Wyburzanie ściany nośnej - wszystko co powinieneś wiedzieć

Kiedy przeprowadzasz remont, może się okazać, że ściana uniemożliwia realizację Twoich planów. Jeżeli przeszkadza Ci ścianka działowa, to nie powinna ona stanowić większego kłopotu. Jednak, gdy jest to ściana nośna, przemyśl jej wyburzenie i skonsultuj to ze specjalistą. Nieumiejętne jej usunięcie może mieć przykre konsekwencje. Nie chcesz chyba, by sufit zawalił Ci się na głowę?

Wyburzenie ściany nośnej – podstawowe informacje

Zanim dowiesz się jak wyburzyć ścianę nośną, upewnij się, czy na pewno masz do czynienia z tego rodzaju konstrukcją.

Jakie to ściany nośne?

W każdym budynku występują dwa rodzaje ścian: działowe i nośne. Te pierwsze oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia. Natomiast ściany nośne przenoszą obciążenia z dachu lub stropu oraz wyższych pięter niżej, aż do fundamentów. Z tego względu są one ważnym elementem konstrukcyjnym.

Jaki rozpoznać ścianę nośną? Jest na to kilka prostych sposobów:

 • Spójrz na układ ścian w danym budynku – ściany nośne opierają się na sobie, dlatego, jeżeli ścianka występuje tylko na jednej kondygnacji, raczej jest działowa.
 • Poszukaj szczeliny dylatacyjnej – jeżeli na połączeniu ściany ze stropem, pod warstwą tynku znajdziesz zaprawę murarską, oznacza to, że jest to ściana nośna. W przypadku działowej zostawia się specjalną szczelinę amortyzującą minimalne ruchy budynku.
 • Zmierz grubość ściany – jeżeli dana ściana ma ponad dwadzieścia centymetrów grubości, to prawdopodobnie jest ona nośna.
 • Rozpoznaj materiał budowlany – większość ścian nośnych w nowoczesnym budownictwie wykonana jest z płyt żelbetowych, działowe natomiast najczęściej zrobione są z cegieł lub pustaków. Dlatego też łatwo je zidentyfikować, kierując się rodzajem zastosowanych materiałów.

Burzenie ściany nośnej. Czy potrzebne jest pozwolenie?

Prace budowlane, takie jak wyburzenie ściany nośnej, traktuje się jako przebudowę danego lokalu lub budynku. W związku z tym będzie Ci potrzebne specjalne pozwolenie oraz projekt budowlany. W tym celu udaj się do architekta, który na projekcie, w miejscu zburzonej ściany, umieści podciąg, czyli element konstrukcyjny przekazujący istniejące obciążenia na inne ściany. Może to być belka, lub inny element taki jak kolumna, lub filar.

A czy można wyburzyć kawałek ściany nośnej? Tak, jeżeli architekt wyrazi na to zgodę. W tym przypadku także potrzebne jest pozwolenie oraz projekt budowlany. Jeżeli chcesz stworzyć tylko „okno” do innego pomieszczenia, często nie jest konieczne używanie podciągu.

Niestety, nie zawsze możliwe jest częściowe wyburzenie ściany nośnej, ze względu na instalacje, jakie się w niej znajdują. Gdy przez taką ścianę przebiega klimatyzacja, sieć elektryczna czy też wodna, musi ona pozostać na swoim miejscu.

Wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia może się wiązać z wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami. Dlatego zawsze skonsultuj się z architektem lub innym fachowcem. W innym przypadku grozi Ci zawalenie ściany lub nawet całego budynku.

Wyburzenie ściany nośnej - o czym należy jeszcze pamiętać?

Całkowite lub częściowe wyburzenie ściany nośnej, możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak masz małe doświadczenie w robotach budowlanych, lepiej zrobisz, gdy zlecisz to zadanie fachowcom. Jest to rozwiązanie droższe niż samodzielna praca, jednak niesie ze sobą kilka zalet.

Profesjonalna ekipa budowlana zapewni Ci:

 • Oszczędność czasu – średni czas wyburzenia ściany nośnej o powierzchni trzech metrów kwadratowych, to dwa dni robocze.
 • Doświadczenie – fachowcy doskonale znają się na swojej pracy, dlatego też są w stanie poradzić sobie z różnymi kłopotami, które mogą się pojawić.
 • Gwarancję – roboty budowlane, w tym także wyburzanie ścian, objęte są ochroną gwarancyjną, przez okres dwóch lat od dnia wykonania. W związku z tym w razie problemów masz prawo domagać się naprawy, lub zadośćuczynienia.

Wyburzanie ściany nośnej – jak i czym to zrobić

Wiesz już, co to jest ściana nośna, jak ją rozpoznać i kiedy możesz ją wyburzyć. Teraz dowiesz się, jak zrobić to zgodnie ze sztuką budowlaną i jakich narzędzi użyć, w przypadku, gdy decydujesz się na samodzielne wyburzenie.

Co będzie Ci potrzebne do wyburzenia ściany nośnej?

By wyburzyć ścianę nośną, będziesz potrzebować:

 • Młotowiertar młot wyburzeniowy – urządzenia takie znacznie usprawnią burzenie ściany, nawet żelbetowej konstrukcji. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model wyposażony jest w system tłumienia wibracji oraz udar. Dzięki temu Twoja praca będzie bardziej komfortowa i wydajna.
 • Narzędzia ręczne – wszelkiego rodzaju młotki, łomy czy też piły są bardzo użyteczne, gdy przeprowadzasz wyburzanie ściany nośnej. Cena takich narzędzi nie jest zbyt wysoka, natomiast pomogą Ci one w miejscach, gdzie nie można zastosować ciężkich elektronarzędzi.
 • Materiały ochronnefolia malarska i taśma klejąca pozwolą Ci zabezpieczyć pozostałą część pomieszczenia lub mieszkania przed pyłem i innymi zabrudzeniami.
 • Produkty BHP maski ochronne, okulary, kaski oraz rękawice. Podczas wyburzania są one niezbędne, by zabezpieczyć Cię przed ewentualnymi urazami lub kontuzjami.

Jak wyburzyć ścianę nośną?

Zanim przystąpisz do samego wyburzania, zabezpiecz dokładnie pomieszczenie, meble, okna oraz inne elementy folią malarską. W ten sposób pył i kurz osiądą na niej, co zaoszczędzi Ci sprzątania. Następnie zabezpiecz siebie, zakładając strój ochronny.

Burzenie ściany rozpocznij od samej góry. Pierwszym krokiem jest wykucie bruzd, nieco większych niż planowany podciąg. Następnie w miejscu na to przewidzianym w projekcie, umieść podciąg. Gdy jest on już na trwałe unieruchomiony i spełnia swoje zadanie, możesz przystąpić do dalszego wyburzania ściany nośnej.

W dalszym ciągu kieruj się od góry, w dół, usuwając kolejne fragmenty ściany. Gdy zbliżysz się do krawędzi tam, gdzie ściany się spotykają, zachowaj szczególną ostrożność. Ciężkim sprzętem lub nieostrożną pracą możesz je uszkodzić. Po skończonej pracy sprawdź, czy podciąg jest stabilny, a strop się nie obniżył. Jeśli wszystko jest w porządku, oznacza to, że ściana nośna została prawidłowo wyburzona.

Ściana nośna – wyburzanie bez tajemnic

Wyburzanie ściany nośnej wiąże się wieloma przygotowaniami. Często też przysparza nieprzewidzianych kłopotów i wydatków. Dlatego też, jeśli nie masz w tej kwestii dużego doświadczenia, najlepiej zdecyduj się na usługi fachowców. Profesjonalna ekipa szybko rozwiąże ewentualne kłopoty i już wkrótce będziesz mógł się cieszyć się zupełnie nową aranżacją swojego domu lub mieszkania.

Jeśli czujesz się na siłach, spróbuj samodzielnie wyburzyć ścianę. Pamiętaj, by postępować zgodnie z zaleceniami architekta. Zaopatrz się też w wydajną młotowiertarkę lub młot wyburzeniowy w sklepie Castorama. Nie zapomnij o okularach ochronnych, masce i kasku. Dzięki nim Twoja praca będzie przebiegać sprawnie, a Ty będziesz bezpieczny.