Z czego zbudować i jak wykończyć barek?

Barek w kuchni to modne i funkcjonalne rozwiązanie, szczególnie jeśli pomieszczenie to graniczy z jadalnią bądź salonem. Taką konstrukcję możemy zaprojektować i stworzyć już po urządzeniu aneksu kuchennego. Jakich materiałów użyć do jej budowy i jak ją wykończyć?

Spis treści:

  • Kuchnia z barkiem – same zalety
  • Barek kuchenny jako część zabudowy meblowej
  • Materiały do budowy barku
  • Jak wykończyć domowy barek?
  • Ostatni etap – blat barku
barekbarekbarekbarek

Kuchnia z barkiem – same zalety

Barek to rozwiązanie dla osób, które w swoim domu lub mieszkaniu dysponują kuchnią połączoną z salonem. Dzięki niemu zapewniamy sobie w kuchni dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać na różne sposoby. Blat wieńczący barek przyda się jako strefa robocza, ale może też stanowić rodzaj podręcznej półki. Tradycyjnie barek wykorzystamy także w roli samoobsługowego bufetu, na którym ustawimy przekąski czy trunki podczas towarzyskiego spotkania. W małym pomieszczeniu z powodzeniem zastąpi także stół, przy którym będziemy spożywać posiłki.

Obecność barku ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na wydzielenie w dużym wnętrzu osobnych stref, choć podział ten jest jedynie częściowy. Barek umieszczamy bowiem na granicy pomieszczeń – kuchni i jadalni bądź kuchni i salonu – przez co w wyraźny sposób jest ona zaznaczona. Jednocześnie rozwiązanie takie nie przytłacza i optycznie nie pomniejsza przestrzeni, co z pewnością docenimy w niezbyt dużych mieszkaniach.

Barek kuchenny jako część zabudowy meblowej

Barek możemy wybudować nawet wtedy, gdy nasza kuchnia jest już urządzona, ale warto także uwzględnić jego obecność jeszcze zanim dobierzemy do pomieszczenia meble. Wykonanie barku idealnie wtapiającego się w zabudowę kuchenną będzie szczególnie proste w sytuacji, gdy zamawiamy meble na wymiar. Wtedy nasza konstrukcja może powstać z tych samych co szafki materiałów i być utrzymana w takim samym kolorze. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem będzie też barek stanowiący przedłużenie blatu roboczego.

wyspawyspawyspawyspa

Materiały do budowy barku

Jeśli chcemy wykonać subtelny podział na strefy w naszej kuchenno-salonowej części domu, możemy zaprojektować także własny barek, którego wykonanie nie będzie wymagało remontu, a jedynie wkomponowania nowego elementu w obecny wystrój. Wśród materiałów, które możemy wykorzystać do budowy barku, znajdziemy:

- płyty g-k – w tym wypadku najlepiej sprawdzą się płyty wodoodporne, które po docięciu przytwierdzimy do szkieletu wykonanego z metalowych profili. Tak zbudowany barek będzie wymagał wykończenia – również wtedy, gdy płytę kartonowo-gipsową zastąpimy płytą OSB;

- płyty meblowe  barek wykonamy także z łatwo dostępnych płyt meblowych, z których produkuje się również szafki kuchenne. Przy ich użyciu stworzymy najprostszy barek w formie blatu połączonego z jednej strony ze ścianą, a z drugiej z posadzką;

- cegły – możemy wykorzystać zarówno cegłę tradycyjną, jak i klinkierową, która nie będzie wymagała dalszych prac wykończeniowych. Ze względu na ciężar takiej konstrukcji, przed jej budową należy upewnić się, czy nie będzie ona zbyt dużym obciążeniem dla stropu, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku lub starej kamienicy.

- bloczki betonowe – prostym zadaniem będzie także wzniesienie murku z łatwych w obróbce bloczków betonu komórkowego, który na końcu otynkujemy.

- pustaki szklane – barek z pustaków wzniesiemy łatwo i szybko, z powodzeniem zastępując nim konstrukcje z płyt. Będzie tak szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na zastosowanie systemu suchej zabudowy – taki barek będzie wymagał dalszych prac wykończeniowych. Wykorzystanie zaprawy betonowej lub klejowej oraz prętów zbrojących jest z kolei tradycyjnym sposobem wnoszenia ścianek z pustaków szklanych i daje nam większe możliwości konstrukcyjne. Wiąże się też z potrzebą późniejszego fugowania spoin.

Jak wykończyć domowy barek?

Barek wykonany z luksferów czy cegły klinkierowej będzie gotowy zaraz po zakończeniu prac konstrukcyjnych. Projekt z surowych płyt, tradycyjnych cegieł czy betonu będzie natomiast wymagał dalszego wykończenia, ale jednocześnie pozwoli nam na nadanie mu charakteru idealnie pasującego do wystroju naszego wnętrza. Zarówno barek otynkowany, jak i pokryty gładzią, możemy wykończyć na wiele różnych sposobów.

Farba – barek może przypominać ścianę, a nawet być wykończony dokładnie tak jak ona, np. farbą w takim samym kolorze. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy jego dolne partie, u zbiegu z posadzką, ozdobimy listwą przypodłogową lub cokołem – najlepiej takim samym modelem, jaki zastosowaliśmy w salonie.

Płytki ceramiczne – wykończenie ścian barku może zostać wykonane z glazury. Wybierzmy ten sam materiał, który zastosowaliśmy w kuchni lub powielmy jeden z pojawiających się w niej wzorów. Do wybory mamy płytki w różnych formatach, wzorach i kolorach, łącznie z efektowną mozaiką, która może stać się trafionym detalem w wystroju wnętrza.

Płytki dekoracyjne – nie mogliśmy wybudować barku z cegły klinkierowej, a marzy nam się cegła w kuchni? Do wykończenia jego ścianek wybierzmy więc płytki klinkierowe. Z powodzeniem zastąpimy je także płytkami cegłopodobnymi z betonu czy nawet gipsu. Motyw cegły można zastąpić też kamiennym wzorem, w czym pomoże nam – również dostępny w formie płytek – kamień dekoracyjny.

Szkło dekoracyjne – szklane panele to idealna dekoracja barku, szczególnie jeśli umieścimy je od strony jadalni lub salonu. Pod przezroczystą taflą można dodatkowo umieścić dowolna grafikę czy zdjęcie, co nada aranżacji kuchni i salonu indywidualny charakter.

Drewno – sprawdzi się np. w formie boazerii. To rozwiązanie idealne do pomieszczeń, w których dominuje styl rustykalny lub skandynawski, przepełnione naturalnymi materiałami i charakterystycznym ciepłem.

blatblatblatblat

Ostatni etap – blat barku

Wzniesiony na stelażu bądź wymurowany barek, wykończony w zaplanowany przez nas sposób, jest gotowy do użytku. Jego wierzch ma postać węższej lub szerszej półki, którą dla estetyki konstrukcji, a także dla jej funkcjonalności, warto wykończyć blatem. Jaki materiał na niego wybrać? Może to być blat drewniany, który idealnie skomponuje się z ceglanymi lub kamieniopodobnymi ścianami barku. Zamiast gotowego i odciętego na wymiar elementu możemy stworzyć też własną konstrukcję ze starych desek. Do wyboru mamy także blaty laminowane w wielu różnych kolorach, a nawet prawdziwy kamień. Nowoczesny wyraz nada barkowi z kolei umocowana na jego wierzchu szklana tafla, podobnie jak lśniący blat z metalu.

Data aktualizacji: 31.05.2024