Zestaw najpiękniejszych krzewów liściastych

Krzewy liściaste to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Mogą być wykorzystywane jako żywopłoty w celu ogrodzenia się. Sadzimy je także jako rośliny okrywowe w przypadku odmian płożących. Idealnie nadają się do zazielenia miast i miejsc, gdzie inne rośliny sobie nie radzą. Sprawdzają się jako tło dla innych roślin, zwłaszcza gdy znajdują się w skupiskach po parę okazów, ale również możemy posadzić krzew jako element dominujący na środku ogrodu, a mniejsze rośliny staną się jedynie barwnym dodatkiem. Z powodu tak szerokiego ich zastosowania, krzewy warto wkomponować w każdy ogród.

Krzewy

Ozdobne liście

Jednym ze sposobów ozdobienia ogrodu jest posadzenie gatunków o ozdobnych liściach. Mogą być to rośliny o kolorowych, także dwubarwnych, liściach lub o ciekawym kształcie.

Rośliną, która charakteryzuje się ozdobnymi, kolorowymi liśćmi, jest berberys. Krzew ten może mieć purpurowe, zielone, prawie żółte lub dwubarwne ulistnienie. Ciekawym gatunkiem jest berberys Thunberga w odmianie Admiration. Jest to krzew karłowy o kulistym pokroju. Osiąga wysokość ok. 60 cm. Kwitnie w maju na żółto. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne od kwiatów są jednak dwubarwne liście – koloru ciemnopomarańczowego z zieloną otoczką. Szczególnie polecany jest on na rabaty jako obwódki, ale również sprawdza się dobrze na skalniakach.

Interesującą rośliną jest także berberys Thunberga w odmianie Erecta. Krzew o wąskim pokroju o wyprostowanych pędach. Dorasta do wysokości 1,5 m. Kwitnie tak samo, jak poprzedni: na żółto w maju. Ma ciekawe liście, które na początku są intensywnie zielone, natomiast jesienią przebarwiają się malowniczo na kolor purpurowy.

Krzewem o ozdobnych liściach jest także ostrokrzew kolczasty. Do wyboru mamy wiele odmian, które różnią się głównie kolorem ulistnienia. Przykładowo, odmiana Argentea Marginata to roślina o stożkowym pokroju. Dorasta do ok. 3 m wysokości. Liście ma eliptyczne płaskie lub lekko faliste, co także dodaje im efektowności. Są ciemnozielone z kremowobiałym brzegiem wraz z wieloma kolcami na końcach. U tej rośliny dodatkową dekoracją są także czerwone owoce.

Równie ciekawym gatunkiem jest klon palmowy. Poszczególne odmiany nie tylko zdobią ogród dzięki interesującemu kształtowi liści, ale i dodatkowo swoim kolorem. Istnieją gatunki bardzo intensywnie purpurowe, zielone lub dwubarwne. Warto tu wymienić odmianę Trompenburg, gdzie liście są błyszczące i 7-klapowe, purpurowe i czerwone. Jest to piękny duży krzew dorastający nawet do 5 m wysokości, więc czasem staje się efektownym drzewkiem. Weźmy to pod uwagę podczas decydowania, gdzie posadzimy taki okaz.

Krzewy

Ozdobne pędy

Krzewami, które także ozdobią nasz ogród, są z pewnością rośliny, które mają ciekawe ozdobne pędy. Przykładem jest tu dereń biały w odmianie Sibirica – spory krzew dorastający do 3 m wysokości. Nie ma zbytnich wymagań co do gleby i stanowiska, lecz lubi wilgotne podłoże. Szczególnie ozdobne są u niego pędy, które są wyraźne jaskrawe i w kolorze czerwieni. Są bardzo dekoracyjne, co najbardziej widoczne jest zimą, kiedy występuje okres bezlistny, a okaz ten wyróżnia się zdecydowanie swoją intensywną koralową barwą.

Innym gatunkiem derenia jest dereń rozłogowy w odmianie Flaviramea. Jest to rozłożysty krzew kończący wzrost na ok 2-3 m wysokości. Liście są jasnozielone. Kwitnie na żółto-biało w maju. Najbardziej dekoracyjne są jednak pędy intensywnie jasnozielone, które ciekawie ozdobią każdy ogród szczególnie zimą. Krzew ten nie jest wyjątkowo wymagający co do rodzaju podłoża.

Krzewy intensywnie kwitnące

Cechą, która szczególnie przyciąga wzrok w naszym ogrodzie, są z pewnością kwiaty na krzewach. Jeżeli na dodatek jest ich sporo i mają intensywną barwę, to naprawdę trudno ich nie zauważyć i się nimi nie zachwycić. Taki krzew to ozdoba każdego ogrodu.

Przykładem jest budleja Dawida w odmianie Black Knight o bardzo bujnym kształcie. Krzew mający zwykle do 2-3 m wysokości. Liście podłużne, zielone, wąskie. Budleja kwitnie długo: od czerwca do października. Kwiaty są purpurowe, zebrane w długie i efektowne wiechy. Intensywnie pachną, czym przyciągają motyle. Krzew ten lubi ciepłe, osłonięte stanowiska wraz z żyznym podłożem.

Krzewem, który zapewne ubarwi każdy ogród, jest pigwowiec pośredni w odmianie Crimson and Gold. Niski, ale bardzo gęsty krzew dorastający do ok. 1,5 m wysokości. Szczególnie dekoracyjne są u niego kwiaty pojawiające się intensywnie w kwietniu i maju – są czerwone z żółtymi pręcikami. Pigwowiec ten jest dość tolerancyjny co do rodzaju gleby.

Krzewy

Innym malowniczo kwitnącym krzewem jest ketmia syryjska Red Heart o wzniesionym pokroju, osiągająca wysokość ok. 2 m. Kwitnie dość długo, od sierpnia do października. Kwiaty są duże, nawet do 11 cm średnicy. Mają biały kolor wraz z czerwonym środkiem i rozwijają się stopniowo. Ketmia lubi stanowiska o żyznym podłożu w osłoniętym, ciepłym miejscu.

Krzewem, który także należy w tej kategorii wymienić, jest zapewne hortensja ogrodowa. Przykładowo odmiana Sybilla o efektownych kwiatach. Dorasta do ok. 1 m wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma duże, lśniące, kuliste kwiatostany – ciemnoróżowe lub fioletowe. Hortensja ta lubi gleby wilgotne, próchniczne. Jest dość wrażliwa na mrozy, dlatego na zimę warto ją szczelnie okryć.

Na koniec krzew, o którym nie można nie wspomnieć – magnolia. Do dyspozycji mamy wiele gatunków i odmian. Jest to krzew o niezwykle ozdobnych kwiatach z dużymi, mięsistymi płatkami, które ozdobią każdy ogród. Tego krzewu nie sposób nie zauważyć. Przykładem może być magnolia gwieździsta w odmianie Rosea. Wolno rosnąca roślina, dorastająca do 3 m wysokości. Kwitnie bardzo obficie w marcu i kwietniu, więc ozdobi ogród, gdy inne rośliny dopiero zaczynają budzić się z zimowego snu. Kwiaty ma różowe, z czasem jednak stają się białawe. Bardzo efektowny krzew i co ważne, wytrzymały na mrozy.