icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wybieramy kosmetyki samochodowe

Każdy (z drobnymi wyjątkami), kto ma samochód, dba o to, aby jego auto było w jak najlepszym stanie. W celu uzyskania spektakularnych efektów możemy skorzystać z szerokiej gamy dostępnych w sprzedaży środków. Nie tylko lepiej wyczyścimy przy ich pomocy poszczególne elementy pojazdu, ale również spowolnimy działanie korozji czy zakonserwujemy metalowe części, które w większym stopniu niż inne elementy narażone są na działanie rdzy.

mycie autamycie autamycie autamycie auta

Duży wybór kosmetyków sprawia, że bardzo wiele preparatów ma to samo przeznaczenie i z reguły ma także podobne działanie. Dlatego nie skupimy się na środkach do czyszczenia, ale na elementach samochodu, które możemy poddać szczegółowej pielęgnacji.

Karoseria

Podstawowym i najpowszechniejszym sposobem dbania o samochód jest jego mycie, które nie tylko usuwa brud, ale także zabezpiecza przed niszczeniem jego zewnętrzną powłokę. Do tego celu używamy szamponów i żeli, które skutecznie czyszczą wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Warto wybrać te, które zapobiegają utlenianiu się lakieru, dzięki czemu jego kolor nie blaknie. Dodatkowo lakier możemy pokryć woskiem – sprawi on, że karoseria zostanie zakonserwowana i zdobędzie nowy blask.

Skorzystać możemy również z bardziej zaawansowanych środków przeznaczonych do usuwania lekkich zabrudzeń i jednocześnie pielęgnacji lakieru. Nowoczesne preparaty powodują, że woda się nie skrapla, co tworzy na powierzchni dodatkową ochronę, a przy tym nadaje całości głębokiego połysku. Tego rodzaju produkty dostępne są w formie sprayu, dzięki czemu łatwo możemy dozować potrzebną ilość stosowanego preparatu.

Dla osób, które cenią dobry wygląd samochodu w najwyższej jakości, polecamy dodatkowo zabezpieczyć lakier specjalną powłoką kwarcową. Takie zadanie najlepiej jednak zlecić firmie specjalizującej się w tej dziedzinie, bowiem wymaga odpowiedniej techniki nakładania.

Zakrywanie niewielkich uszkodzeń

Jeżeli nasz samochód ma ślady świadczące o konieczności regeneracji (co prędzej czy później spotyka każdy samochód), warto zaopatrzyć się w dedykowane pasty lub płyny do wygładzania rys. Przed tego rodzaju uszkodzeniami w pewnym stopniu uchronią auto również specjalne woski.

Większe rysy (np. powstałe po uderzeniu kamienia) możemy zakryć przy pomocy kredki maskującej.

Opony i felgi

Nie od dziś wiadomo, że czarne opony i błyszczące felgi mają duży wpływ na wygląd naszego pojazdu. I chociaż gama produktów do upiększania czterech kółek jest tu znacznie węższa, i tak możliwość wyboru może przyprawić nas o zawrót głowy. Felgi czyścimy przede wszystkim podczas ogólnego mycia auta, ale dodatkowo posłużyć możemy się również specjalnym sprayem do usuwania zabrudzeń. Następnie w celu uzyskania błyszczących felg możemy nałożyć odpowiedni wosk, który nada im właściwy połysk.

Opony natomiast pielęgnujemy dzięki piankom, żelom, pastom lub specjalnym czernidłom. Nie tylko poprawiają wygląd, ale również

preparat do mycia samochodówpreparat do mycia samochodówpreparat do mycia samochodówpreparat do mycia samochodów

chronią przed pękaniem. Ponadto są odporne na zmywanie przez długi czas.

Zderzaki i listwy

Plastkowe elementy samochodu pokrywamy sprayem lub czyścimy odpowiednimi płynami. Nie tylko odświeżą kolor, ale również zabezpieczą powłokę przed brudem i drobnymi uszkodzeniami, a to dzięki utworzeniu wodoodpornej powłoki.

Szkło

Do szyb, reflektorów i lusterek możemy użyć specjalnych preparatów, które nie pozostawiają smug. Sprawiają też, że szybciej spływa z nich woda, co poprawia widoczność, a dzięki temu zwiększa się nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Wnętrze samochodu

Osobną kategorię stanowią kosmetyki, których używamy do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza naszego auta. Warto jednak pamiętać, że część preparatów przeznaczona jest do czyszczenia deski rozdzielczej, a inna do tapicerki, zwłaszcza skórzanej. Mają one różną postać, począwszy od płynów i sprayów, po specjalne pianki, które charakteryzują się różnym zapachem. Warto mieć to na uwadze, ponieważ ich aromat może utrzymywać się w środku przez dłuższy czas.

Pomocne okazać mogą się również nawilżone ściereczki, którymi skutecznie usuniemy kurz i lekkie zabrudzenia. Są przydatne zwłaszcza w podróży.

Pozostałe środki i materiały

Do nakładania, rozprowadzania i czyszczenia warto zaopatrzyć się w odpowiednie gąbki, ściereczki i ręczniki z mikrofibry. Natomiast jeżeli w naszym samochodzie znajdują się zardzewiałe elementy, np. śruby, należy je pokryć specjalnymi preparatami. Służą one również do czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej, a także zmiękczania osadów z twardej wody.

Data publikacji: 11.06.2015