Gdzie wykorzystać lustrzaną taflę

Gdy urządzamy wnętrza, o lustrze myślimy zwykle na końcu, traktujemy je bardziej jako element wyposażenia domu, niż pomocny w kreowaniu jego stylu dodatek. Tymczasem lustra – w rożnej postaci – mogą być bardzo pomocne przy wykańczaniu wnętrz i spełniać więcej funkcji, aniżeli tylko stylowej dekoracji.

Dlaczego lustra?

Lustra od wieków słyną z tego, że chętnie wykorzystuje się je do aranżacji pomieszczeń. Dziś korzystamy z nich na co dzień, pozwalają bowiem na kontrolowanie naszego wyglądu i potwierdzają gotowość do opuszczenia domu czy do przyjęcia gości.

Warto jednak zauważyć, że w czasach, gdy wiele mieszkań ma niewielki metraż i do minimum ogranicza się w nich rozmiar poszczególnych pomieszczeń, lustrzane powierzchnie coraz częściej spotykamy w wielu z nich, gdzie występują w coraz to różniejszych miejscach i postaciach. Dlaczego?

Przede wszystkim lustrzane tafle wpływają na optyczny odbiór pomieszczenia, czynią je wizualnie większym i przestronniejszym. Duplikują wszystko, co znajduje się przed nimi, a dodatkowo odbijają światło, które rozświetla wnętrze, co znów wpływa na to, że postrzegamy je jako większe. Przy tych wszystkich zaletach, wciąż pełnią swoją praktyczną funkcję służąc nam w codziennych czynnościach. Dodatkowo prezentują się bardzo efektownie – jeśli będziemy utrzymywać je w czystości, będą stanowiły niebanalną dekorację każdego pomieszczenia.

Lustrzana tafla w kilku odsłonach

Najpopularniejszymi elementami wyposażenia, w których znalazła zastosowanie lustrzana tafla, są lustra. Te występują w naszych domach niemal wszędzie - w łazienkach, kuchniach, salonach czy sypialniach. Przybierają różne kształty i rozmiary, różnią się także rodzajem i stylem zastosowanej ramy. Klasyczne zwierciadła są samodzielnymi dekoracjami, które zwykle możemy zamontować lub postawić w danym miejscu i w każdej chwili zmienić ich położenie.

Kolejnym zastosowaniem tafli lustrzanej jest wykorzystanie jej w formie frontów mebli. To rozwiązanie sprawdziło się szczególnie w łazienkach, gdzie ze względu na zwykle niewielką powierzchnię, szafki spełniające jednocześnie role luster są bardzo praktyczne.

Coraz częściej spotykamy się także z większymi taflami luster, które nieoprawione w ramy zdobią np. drzwi, fragmenty ścian bądź szafy. Ciekawym rozwiązaniem są także duże panele lustrzane, którymi pokrywa się całą przestrzeń ścinany lub mebli od podłogi do sufitu.

Zamiast gładkiej lustrzanej płyty możemy wykorzystać także lustrzane płytki ceramiczne, które znajdą zastosowanie w łazienkach, kuchniach, ale także innych pomieszczeniach. Tutaj dostępne są płytki w formie glazury, klejone na odpowiedni klej do płytek albo płytki lustrzane samoprzylepne, które montuje się za pomocą taśmy dwustronnej.

Alternatywą dla tradycyjnych lustrzanych kafli jest mozaika lustrzana, która odbija promienie słoneczne – jest błyszcząca i efektowna.

Jak widać, lustrzana tafla występuje w wielu różnych formach, z których każdy może wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą.

Gdzie zastosować lustrzane tafle

Lustra przydadzą wdzięku, uroku i funkcjonalności każdemu pomieszczeniu. Sprawdzą się w przedpokoju, gdzie możemy zastosować tradycyjne lustro obejmujące całą naszą sylwetkę albo jako lustrzane fronty zabudowy wnękowej. Do ciemnych i niewielkich zwykle przedsionków wprowadzą one światło i optycznie uczynią większymi.

W kuchni możemy zdecydować się na lustrzaną taflę pomiędzy szafkami albo zastosować np. klejone płytki lustrzane, z których stworzymy niepowtarzalną kompozycję. Mogą one posłużyć typowo jako ozdoba kuchni – występują bowiem w rozmaitych wielkościach i umożliwiają połączenie ich w wiele ciekawych kształtów. 

gdzie wykorzystać lustrzaną taflę

Łazienka – tutaj lustrzane powierzchnie możemy wykorzystać na wiele sposobów. Po pierwsze, jako klasyczne lustro w ramie lub bez ramy. Po drugie, jako meble wykończone lustrzanymi powierzchniami. W łazience sprawdzą się także większe, jednolite tafle, które pokryją niemal całe ściany, np. nad umywalką czy wanną. Tę drugą możemy także obudować lustrzaną glazurą bądź mozaiką. 

W sypialniach czy innych pokojach sprawdzą się panele lustrzane pokrywające np. jedną ze ścian od podłogi aż po sufit. Mogą one jednocześnie stanowić odbijające resztę pokoju fronty szaf, szafek, a także drzwi. Na ścianach pokoju w formie oryginalnej dekoracji sprawdzą się również klejone płytki lustrzane, które zastosować możemy wszędzie, warunkiem ich prawidłowego montażu jest jedynie płaskie podłoże.

lustrzana tafla