdoby z metalowym spodem. Pozwalają one na montowanie różnych elementów, w tym także np. modnych obrazów czy plakatównadrukowywanych na blachę. Często są to unikaty z hologramem i ręcznym podpisem projektanta oraz mistrza produkcji. Jeśli chcemy podziwiać je na ścianie – bez uszczerbku dla naszej kolekcji i dla ścian – magnesy mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Inne metody mocowania

Starą, prostą metodą mocowania obrazów jest umieszczenie ich na odpowiednio wyprofilowanych hakach (wieszakach), zawieszonych np. na drzwiach czy innych wystających częściach wnętrz (gzymsach, elementach sztukaterii, kolumnach).
Chcąc umieścić większą liczbę obrazów, fotografii czy plakatów w naszych wnętrzach, możemy zamontować specjalne listwy, na których z łatwością je zawiesimy. Zmiany ekspozycji nie będą wówczas kłopotliwe. Rozwiązanie to daje możliwości tworzenia i częstego aktualizowania własnej oryginalnej galerii czy wystawy.
Kolejna możliwość to skorzystanie z bogatej oferty naklejek, fototapet czy tapet. Bez problemów możemy je mocować, przyklejając do ścian. Nie niszczymy i nie dziurawimy przy tym podłoża.
 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
16.10.2018
Absolutnie nie polecam haczyków, użyłem na nowo pomalowanej ścianie i cztery z sześciu naprawdę lekkich obrazków po prostu spadło.
Użyte w innym miejscu zachowały się tak samo.
25.05.2018
U mnie około 14 zdjęć w ramkach różnych wielkości wisiało na haczykach przez 4 lata. Bardzo dobra alternatywa dla gwoździ. Przy odklejaniu dwa haczyki odkleiły się z tynkiem, ale i tak daję im najwyższą notę, warto.
29.11.2016
jakoś nie ufam tym bezinwazyjnym metodom mocowania obrazów. zresztą to żaden problem wbić gwóźdź a po ściągnięciu obrazu zaszpachlować. jedyne co, to boję się robić dziury w ściankach działowych z gipsokartonu, więc może spróbuję tych mas mocujących
30.09.2016
no to coś dla mnie, bo ja już tyle poniszczyłam... ostatnio musiałam szpachlować i malować, to teraz chcę się nauczyć jak to wieszać. może te samoprzylepne haczyki się nadadzą

Ocena i komentarz dla:

Jak zawiesić obrazy, nie niszcząc ścian?