Zalety pieców wolnostojących

Piece wolnostojące to inaczej popularnie nazywane kozy. Są idealnym rozwiązaniem, kiedy nie mamy możliwości zainstalowania w naszym domu tradycyjnego kominka, mogą być też świetnym wsparciem dla innych systemów. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Zalety pieców wolnostojących

Dodatkowe ciepło

Musimy pamiętać o tym, że kozy są źródłem ciepła w naszym domu czy też mieszkaniu, ale zazwyczaj stanowią one jedynie dodatkowe źródło ogrzewania, skupiając całą swoją moc grzewczą do ogrzania pomieszczenia, w którym sam piec się znajduje. Może być nawet jednym z trzech źródeł ciepła, jeśli posiadamy dom o sporej powierzchni. Rozwiązanie to jest znane od wielu lat, ale coraz nowsza technika wykonania sprawia, że staje się ono ponownie bardzo atrakcyjne.

Tanie rozwiązanie

Zastosowanie pieców wolnostojących jest nieporównywalnie tańsze od standardowych pieców kominowych, także jeśli weźmiemy pod uwagę ich późniejsze użytkowanie, ponieważ pali się w nich takimi materiałami, jak drewno i brykiet drzewny.

Oryginalna estetyka

Piece wolnostojące pełnią także wysoko cenioną funkcję dekoracyjną. W naszych wnętrzach są jednym z dodatkowych elementów. To piece, dzięki którym możemy podziwiać w naszych pomieszczeniach w pełni żywe płomienie. Na rynku dostępne są kozy o różnych rozmiarach i wzorach – możemy wybierać pomiędzy modelami o klasycznym wyglądzie, a także takimi, które charakteryzuje nowoczesny design. Do czynienia mamy z kozami żeliwnymi, żeliwnymi emaliowanymi, a także kaflowymi z elementami z kamienia czy ceramiki. To niezwykle stylowe urządzenia, ocieplające - dosłownie i w przenośni - klimat naszego domowego ogniska.

Zalety pieców wolnostojących

„Wyborowy” montaż

Kozy nie zajmują zazwyczaj zbyt wiele miejsca, co wynika przede wszystkim z faktu, że nie potrzebują dodatkowej obudowy. Dlatego też sprawdzają się idealnie w większych i mniejszych pomieszczeniach, choć zazwyczaj instalujemy je w salonie, gdzie swoim widokiem umilają nam wieczory. Co bardzo ważne, możemy zdecydować się na usytuowanie kozy praktycznie w każdym pomieszczeniu, o ile istnieje tam połączenie z kominem – możemy zdecydować się też na dobudowanie dodatkowego komina w naszym domu, pod który zainstalujemy piec wolnostojący.

Warto zwrócić uwagę na to, że sam montaż pieca wolnostojącego jest stosunkowo łatwy. Nie wymaga od nas np. dodatkowego wzmacniania stropów. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również to, że jesteśmy w stanie go zdemontować i zainstalować w innym miejscu. Takie prace zajmują profesjonalnej ekipie montażowej niewiele czasu – sam montaż to często zaledwie kilka godzin. Bardzo interesującym dodatkiem w kozach mogą być wbudowane piekarniki, w których jesteśmy w stanie piec i gotować.

Sprawne bezpieczeństwo

Kozy posiadają zamkniętą komorę spalania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Należy pamiętać o tym, że piece wolnostojące to urządzenia, które znacznie podnoszą komfort grzewczy w naszych domach. Ich sprawność jest coraz bliższa tradycyjnym kominkom