Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem?

W łazience nietrudno o nadmiar wody – w czasie sprzątania, prania i wykonywania czynności pielęgnacyjnych może zdarzyć się awaria sprzętu lub armatury. Każde zalanie grozi przykrymi konsekwencjami, które czasami nie kończą się jedynie na sprzątaniu. Możemy jednak uniknąć niektórych wypadków i ograniczyć ich występowanie poprzez kilka prostych zabiegów.

zerdzewiała instalacja wodno-kanalizacyjna

Często zdarza się, że zalana łazienka nie oznacza jedynie łatwej do posprzątania i niegroźnej kałuży. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy i mamy pod sobą sąsiadów, woda może dostać się także do ich mieszkania. Za niektóre tego typu wypadki nie dostaniemy wsparcia finansowego od ubezpieczalni, a koszty remontów po zalaniach są bardzo wysokie. Żeby dobrze zabezpieczyć się przed tego typu przykrymi zdarzeniami, należy najpierw przyjrzeć się czynnikom, które najczęściej powodują łazienkowe kłopoty.

Przyczyny zalań i ich zapobieganie

Jednymi z najczęstszych przyczyn są usterki związane z instalacją wodną. Niestety, na wiele z nich możemy nie mieć wypływu, ponieważ są one wynikiem błędów montażowych. Należą do nich między innymi:

- zaniedbanie gratowania rur po ich ucięciu. Powoduje to wzrost oporu przepływu wody i zawirowania jej strumienia, co z kolei prowadzi do wypłukiwania tlenku miedzi ze ścianek rur i kształtek. Taki proces sprawia, że ulegają one przyspieszonej korozji i mogą zacząć przeciekać (szczególnie kolanka),

- nieodpowiednie łączenie rur – w ich miejscach łatwo mogą powstać ogniska korozyjne. Błędem jest stosowanie lutu twardego do łączenia rur o małej średnicy i bardzo cienkich ściankach, ponieważ wysoka temperatura uszkadza je. Pod wpływem wysokiego ciśnienia po jakimś czasie może dojść do przeciekania.

Jak można temu zapobiec? Jeśli budujemy dom lub remontujemy mieszkanie, powinniśmy skorzystać z pomocy dobrych fachowców i upewnić się, że wykonują oni instalację wodną należycie. Jeśli wprowadziliśmy się do gotowego mieszkania, warto sprawdzić stan sprzętów i instalacji jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z nich.

W przypadku dużych domów wolnostojących problemem może być także nieodpowiednie umiejscowienie rur z wodą. Jeśli nasza instalacja wodna biegnie przez nieogrzewane pomieszczenia, zimą woda może ulec zamarznięciu i rozsadzić rury. W przypadku wybitnie niskich temperatur musimy uważać za każdym razem, gdy opuszczamy dom na dłużej. Najlepiej będzie, jeśli opróżnimy instalację wody całkowicie, ponieważ pozostawienie włączonego ogrzewania może nie wystarczyć. Również metoda polegająca na pozostawieniu lekko odkręconej wody, tak by ciągle przepływała ona przez rury, może zawieść.

Kolejną przyczyną zalania może być mechaniczne uszkodzenie rury spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej dochodzi do takiej usterki w wyniku wiercenia w ścianie. Dlatego w czasie budowy instalacji i wykańczania ścian dobrze jest prowadzić dokumentację fotograficzną, żebyśmy wiedzieli potem, w którym miejscu możemy wykonywać wiercenie. Jeśli nie posiadamy takich zdjęć, a musimy zawiesić szafkę czy umywalkę, możemy upewnić się, że nie trafimy wiertłem w instalację poprzez wykrycie jej specjalnym detektorem.

Pamiętajmy, że jeśli już doszło do awarii i z rury cieknie lub nawet tryska woda, musimy jak najszybciej odciąć dopływ wody, żeby zmniejszyć szkody związane z zalaniem łazienki.

Niekiedy zalanie łazienki może być spowodowane nieco bardziej prozaicznymi czynnikami. Zdarza się, że to my jesteśmy winni powodziom, wystarczy mały błąd lub zaniedbanie. Co możemy zrobić, żeby ograniczyć występowanie podobnych wypadków?

Nie zostawiajmy w umywalce wiadra z nalewająca się do niego wodą. Jeżeli musimy wykonać w tym czasie jakąś czynność poza łazienką, postawmy ją w wannie lub pod prysznicem. To pomoże zabezpieczyć nas przed zalaniem.

Serwisujmy co jakiś czas pralkę. Dbajmy też o jej stan – jeśli mamy twardą wodę w instalacji, powinniśmy regularnie odkamieniać urządzenie. W ten sposób zabezpieczymy się przed wszelkimi usterkami pralki, które mogłyby okazać się fatalne w skutkach.

Postarajmy się wyposażyć łazienkę odpowiednio. Montaż instalacji jest oczywiście najważniejszy, a na jakości materiałów nie powinniśmy oszczędzać.

przeciekający syfon umywalkowy

Pomóc możemy sobie także poprzez przemyślany wybór wszelkich akcesoriów – w ten sposób zapewnimy sobie ich właściwe funkcjonowanie na długie lata. Przykładem jest tania armatura, która może ulec usterce i przyczynić się do zalania łazienki.

 

Data publikacji: 22.07.2015