Zabudowa wanny – jak to zrobić

Wanny znajdują miejsce w wielu współczesnych łazienkach. Choć nowoczesne modele prezentują się elegancko, przestrzeń pod nimi już taka nie jest i dlatego najczęściej decydujemy się na jej zabudowanie. W jaki sposób możemy to zrobić i jakie materiały będą nam do tego potrzebne?

Zabudowa wanny

Dlaczego warto obudować wannę

Tradycyjne wanny – prostokątne, owalne czy narożne – są bardzo funkcjonalne. Możemy ustawić je wzdłuż jednej ze ścian bądź w narożniku pomieszczenia i tym samym maksymalnie wykorzystać dostępną w nim przestrzeń. W przeciwieństwie do wanien wolnostojących, zmieszczą się one nawet w niewielkich łazienkach. Jednak w porównaniu do nich nie wyglądają tak okazale – modele wolnostojące projektuje się bowiem w taki sposób, by wyeksponowane prezentowały się elegancko pod każdym względem. Tymczasem wanny, których montaż wymaga przytwierdzenia do ściany i które osadzone są na zwykłych, mało reprezentacyjnych nóżkach, chętnie uzupełniamy odpowiednimi obudowami, które nie tylko mają ładny wygląd, ale także maskują wszelkie elementy instalacji kanalizacyjnej – syfon i odpływ. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku, gdy podłoga lub ściana, przy której ustawiona jest wanna, nie jest zbyt efektowna. Odbudowy zasłaniają więc mankamenty wykończenia naszej łazienki, ale także uzupełniają jej wystrój, stanowiąc o charakterze wanny. Te wykonane samodzielnie zazwyczaj dostarczają nam także dodatkowej powierzchni, którą zająć mogą kosmetyki i akcesoria kąpielowe. Jeszcze jedną zaletą zabudowanych wanien jest fakt, że ułatwiają one sprzątanie łazienki – przestrzeń pod nimi jest zasłonięta, więc nie dostają się tam kurz ani woda, a my nie musimy sięgać do zakamarków, by dokładnie je oczyścić.

Kilka sposobów na obudowę wanny

W zależności od tego, jaki efekt ostateczny aranżacji chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na jeden z następujących sposobów zabudowy wanny:

Gotowa obudowa – do wielu modeli wanien możemy dokupić gotowe obudowy. Najczęściej są one dostępne w tych samych co wanny kolorach i wykonane z tych samych materiałów. Są dostosowane do kształtów poszczególnych wanien i występują w wersji prawej lub lewej (co jest ważne w przypadku wanien narożnych). Gotowe obudowy stanowią najszybszy, najmniej pracochłonny i najprostszy sposób na zabudowę wanny. Ich zaletą jest łatwość montażu oraz demontażu – dzięki temu nie muszą być zaopatrzone w drzwiczki rewizyjne.

Porada eksperta

Fabrycznie wykonane obudowy są bardzo praktyczne. Łatwo się je czyści, a w razie awarii, nieszczelności bądź zatoru w odpływie, możemy łatwo je zdemontować i dostać się do elementów instalacji.

Obudowa z płyt kartonowo gipsowych – popularnym sposobem na wykonanie obudowy wanny jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych, które umieszcza się na przygotowanym wcześniej ruszcie.

Obudowa murowana – tego typu obudowę wykonuje się przeważnie z bloczków z betonu komórkowego – dają się one łatwo modelować, dzięki czemu bez trudu stworzymy z nich obudowę o określonym kształcie.

Styropianowy nośnik – możemy także zdecydować się na uniwersalny nośnik wykonany ze styropianu. Jego zadaniem jest stabilizacja wanny, a dodatkowo także tłumienie hałasu powodowanego przez strumień wody podczas uderzania o powierzchnię wanny. Nośnik taki zapobiega także zbyt szybkiemu wychładzaniu się wody. Produkty takie dostępne są w różnych wersjach i przystosowane zarówno do wanien półokrągłych,

Zabudowa wanny

Porada eksperta

Styropianowe nośniki są łatwe w montażu, a dodatkowo mają uniwersalny charakter. Możemy regulować ich długość, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do rozmiarów swojej wanny. Taki nośnik jest także gotowy do wykończenia go wybranym materiałem, np. płytkami ceramicznymi.

Jak wykonać obudowę wanny

Ponieważ gotowe obudowy oraz nośniki styropianowe są już fabrycznie przystosowane do samodzielnego montażu, w tym miejscu przedstawimy, w jaki sposób wykonać od postaw obudowę z płyt kartonowo-gipsowych oraz z bloczków betonowych. We wskazanych poniżej instruktażach podajmy ogólny przebieg prac – należy jednak pamiętać, że w zależności od miejsca i sposobu ustawienia wanny będziemy musieli powtórzyć wykonywane czynności, tak by obudować wannę z każdej strony.

1. Obudowa z płyt kartonowo-gipsowych

Do wykonania tego typu obudowy potrzebne nam będą:

- płyty kartonowo-gipsowe wodoodporne,
- metalowe profile C i U,
- listewki,
- śruby i kołki,
- ołówek,
- pion.

Porada eksperta

Płytami kartonowo-gipsowymi możemy obudować zarówno wanny prostokątne, jak i zaokrąglone. W tym drugim wypadku do budowy konstrukcji wybierzemy profile ze specjalnymi nacięciami, które dopasujemy do kształtu naszego urządzenia. Same płyty będą natomiast wymagały wygięcia.

Przebieg prac:

Obrysowanie wanny – aby wyznaczyć linie, wzdłuż których ustawione będą ścianki obudowy, nasza wanna powinna być zamocowana i wypoziomowana. Wzdłuż brzegów wanny, które będą obudowane, rysujemy proste linie – pamiętajmy jednak, by były one cofnięte o ok. 2,5 cm w głąb wanny.

Porada eksperta

Aby wykonać idealnie równe linie skorzystajmy z pionu – odrysujmy od niego na ścianie prostopadłe do podłogi linie, przystawiając go do brzegów wanny. Następnie od wyznaczonych linii wykonajmy równoległe do nich, jednak cofnięte w głąb wanny. Kolejnym etapem jest przystawienie pionu do wolnych wierzchołków urządzenia – zaznaczamy od niego punkt na podłodze. Od niego odmierzamy po przekątnej 2, 5 cm (także kierując się w głąb wanny) i zaznaczamy kolejny punkt. Wszystkie znajdujące głębiej punkty i linie łączymy ze sobą, uzyskując w ten sposób obrys, wzdłuż którego ustawimy stelaż.

Docięcie i połączenie profili – profile docinamy do odpowiednich rozmiarów. Posłużą one do zbudowania rusztu, do którego przymocujemy później płyty. Będziemy mocować je do podłogi wzdłuż wyznaczonych linii i wykonamy z nich górne poprzeczki stelaża biegnące równolegle do profili podłogowych. Profile połączymy ze sobą za pomocą ram wykonanych z listewek. Ramy łączymy również same ze sobą na poziomie wolnych wierzchołków wanny oraz przykręcamy je do ścian. Zamiast ram możemy wykorzystać także specjalne metalowe słupki, które wstawia się pomiędzy profile.

Docięcie i montaż płyt kartonowo gipsowych – gdy ruszt jest już gotowy, możemy przystąpić do przycięcia na odpowiedni wymiar płyt kartonowo-gipsowych. Następnie przykręcamy je rusztu.

Zabudowa wanny

Porada eksperta

Zanim przystąpimy do mocowania samych płyt, pamiętajmy o wycięciu w jednej z nich otworu rewizyjnego. Powinien on być zlokalizowany jak najbliżej odpływu, by umożliwić łatwy dostęp do tej części instalacji. Jeśli będziemy wykańczać obudowę płytkami, wycięte drzwiczki powinny mieć rozmiar pojedynczego kafla. Do odpowiedniego otworu możemy także wstawić gotowe drzwiczki rewizyjne.

2. Obudowa z bloczków betonowych

Co będzie nam potrzebne:

- bloczki betonu komórkowego,
- zaprawa murarska cienkowarstwowa lub klejowa,
- płynna folia.

Przebieg prac:

Wypoziomowanie wanny – zaczynamy od wyznaczenia dokładnego położenia wanny, ustalenia jej wysokości, wypoziomowania oraz wykonania jej obrysu. Możemy postąpić tak jak w przypadku budowy konstrukcji z płyt gipsowych, pamiętając o przesunięciu murowanej ścianki ok. 1,5 cm w głąb wanny.

Murowanie i zabezpieczenie obudowy – wzdłuż wyznaczonych linii murujemy ścianki obudowy, łącząc poszczególne bloczki wybranym spoiwem. Pamiętajmy o wykonaniu otworu rewizyjnego. Górną warstwę bloczków ścinamy skośnie w taki sposób, alby zmieściły się pod brzegami urządzenia. Od wewnątrz pokrywany ściankę folią w płynie, a od zewnątrz wyrównujemy pilnikiem.

Uwaga!

Wanna nie może opierać się na wymurowanej obudowie. Dlatego też powinniśmy zadbać o zachowanie ok. 1 cm luzu pomiędzy bloczkami a urządzeniem.

Montaż wanny – do tak przygotowanej obmurówki wstawiamy wannę. Podłączamy ją do instalacji, to samo robiąc z baterią.

Zabudowa wanny - jak to zrobić?

Porada eksperta

Obudowy wykonane z bloczków betonowych lub karton-gipsu wykańczamy następnie jednym z wybranych materiałów. Pamiętajmy także, by po zakończeniu prac wypełnić silikonem sanitarnym szczeliny pomiędzy wanną a ścianą.

Jak wykończyć obudowę wanny

Wybór gotowej obudowy pozwoli nam na uzyskanie szybkiego efektu, ale jednocześnie ograniczy możliwość nadania wannie oryginalnego wizerunku. W przypadku obudowy wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych, bloczków betonowych albo nośnika styropianowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej – wymagają one większego nakładu pracy, jednak możemy wykończyć je na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym celu płytek ceramicznych. Dobierając te same płytki, co znajdujące się na ścianie lub podłodze, zyskamy aranżację spójną i elegancką, która doskonale uzupełni wystrój pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie, choć najpopularniejsze, coraz częściej wypierane jest przez zastosowanie materiałów takich jak drewno, kamień, tynk, a nawet szkło.

Data publikacji: 18.01.2016