Rodzaje zlewów – montaż, wykończenie i akcesoria

Wybierając zlewozmywak do kuchni, warto zwrócić uwagę zarówno na jego wygląd, jak i funkcjonalność oraz materiał, z jakiego został on wykonany. Obecnie mamy bardzo bogaty wybór różnych kształtów, kolorów i rodzajów zlewozmywaków – czym kierować się podczas wyboru?

zlew dwukomorowyzlew dwukomorowyzlew dwukomorowyzlew dwukomorowy

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zlewu?

1) Na liczbę komór. Najczęściej do wyboru mamy zlewy z jedną lub dwiema komorami, ale dostępne są także wersje z dodatkową komorą, zwykle posiadająca także odpływ, czyli wersja z 1,5 oraz 2,5 komorami. Do niewielkich kuchni i do tych, w których zazwyczaj używana jest zmywarka, świetnie nadadzą się kompaktowe zlewy jednokomorowe. Zlewy z dwiema komorami sprawdzą się w dużych kuchniach, jednak pamiętajmy, że zazwyczaj nie mają one ociekacza.

Dodatkowa komora ma wiele zastosowań – można w niej oddzielać sztućce od pozostałych naczyń, tym samym ułatwiając sprawne mycie naczyń. Może ona także służyć do mycia warzyw czy owoców, a także stanowić dodatkowy ociekacz dla naczyń czy umytych warzyw lub pełnić funkcję durszlaka.

2) Na sposób montażu zlewu. Do wyboru mamy modele nakładane, które montuje się bezpośrednio na gotową szafkę, ale także zlewy wpuszczane oraz te przeznaczone do podbudowy (podwieszane). Nakładane mają typowe wymiary, dopasowane do standardowych szafek – ich zaletą jest szybki i prosty montaż. Zlewy puszczane umieszczane są od góry, bezpośrednio na blacie kuchennym, który musi jednak zostać wcześniej odpowiednio wycięty (tutaj istotne, aby odpowiednio zabezpieczyć brzegi blatu, tak aby nie niszczały i nie odkształcały się pod wpływem wilgoci). Zlewy do podbudowy także wymagają odpowiedniego wycięcia w blacie, jednak są one montowane od dołu, dzięki czemu dobrze komponują się z blatem i tworzą z nim jedną linię. Tutaj także należy dobrze zabezpieczyć brzegi blatu.

3) Warto również zwrócić uwagę na sposób wykończenia i dodatkowe akcesoria, jak na przykład ociekacz, wkładki ociekowe czy też deski do krojenia, dozownik detergentu lub zawór wyposażony w sitko. Jeśli chcemy uniknąć częstego zatykania zlewu, warto wybrać także rozdrabniacz, który zapewni sprawny przepływ wody, nawet, jeśli dostaną się tam obierki czy resztki. Gwarantuje to odpowiedni poziom higieny i niweluje nieprzyjemny zapach wydostający się z odpływów. Nie bez znaczenia jest też kolor zlewu i to czy został on wykończony matowo, czy też na połysk. Obecnie można dostać modele w wielu ciekawych kolorach, dzięki czemu doskonale uzupełnią modnie zaaranżowane kuchnie. W nowocześnie urządzonych pomieszczeniach dobrze mogą prezentować się zlewy wykończone na wysoki połysk, jednak aby prezentowały się one atrakcyjnie, trzeba je często przecierać i polerować, gdyż odznacza się na nich wiele zabrudzeń i zacieków.

4) Materiał, z jakiego został wykonany

zlewzlewzlewzlew

Zlewy stalowe

Bardzo popularnym materiałem, z jakiego wykonywane są zlewozmywaki jest stal. Ich ogromną zaletą jest nie tylko przystępna cena, ale także to, że z łatwością można je utrzymać w czystości, a do tego są one odporne na wiele zaplamień i uszkodzeń. Dzięki temu długo zachowują estetyczny wygląd, a ich czyszczenie nie jest kłopotliwe i nie zajmuje wiele czasu. Ponadto sporo modeli jest stosunkowo lekkich, co ułatwia zarówno ich transport, jak i późniejszy montaż. Zwykle dostępne są w rożnych kształtach, a także w wersji błyszczącej lub matowej (lub inaczej: gładkie lub posiadające lnianą fakturę). Świetnie pasują zarówno do klasycznych aranżacji, jak i do tych w stylu industrialnym, minimalistycznym czy loftowym.

Zlewy granitowe i „Tectonite”

Przede wszystkim są one bardzo eleganckie, solidne i występują w wielu modnych kształtach i wariantach kolorystycznych. Tego typu zlewy są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na bardzo wysokie temperatury. Jednak bywają ciężkie, dlatego powinny być dobierane do danej zabudowy. Kuzynem granitu jest też opatentowany materiał o nazwie: Tectonite, który zachowuje wygląd naturalnego granitu, jest za to od niego lżejszy i bardziej odporny na plamy i odbarwienia. Zlewy granitowe to ponadczasowe rozwiązanie, które świetnie uzupełni zarówno klasyczne, jak i nowoczesne, rustykalne czy też surowe aranżacje.

zlew jednokomorowyzlew jednokomorowyzlew jednokomorowyzlew jednokomorowy

Zlewy szklane i ceramiczne

Zlewy ceramiczne są bardzo trwałe i odporne na zniszczenie i zarysowania, ponadto pasują do większości aranżacji – zarówno eleganckich, jak i rustykalnych czy minimalistycznych. Ponadto są one higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, a do tego nie chłoną zapachów i są dość odporne na zaplamienia. Jednak do nowoczesnych, loftowych czy też industrialnych kuchni, warto wybrać zlew szklany, który ma równie dobre parametry, a do tego prezentuje się nowocześnie i może stanowić efektowny element dekoracyjny i uzupełniający niebanalne aranżacje kuchenne. Ten typ dobrze sprawdzi się też w kuchniach urządzonych w rustykalnym, romantycznym stylu. Możemy wybrać zarówno zlewy w wariancie przezroczystym, jak i te z zabarwionym szkłem, tak aby wybrać wariant najlepiej pasujący do naszej kuchni.

Data publikacji: 24.04.2015