Produkty

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?

Zasłony oraz parawany prysznicowe spełniają kilka funkcji. Mogą być niedrogą, ale estetyczną alternatywą dla zakupu prysznica lub wymiany klasycznej wanny na nowoczesny, ale drogi wanno-prysznic. Oto jakie mają wady i zalety i na które rozwiązanie się zdecydować.

drzwi przesuwneFunkcje

Zarówno parawany nawannowe, jak i ich tekstylne odpowiedniki – zasłony – spełniają kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwiają wykorzystanie tradycyjnej wanny w roli prysznica. Dzięki nim możemy długą kąpiel w wannie zastąpić szybkim prysznicem, przy czym uchronią pozostała część pomieszczenia przed wszechobecną wodą czy pianą. Jest to podstawowa zaleta wykorzystania parawanów i zasłon. Dzięki niej spełnione zostają potrzeby wszystkich domowników, zwłaszcza gdy znajdują się wśród nich i fani kąpieli, i pryszniców.

Parawany i zasłony nie tylko wpływają na funkcjonalność wanny. Ich zaletą jest także łatwiejsze utrzymanie łazienki w czystości oraz wartości estetyczne. Zwłaszcza szklane parawany prezentują się nowocześnie i elegancko.

Co wybrać

Jeżeli zastanawiamy się nad wyposażeniem wanny w taki dodatek, rozważmy najpierw, co spełni w większym stopniu nasze potrzeby i wymagania. Choć zasłona i parawan spełniają taką samą rolę, to jednak różnią się od siebie choćby sposobem montażu czy materiałem, z którego zostały wykonane.

Zasłony prysznicowe – zasłony wykonane są z różnego rodzaju materiałów: z PVC, alternatywnego dla niego tworzywa PEVA, winylu czy poliestru. Tkaniny poliestrowe są wodoszczelne, możemy je prać, co pozwala za zachowanie czystości i regularne usuwanie bakterii czy grzybów. Zasłony prysznicowe występują w rożnych rozmiarach, jednak możemy także zakupić materiał na miarę: wybrać go stosownie do naszego gustu i odpowiednio do wymiarów wanny. Zasłony często obciążane są od dołu, by swobodnie zwisały.

Zasłony prysznicowe zawieszane są na drążkach na kółkach. Drążki występują w różnorodnych rozmiarach, kolorach czy barwach. Ich długości wahają się od 70 cm do ponad 3 m. Dobierzemy je w zależności od wielkości naszej wanny, ale także w zależności od jej kształtu. Na rynku dostępne są  proste drążki rozporowe (których długość można regulować), ale także drążki kątowe czy łukowe, które sprawdzą się w przypadku wanien półokrągłych czy asymetrycznych. Do praktycznych należą także te, które możemy sami wygiąć w potrzebny kształt. Ich montaż nie sprawia większych trudności. Dostępny asortyment, zarówno samych zasłon, jak i akcesoriów, pozwala dobrać je do niemal każdej wanny, a także brodzika prysznicowego.

Ceny zasłon wahają się w zależności od ich rozmiaru, materiału czy konkretnego wzoru. Najtańsze z nich osiągają cenę zaledwie kilku złotych, najdroższe ok. 100 zł. Dużą zaletą tego typu akcesoriów jest bogate wzornictwo i kolorystyka – za ich pomocą możemy ożywić naszą łazienkę. Przystępna cena pozwala także zaopatrzyć się w kilka zasłon, które będziemy mogli szybko i łatwo wymienić – zupełnie niczym firanki w oknach.

Parawany – parawany są elementem wanny montowanym na stałe. Nie wymieniamy ich, jeżeli nie uległy uszkodzeniu. Wykonane są przeważnie z polistyrenu albo szkła – przezroczystego lub matowego – i mogą stanowić nadbudowę wanny na całej jej długości lub tylko na jej fragmencie. W pierwszym przypadku ich elementem są przesuwne drzwi lub składane harmonijkowo panele, w drugim, szklany panel (jeśli jest jednoelementowy) może być nieruchomy albo składany.drzwi prysznicowe

Panele tego typu występują w wersjach prawej i lewej, co oznacza, że możemy zamocować je z dowolnej strony wanny. Dla wanien ulokowanych we wnękach możemy zastosować parawan, który będzie stanowił jednocześnie jej zabudowę. Montaż parawanów nie należy do skomplikowanych, choć w zależności od ilości elementów, z których składa się dany parawan, będzie to mniej lub bardziej utrudnione. Szklane parawany zwykle montowane są na zawiasach przytwierdzonych do ściany, natomiast polistyrenowe osadzamy w aluminiowych ramach. Podczas montażu należy pamiętać o tym, by zachować optymalny odstęp pomiędzy brzegiem wanny a parawanem, by ten poruszał się z oporem, a jednocześnie zapewniał szczelność.

Zaletą parawanów jest ich nowoczesny wygląd – choć bez wzornictwa jak w przypadku zasłon – oraz łatwość czyszczenia. Ich ceny przewyższają ceny zasłon prysznicowych, jednak będziemy korzystać z  nich o wiele dłużej. 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.
Co zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na tym, by łazienka zachwycała higieniczną czystością, lecz nie chcemy używać sklepowych detergentów? Może...
Czytaj więcej

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli
Prysznic za zasłonką to wciąż niedrogi sposób na zorganizowanie przestrzeni do kąpieli. Zasłonkę możemy zamocować na szynie lub drążku, a w rezultacie...
Czytaj więcej

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać
Kiedy wydaje nam się, że skończyliśmy już urządzać naszą łazienkę, może się okazać, że wciąż jeszcze brakuje ważnego elementu – zasłonki prysznicowej....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
23.02.2016
Ja jestem jednak za zasłonami, choć fakt, że ,mokre i mało estetyczne i higieniczne (ja sama zmieniam często), ale są elastyczne i można je schować łatwo, nie zawadzją, nie są toporne, no a parawany w kamieniu i szybki? Nieee
10.06.2015
o parawanach się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o zasłony, to tylko jako ostateczność. tzn do wanny jeszcze jak Cię mogę, bo tam jest zwyczajni funkcjonalna, ale przy brodzikach, gdzie są lepsze możliwości, nie ma co oszczędzać na kabinie. przy zasłonach wszystko się moczy, one same są ciągle mokre i nieprzyjemne. lepiej dołożyć te 300 zł i mieć porżadną łązienkę

Ocena i komentarz dla:

Zasłony prysznicowe i parawany - co wybrać?