Zestawienie najciekawszych bylin ogrodowych

Byliny to, mówiąc najprościej, te rośliny zielne, których pędy pozostają zielone i miękkie, każdego roku wytwarzając nowe. Ze względu na swój urok mają różnorodne zastosowanie w ogrodzie i bez wątpliwości są jednymi z tych kwiatów, które są najpiękniejszymi w okresie lata.

Zestawienie najciekawszych bylin ogrodowych

Dekoracyjne byliny przepięknie wpływają na odbiór naszych przydomowych rabat. Ze względu na różne wymagania pielęgnacyjno-uprawne dzielą się na zimujące w ogrodzie oraz niezimujące. Te drugie zwykle przesadzamy z gruntu do donic i przenosimy na zimniejsze miesiące do domu.

Ciekawych rodzajów bylin ogrodowych jest wiele, do najpowszechniej uprawianych należą mieczyki, dalie, begonie oraz pacioreczniki. Oprócz nich warto wymienić byliny niezimujące, którymi zwykło się obsadzać kwietniki miejskie oraz skrzynie znajdujące się na balkonach, oraz tarasach. Bardzo dekoracyjne ze względu na ozdobne liście są irezyny, santolina, koleusy oraz starzec popielny.

Drugą grupę bylin, bardzo dekoracyjnych, bo z dużymi, ozdobnymi kwiatami, tworzą bidens, osteospermum, sanwitalia, niecierpki, heliotrop, fuksje, pelargonie, petunie, surfinie, lantana, werbena ogrodowa oraz datura.

Ciekawe informacje o bylinach:

Mieczyki – rośliny trwałe osiągające maksymalną wysokość około 100-120 cm, zwykle o nierozgałęzionej prostej łodydze u nasady zgrubiałej a zakończonej kłosowatym kwiatostanem. Barwne kwiaty tej rośliny układają się w ilości od 12 do 24.

Dalie – rośliny często łączone z późnym latem oraz jesienią. Przepiękne kwiaty dostępne są w szerokiej palecie barw, całość tworzy masywny, kolorowy krzew, który stanowi najważniejszy element wielu rabat.

Begonie – rośliny rozdzielnopłciowe, z dosyć charakterystyczną trójskrzydłową zalążnią. Begonie mogą mieć różną wielkość oraz pokrój, wyróżnia się zarówno gatunki miniaturowe, jak i 3-metrowe okazy. Są wśród nich rośliny zielne, ale także rośliny o pokroju krzaczastym, jak i drzewiastym, czasami także pnącym.

Zestawienie najciekawszych bylin ogrodowych

Pacioreczniki – piękne kwiaty o różnej barwie kwiatów, od białych, kremowych, żółtych po pomarańczowe, łososiowe oraz czerwone. Mogą osiągać około 50-70 cm oraz, jeśli są odmianami wysokimi, nawet 150 cm.

Fuksja – charakterystyczny kwiatek o płatkach kwiatów przypominających tańczące baletnice, młode pędy fuksji są cienkie i wiotkie, drewnieją dopiero starsze, znajdujące się w dolnej części rośliny.

Pelargonie – rośliny ozdobne uprawiane zarówno w ogrodach, jak i na balkonach oraz tarasach, pięknie zwisają z naszych parapetów, dodając oknom niepowtarzalnego wyglądu, kwitną od maja aż do jesieni.

Petunia – roślina o kolorowych kwiatach (podłużnych i często dwukolorowych) i liściach w podłużnym, jajowatym kształcie, ich wysokość dochodzi do 35 cm.

Werbena – idealna roślina na taras oraz na balkon, charakteryzuje się pokrojem wzniesionym lub płożącym i osiąga wysokość od 20 do 45 cm. Liście są podłużne lub jajowate, a łodygi owłosione. Na uwagę zasługują jej pachnące grona o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.