Produkty

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?

Zasłony oraz parawany prysznicowe spełniają kilka funkcji. Mogą być niedrogą, ale estetyczną alternatywą dla zakupu prysznica lub wymiany klasycznej wanny na nowoczesny, ale drogi wanno-prysznic. Oto jakie mają wady i zalety i na które rozwiązanie się zdecydować.

drzwi przesuwneFunkcje

Zarówno parawany nawannowe, jak i ich tekstylne odpowiedniki – zasłony – spełniają kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwiają wykorzystanie tradycyjnej wanny w roli prysznica. Dzięki nim możemy długą kąpiel w wannie zastąpić szybkim prysznicem, przy czym uchronią pozostała część pomieszczenia przed wszechobecną wodą czy pianą. Jest to podstawowa zaleta wykorzystania parawanów i zasłon. Dzięki niej spełnione zostają potrzeby wszystkich domowników, zwłaszcza gdy znajdują się wśród nich i fani kąpieli, i pryszniców.

Parawany i zasłony nie tylko wpływają na funkcjonalność wanny. Ich zaletą jest także łatwiejsze utrzymanie łazienki w czystości oraz wartości estetyczne. Zwłaszcza szklane parawany prezentują się nowocześnie i elegancko.

Co wybrać

Jeżeli zastanawiamy się nad wyposażeniem wanny w taki dodatek, rozważmy najpierw, co spełni w większym stopniu nasze potrzeby i wymagania. Choć zasłona i parawan spełniają taką samą rolę, to jednak różnią się od siebie choćby sposobem montażu czy materiałem, z którego zostały wykonane.

Zasłony prysznicowe – zasłony wykonane są z różnego rodzaju materiałów: z PVC, alternatywnego dla niego tworzywa PEVA, winylu czy poliestru. Tkaniny poliestrowe są wodoszczelne, możemy je prać, co pozwala za zachowanie czystości i regularne usuwanie bakterii czy grzybów. Zasłony prysznicowe występują w rożnych rozmiarach, jednak możemy także zakupić materiał na miarę: wybrać go stosownie do naszego gustu i odpowiednio do wymiarów wanny. Zasłony często obciążane są od dołu, by swobodnie zwisały.

Zasłony prysznicowe zawieszane są na drążkach na kółkach. Drążki występują w różnorodnych rozmiarach, kolorach czy barwach. Ich długości wahają się od 70 cm do ponad 3 m. Dobierzemy je w zależności od wielkości naszej wanny, ale także w zależności od jej kształtu. Na rynku dostępne są  proste drążki rozporowe (których długość można regulować), ale także drążki kątowe czy łukowe, które sprawdzą się w przypadku wanien półokrągłych czy asymetrycznych. Do praktycznych należą także te, które możemy sami wygiąć w potrzebny kształt. Ich montaż nie sprawia większych trudności. Dostępny asortyment, zarówno samych zasłon, jak i akcesoriów, pozwala dobrać je do niemal każdej wanny, a także brodzika prysznicowego.

Ceny zasłon wahają się w zależności od ich rozmiaru, materiału czy konkretnego wzoru. Najtańsze z nich osiągają cenę zaledwie kilku złotych, najdroższe ok. 100 zł. Dużą zaletą tego typu akcesoriów jest bogate wzornictwo i kolorystyka – za ich pomocą możemy ożywić naszą łazienkę. Przystępna cena pozwala także zaopatrzyć się w kilka zasłon, które będziemy mogli szybko i łatwo wymienić – zupełnie niczym firanki w oknach.

Parawany – parawany są elementem wanny montowanym na stałe. Nie wymieniamy ich, jeżeli nie uległy uszkodzeniu. Wykonane są przeważnie z polistyrenu albo szkła – przezroczystego lub matowego – i mogą stanowić nadbudowę wanny na całej jej długości lub tylko na jej fragmencie. W pierwszym przypadku ich elementem są przesuwne drzwi lub składane harmonijkowo panele, w drugim, szklany panel (jeśli jest jednoelementowy) może być nieruchomy albo składany.drzwi prysznicowe

Panele tego typu występują w wersjach prawej i lewej, co oznacza, że możemy zamocować je z dowolnej strony wanny. Dla wanien ulokowanych we wnękach możemy zastosować parawan, który będzie stanowił jednocześnie jej zabudowę. Montaż parawanów nie należy do skomplikowanych, choć w zależności od ilości elementów, z których składa się dany parawan, będzie to mniej lub bardziej utrudnione. Szklane parawany zwykle montowane są na zawiasach przytwierdzonych do ściany, natomiast polistyrenowe osadzamy w aluminiowych ramach. Podczas montażu należy pamiętać o tym, by zachować optymalny odstęp pomiędzy brzegiem wanny a parawanem, by ten poruszał się z oporem, a jednocześnie zapewniał szczelność.

Zaletą parawanów jest ich nowoczesny wygląd – choć bez wzornictwa jak w przypadku zasłon – oraz łatwość czyszczenia. Ich ceny przewyższają ceny zasłon prysznicowych, jednak będziemy korzystać z  nich o wiele dłużej. 

Data publikacji: 06.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.
Co zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na tym, by łazienka zachwycała higieniczną czystością, lecz nie chcemy używać sklepowych detergentów? Może...
Czytaj więcej

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli
Prysznic za zasłonką to wciąż niedrogi sposób na zorganizowanie przestrzeni do kąpieli. Zasłonkę możemy zamocować na szynie lub drążku, a w rezultacie...
Czytaj więcej

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać
Kiedy wydaje nam się, że skończyliśmy już urządzać naszą łazienkę, może się okazać, że wciąż jeszcze brakuje ważnego elementu – zasłonki prysznicowej....
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?