Zamrażarka - gdzie ją ustawić?

Zamrażarka – niektórzy z nas jej nie potrzebują, a inni zadowalają się niewielkimi raczej zamrażarkami będącymi częścią chłodziarko-zamrażarek. W takim wypadku umieszczamy je w kuchni, takie jest bowiem docelowe miejsce większości lodówek. Gdzie jednak będzie najlepsze miejsce dla wolnostojącej, dużej zamrażarki?

kuchnia

Spis treści:

Kiedy potrzebna jest zamrażarka

Wolnostojąca zamrażarka to sprzęt, którego nie wszyscy potrzebują. Przydaje się bowiem tym, którzy posiadają gospodarstwa, które są źródłem różnego rodzaju produktów – od mięsa po warzywa czy owoce. To także przydatny sprzęt dla wszystkich, którzy lubią robić większe zapasy lub na duże zakupy udają się raz na dłuższy czas. Dzięki pojemnej zamrażarce możemy więc zaoszczędzić sporo pieniędzy, przechowując nadającą się do tego żywność, oraz czasu, który w innym wypadku spędzilibyśmy na częstych wyprawach do sklepu. Aby jednak korzyści z posiadania zamrażarki były wymierne, należy ustawić ją w odpowiednim miejscu.

Lodówka

O czym pamiętać, wybierając odpowiednie miejsce

Pamiętajmy, że zamrażarka jest urządzeniem elektrycznym. Tam, gdzie chcemy ją ustawić, niezbędna będzie możliwość podłączenia do gniazdka elektrycznego. Co więcej, tak samo jak lodówka, nie powinniśmy umieszczać jej w bezpośrednim pobliżu źródeł ciepła, np. kuchenki, grzejnika czy piekarnika. Takie działanie mijałoby się z celem i byłoby bardzo nieergonomiczne. Pamiętajmy bowiem, że zamrażarka zużyje tym mniej prądu, im w chłodniejszym pomieszczeniu się znajdzie. Poza wszystkim tym weźmy pod uwagę, by ustawiając zamrażarkę w wybranym miejscu, zapewnić sobie łatwy do niej dostęp – nawet jeśli będziemy korzystali z niej jedynie od czasu do czasu. Nie powinna ona jednak utrudniać komunikacji i poruszania się po danym pomieszczeniu.

Zamrażarka

Gdzie ustawić zamrażarkę

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, warto zaplanować podłączenie zamrażarki w piwnicy, na strychu, w garażu czy spiżarni. Zwłaszcza jeśli nasz sprzęt będzie większych rozmiarów – trzymanie go w mieszkaniu, choć możliwe, nie będzie z pewnością wygodne. Ważne jest także, by wygospodarować miejsce, w którym na naszą zamrażarkę nie będą padały promienie słoneczne. Nawet w pomieszczeniach chłodniejszych lepiej ustawić ją w zacienionym kącie.

Wybór padający na jedno ze wspomnianych pomieszczeń jest również uzasadniony czymś innym. Nie zapominajmy, że każda zamrażarka będzie hałasowała podczas pracy. Długotrwały dźwięk może okazać się uciążliwy dla wszystkich domowników. Weźmy to pod uwagę, gdy szukamy właściwego miejsca dla zamrażarki. Jeżeli dokonamy dobrego wyboru, będziemy mogli w pełni wykorzystywać jej możliwości, zachowując przy tym pewność, że nasze opłaty za prąd nie są zawyżone na skutek strat energii pochodzących ze źle ulokowanego sprzętu.

Data aktualizacji: 24.06.2024