Jak dbać o zmywarkę? - Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Jeśli chcesz, żeby Twoja zmywarka służyła Ci przez długi czas, a naczynia były zawsze piękne i lśniące, musisz pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Dziś podpowiemy Ci, jak to robić, żeby uzyskać najlepsze efekty. Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie zmywarki – aby służyła Ci dłużej

Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdym domu. To urządzenie oszczędza Twój czas i pieniądze, odciążając Cię od konieczności codziennego zmywania naczyń ręcznie. Musisz jednak pamiętać, że o taki sprzęt trzeba dbać – w przeciwnym wypadku nie będzie się on dobrze sprawować. Niewyczyszczona zmywarka oznacza bowiem utratę połysku naczyń, pozostałości brudu oraz zatykanie się filtrów.

domowe sposoby na czyszczenie zmywarkidomowe sposoby na czyszczenie zmywarkidomowe sposoby na czyszczenie zmywarkidomowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Jak dbać o zmywarkę w praktyce? Zacznijmy od listy rzeczy, które musisz przygotować przed przystąpieniem do pracy. Jeśli interesują Cię domowe sposoby na czyszczenie zmywarki, potrzebne Ci będą następujące przedmioty:

  • ocet;
  • soda oczyszczona;
  • płyn do mycia naczyń;
  • ściereczka z mikrofibry;
  • stara szczoteczka do zębów.  

Zanim zaczniesz realizować poniższe porady krok po kroku, polecamy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, które dołączone było do opakowania. Znajdziesz tam m.in. wskazówki dotyczące tego, jak rozmontować poszczególne części zmywarki.

Jak czyścić zmywarkę – krok po kroku

Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, jak dbać o zmywarkę na co dzień. Wykonaj te czynności po kolei i powtarzaj regularnie, a Twoja zmywarka zapewni Ci czyste i lśniące naczynia.

Krok pierwszy – przygotowanie do czyszczenia

Domowe czyszczenie zmywarki najlepiej rozpocznij od wyjęcia z niej wszystkich elementów – nie tylko naczyń, ale także np. koszy na sztućce. Jeżeli są one zabrudzone resztkami jedzenia, możesz od razu wymyć je pod bieżącą wodą, używając płynu do naczyń.

Krok drugi – czyszczenie filtrów

Pielęgnację zmywarki warto zacząć od umycia filtrów – są to bowiem elementy, które bezpośrednio odpowiadają za efektywność urządzenia. Filtry są zamontowane w zmywarce po to, żeby „blokować” dostawanie się resztek jedzenia do rur, które w przeciwnym wypadku mogłyby się szybko zatkać.

Wyjmij filtry ze zmywarki, postępując według instrukcji. Jeżeli dawno nie były myte, zapewne zauważysz na nich różnorakie zabrudzenia, np. pestki, drobinki jedzenia itd. Usuń je ręcznie, a same filtry umyj pod bieżącą wodą.

jak czyścić zmywarkęjak czyścić zmywarkęjak czyścić zmywarkęjak czyścić zmywarkę

Jeżeli na ich powierzchni zauważysz kamień, nalej do zlewu lub pojemnika trochę ciepłego octu i zanurz w nich filtry. Taka „kąpiel” w occie powinna trwać od pół godziny do kilku godzin, w zależności od tego, jak duży jest osad z kamienia. Kiedy filtry będą już czyste, opłucz je pod bieżącą wodą i zamontuj z powrotem.

Krok trzeci – czyszczenie panelu i drzwi

Jak wyczyścić zmywarkę dokładnie? Oczywiście pamiętając też o drzwiach i panelu urządzenia! Ten krok warto wykonywać na co dzień lub co kilka dni, przemywając boki drzwi oraz panel z przyciskami wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeżeli te miejsca wcześniej umknęły Twojej uwadze, to zapewne zaskoczy Cię, jak dużo brudu może się tam osadzać.

Przeprowadzając duże czyszczenie zmywarki, poświęć tym miejscom nieco więcej uwagi i spróbuj delikatnie wyszorować je szczoteczką do zębów – sprawdzi się ona szczególnie tam, gdzie są zagłębienia. Do tego celu możesz też użyć specjalistycznych środków do mycia zmywarek, które dostępne są na sklepowych półkach z chemią do czyszczenia.

Podpowiedź: blat roboczy nad górną częścią zmywarki to miejsce, które narażone jest na wilgoć i uszkodzenia. Warto zabezpieczyć je folią ochronną!

Krok czwarty – czyszczenie uszczelek

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki przewidują także mycie uszczelek. Jeśli chcesz profesjonalnie zadbać o kondycję urządzenia, nie możesz zapominać o tym kroku! Możesz całkowicie wyjąć uszczelki, postępując zgodnie z instrukcją, albo umyć je wewnątrz zmywarki, bez wyciągania. Ten drugi sposób wyeliminuje ryzyko związane z niewłaściwym założeniem uszczelek ponownie.

Mycie uszczelek zacznij od oczyszczenia ich wilgotną szmatką i płynem do naczyń. W trudniej dostępnych miejscach możesz zastosować niezawodną szczoteczkę do zębów.

jak dbać o zmywarkęjak dbać o zmywarkęjak dbać o zmywarkęjak dbać o zmywarkę

Krok piąty – czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

Nadszedł czas na gwóźdź programu! Po skończeniu mycia poszczególnych elementów trzeba uruchomić czyszczenie całej zmywarki. Do tego celu potrzebny Ci będzie ocet oraz soda oczyszczona.

Wsyp sodę do pojemnika na tabletki do czyszczenia, a następnie odmierz szklankę octu. Nastaw program o najwyższej temperaturze i odczekaj, aż skończy się proces mycia wstępnego. Dopiero wtedy możesz wylać ocet na dno zmywarki. Odczekaj do końca programu… i gotowe! Twoja zmywarka będzie lśnić czystością. Czyszczenie zmywarki sodą to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów.

Możesz też oczywiście zastosować alternatywną metodę, korzystając z gotowych środków dostępnych w sklepach. Domowe czyszczenie zmywarki w ten sposób sprawdza się jednak równie dobrze, a wychodzi znacznie taniej.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki – o czym pamiętać na co dzień?

Czyszczenie zmywarki raz na miesiąc zdecydowanie nie wystarczy, by stale utrzymywać urządzenie w dobrej kondycji. Co więc zrobić, by zapewnić zmywarce długowieczność? Oczywiście dbać o nią na co dzień! Jak postępować po skończeniu czyszczenia zmywarki? Oto kilka cennych podpowiedzi!

Jak wyczyścić zmywarkę? Używaj specjalnej soli!

Pierwszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest używanie soli do zmywarki (to nie to samo, co zwykła sól, która może wywoływać korozję). Zapobiega ona odkładaniu się kamienia, a tym samym ułatwia późniejsze czyszczenie zmywarki. Zastanawiasz się, czy warto używać soli, skoro tabletki stosowane do mycia naczyń powinny wystarczyć? Cóż, jeśli woda w Twoim domu ma mały lub średni stopień twardości, tabletki mogą rzeczywiście okazać się wystarczające. Jeśli jednak woda pobierana przez zmywarkę jest twarda, same tabletki nie pomogą pozbyć się kamienia. Na wszelki wypadek warto jednak używać soli – nawet jeśli woda nie jest bardzo twarda.

Opłukuj naczynia przed włożeniem do zmywarki

Każda zmywarka wyposażona jest w filtry osłaniające rury przed resztkami jedzenia. Nie oznacza to jednak, że możesz wkładać do niej nieopłukane talerze czy garnki! Przed każdym myciem, należy wstępnie oczyścić naczynia pod bieżącą wodą, by pozbyć się dużych kawałków jedzenia. W przeciwnym wypadku mogą one spowodować zatkanie przewodów, a Ty będziesz wyciągać z urządzenia niedokładnie wymyte naczynia.

jak wyczyścić zmywarkęjak wyczyścić zmywarkęjak wyczyścić zmywarkęjak wyczyścić zmywarkę

Używaj nabłyszczacza!

Jak czyścić zmywarkę, by zachowała ona odpowiednią wydajność? Nie zapominaj o używaniu nabłyszczacza. Jeżeli Twoje naczynia mają zacieki, przyczyna może leżeć właśnie tutaj. Kiedy korzystasz ze środka nabłyszczającego, na powierzchni naczyń powstaje specjalna warstwa ochronna, która nie dopuszcza do pozostawiania plam i zabrudzeń. Najlepsze efekty widoczne są na szklankach i kieliszkach.

Dopasowuj używane środki do twardości wody

O tym pisaliśmy trochę już wcześniej, ale warto podkreślić to jeszcze raz. Używane przez Ciebie środki do mycia naczyń oraz czyszczenia zmywarki muszą być dopasowane do twardości wody! W innym wypadku konserwacja urządzenia będzie nieefektywna, na jego ściankach będzie osadzał się kamień, a naczynia nie zostaną dokładnie umyte. Poza tym, regularne przeciwdziałanie osadom z pewnością ułatwi comiesięczne, „wielkie” czyszczenie zmywarki.

Podsumowanie

Jak widzisz, pielęgnacja zmywarki to wcale nie takie trudne zadanie. Warto pamiętać, by robić to regularnie – dzięki temu Twoja zmywarka będzie działać bez zarzutu, a naczynia zachowają pożądaną czystość i przepiękny połysk. 

Data publikacji: 11.03.2019