Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzątania. Zasady projektowania kuchni powinny uwzględniać jej wielkość, kształt i usytuowanie względem innych pomieszczeń w mieszkaniu. Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

projektowanie kuchni

Spis treści:

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Tutaj przyrządzasz posiłki, spędzasz czas z rodziną, rozwijasz swoje kulinarne zdolności z przyjaciółmi. To także miejsce, w którym wiele osób lubi wypić w spokoju wieczorną herbatę z ulubionego kubka lub kieruje pierwsze kroki zaraz po przebudzeniu, aby zacząć dzień od łyka aromatycznej kawy.

Może pełnić funkcję jadalni, być połączona z salonem lub stanowić dodatkowe miejsce do pracy w małym mieszkaniu w bloku. Jak rozplanować kuchnię, byś chciał z niej zawsze korzystać?

Podczas tworzenia idealnego projektu warto uwzględnić kilka czynników. Pierwszy, to kształt i powierzchnia. Zupełnie inne ustawienie sprawdzi się w małej kuchni, a inne w przestrzennym, otwartym na salon lub osobną jadalnię miejscu.

Kuchnię powinno się dostosować do liczby domowników, ich wieku i stanu zdrowia. Kuchnia singla nie wymaga zbyt dużej lodówki, a w przypadku braku miejsca wystarczy mała, kompaktowa zmywarka.

Wielopokoleniowa rodzina, z kilkorgiem dzieci i dziadkami, potrzebuje miejsca do przechowywania zapasów i przestrzeni do przygotowania obiadu dla grupy osób. W takiej rodzinie zmywarka pracuje nawet kilka razy dziennie, a wygodne korzystanie z kuchni opiera się na pokaźnym zestawie garnków, szklanek i talerzy, które wymagają miejsca do przechowywania.

Nie lubisz gotować i często zamawiasz gotowe posiłki na wynos? Nic trudnego – zastąp kilka szafek minimalistycznym kompletem mebli, na rzecz dużego stołu do pracy i czytania książek.

Jak zaprojektować małą kuchnię?

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „I”, której powierzchnia ma zaledwie kilka metrów kwadratowych? Cztero- lub sześciometrowa kuchnia może wydawać się prawdziwym wyzwaniem dla projektanta. Słowami, które powinny nam przyświecać od początku prac wykończeniowych, są minimalizm, funkcjonalność i wielofunkcyjność. Jak rozplanować kuchnię w kawalerce?

Meble nie powinny zajmować całej przestrzeni. Muszą być jak najwęższe, ale jednocześnie mieścić nawet duże talerze i wielolitrowe garnki. Wykorzystaj nie tylko miejsce od podłogi do blatu roboczego, ale także zamontuj podwieszane szafki do samego sufitu – na wyższych półkach postawisz rzadziej używane przedmioty, akcesoria kuchenne oraz sprzęty sezonowe, takie jak sokownik lub słoiki z domowymi przetworami.

Zasady projektowania kuchni

Jeśli potrzebujesz widzieć, gdzie znajdują się poszczególne rzeczy, wykorzystaj szafki z przeszkleniami. Jeśli boisz się wrażenia nieładu i przytłoczenia przestrzeni, zainwestuj w gładkie fronty bez dodatkowych zdobień i skromne uchwyty. Postaw na szuflady – umożliwiają maksymalne wykorzystanie posiadanego miejsca, możesz do nich dopasować przegrody czy specjalne segregatory i z łatwością odszukać w nich potrzebne kuchenne akcesoria.

Jak zaprojektować małą kuchnię? Niezwykle istotny jest funkcjonalny blat kuchenny. Powinien być stworzony z materiału, który jest prosty w konserwacji i czyszczeniu, tuszuje ewentualne zabrudzenia i jest odporny na działanie wody.

Równie ważna jest kolejność poszczególnych części - zlew kuchenny warto uzupełnić o wysuwany poniżej kosz na śmieci, następnie część płaskiego blatu z deską do krojenia i nożami w zasięgu ręki, a potem płyta grzewcza lub palniki gazowe, aby nie trzeba było przenosić gotowych do smażenia lub pieczenia produktów.

Lodówka może znajdować się na początku lub końcu tego ciągu, a garnki i patelnie niedaleko zlewu i przestrzeni do podgrzewania posiłków. Finał stanowią wąskie, kompaktowe urządzenia – mała zmywarka, niewielka lodówka, jednokomorowy zlew – wystarczą dla singla lub dwuosobowej rodziny.

Do tego zaplanuj oświetlenie – do wyboru masz lampy sufitowe, ścienne, listwy oświetleniowe, które umieścisz poniżej podwieszanych szafek, a także gniazdka, pomagające w swobodnym używaniu sprzętów AGD. Pamiętaj o bezpieczeństwie – gniazdka elektryczne powinny znajdować się w odległości ponad 30 cm od zlewu.

Jak zaprojektować kuchnię średniej wielkości?

Średnia kuchnia, której wielkość to około 8 metrów kwadratowych, daje nieco więcej możliwości użytkowych. O ile w małej kuchni najlepiej przeznaczyć jedną ścianę na zabudowę, która przypomina literę „I”, o tyle w kuchni większych rozmiarów możesz pokusić się o ustawienie przypominające literę „U”. Taka wersja to łatwość przemieszczania się, swoboda dla gotującego i więcej miejsca na najważniejsze przedmioty.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U? Pamiętaj, by ze względów bezpieczeństwa i dla uniknięcia rozchodzenia się zapachów po całym mieszkaniu ustawić kuchenkę z dala od wejścia. W przypadku blatu kuchennego i znajdujących się w jego obrębie najważniejszych urządzeń możesz odstąpić od tradycyjnego układu, który jest polecany do małych kuchni. Sprzęty, zlew i lodówka oraz szafki z produktami spożywczymi mogą być po przeciwległych stronach – wystarczy się odwrócić i wszystko, co ważne, masz od razu pod ręką.

Meble kuchenne

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię dla kilkuosobowej rodziny? Nawet jeśli posiadasz więcej miejsca, warto je mądrze spożytkować. Szafki wiszące to zawsze praktyczne rozwiązanie. Możesz rozplanować ich wyposażenie zgodnie z wiekiem i wzrostem domowników. Przeznacz jedną z szuflad w dolnej części mebli dla dzieci, by samodzielnie mogły nakryć do stołu i pomóc rodzicom w gotowaniu. Dzieci to uwielbiają!

Na wysokości oczu sprawdzą się otwarte półki na przyprawy, podwieszane koszyki i listwy magnetyczne – ułatwią codzienne czynności osobom starszym, by nie musiały zbyt wiele razy się schylać. Jeśli pod blatem kuchennym lub zlewem zamontujesz wysuwane szuflady, schowasz w nich nie tylko sztućce i łyżki kuchenne, ale także środki do sprzątania i płyny pomagające zachować czystość czy ściereczki i gąbki.

Układ otwarty - zasady projektowania kuchni o dużych rozmiarach

Przestrzenna kuchnia to raj dla amatorów gotowania! Możesz pozwolić sobie na eksperymenty i luźne aranżacje. Każdy w rodzinie znajdzie tu miejsce dla siebie. Duża kuchnia może być otwarta na salon, oddzielona wyspą kuchenną od jadalni lub być wyposażona w szeroki stół dla kilku osób, z możliwością rozszerzenia i wydłużenia blatu. Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „L”?

Duża kuchnia to wygoda i luksus. Aby łatwiej było w niej gotować, zwłaszcza wieczorem i w nocy lub gdy na zewnątrz jest deszcz i plucha, zamontuj w kuchni dostateczną ilość źródeł światła – pod szafkami wiszącymi, nad blatem roboczym i przy okapie nad kuchenką.

Projektowanie kuchni

Mimo iż szeroka kuchnia daje dużo miejsca, nie warto najważniejszych urządzeń ustawiać zbyt daleko od siebie – utrudni to przygotowywanie składników na posiłki. Wykonasz dwa razy więcej kroków niż potrzeba.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „L”? Optymalna powierzchnia blatów wynosi 1,2 m2. Jeśli dysponujesz zapasem miejsca, wydziel tą przestrzeń na jednym, podłużnym blacie i zorganizuj sobie jak najlepszy kąt do gotowania. Blat albo wyspa wizualnie oddzieli kuchnię od reszty pokoju, a pod blatem możesz zaplanować dodatkowe szafki i półki na garnki oraz deski do krojenia – nada to całości intymny, a jednocześnie otwarty charakter.

Jak prawidłowo wymierzyć kuchnię?

Jak zaprojektować kuchnię i właściwie ją wymierzyć? Jedną z opcji jest skorzystanie z pomocy specjalisty lub stolarza, który będzie wykonywał kuchnię. Jeśli jednak samodzielnie realizujesz wybrany projekt lub zamawiasz meble na wymiar, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Dobrze wymierzona kuchnia to mniej nerwów podczas remontu i większa radość z perfekcyjnej kuchni.

Przygotowanie

Aby projekt był kompletny i dokładny, potrzebujesz rzutu lub rysunku kuchni z góry w całości oraz osobnego rysunku każdej ze ścian. Będziesz mógł kompleksowo zaplanować wszystkie przestrzenie w kuchni, a następnie już w detalach przenieść je na poszczególne fragmenty, a także dopasować i zestawić detale, czy też wstępnie zaplanować kolory.

Projekt kuchni

Mierzenie ścian

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „U” lub „L”? Idealna kuchnia wymaga zmierzenia długości i szerokości ścian z najwyższą precyzją. Pomiar powinien być dokładny co do 1 mm i uwzględniać ewentualne krzywizny w ścianach oraz odchylenia od normy. Na początku zmierz cały obwód, a potem poszczególne fragmenty i odcinki, np. między blatem a lodówką lub od skrajnej krawędzi do okna.

Jeżeli podejrzewasz, że ściany nie są idealnie równe, pomiaru dokonaj przynajmniej w kilku miejscach, po czym zanotuj ten najmniejszy. W takiej sytuacji może być konieczne dodatkowe użycie listew maskujących lub ręczne dopasowanie elementów drewnianych. Zazwyczaj nie są to duże różnice i powszechnie dostępne materiały wystarczą, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Sprawdzanie płaszczyzny

Do sprawdzenia płaszczyzny użyj możliwie najdłuższej poziomicy. Pomiaru dokonaj również minimum w trzech miejscach – na wysokości podłogi, blatu oraz górnych szafek. Różnice powyżej 1,5 cm i największe wypukłości oraz wklęsłości zniwelujesz za pomocą zawieszek do szafek lub listwy przyblatowej. Jeśli odchylenia są znacznie większe, pomocne będzie zeszlifowanie wypukłości lub wypełnienie wgłębienia specjalną podkładką.

Szafki wiszące

Kąty między ścianami nie zawsze wynoszą dokładnie 90 stopni. Niekiedy odchylenia mogą nas znacznie zaskoczyć. Do ich sprawdzenia użyj kątownicy. Kąt ostry poniżej 90 stopni występuje wtedy, gdy szpara pojawia się w rogu ściany. Jeśli przestrzeń pojawia się między kątem a ramionami kątownika, wówczas kąt jest większy, niż kąt prosty.

Dodatkowe elementy

Gdy kreślisz projekt, nanieś na niego kluczowe i najważniejsze punkty, takie jak dopływ wody, źródła prądu i włączniki światła, a także przyłącze wentylacji. Uwzględnij ich odległość od podłogi, mebli, sufitu i innych elementów. Im precyzyjniej uda Ci się to zrobić, tym kuchnia będzie większą ozdobą i będzie bardziej praktyczna.
Samodzielne projektowanie kuchni to fascynująca przygoda. Nie bój się z tego skorzystać – rozwiń swoje umiejętności i udowodnij bliskim, że kryjesz w sobie niekończące się pokłady kreatywności!

Data publikacji: 25.03.2020

Data aktualizacji: 24.06.2024