Produkty

Siatki ogrodzeniowe – montaż krok po kroku

Siatki ogrodzeniowe – montaż krok po kroku

Ogrodzenie z siatki należy do najczęściej wybieranych rozwiązań. Swoją popularność zyskało dzięki dobrej jakości materiałom, niskiej cenie i łatwości montażu.

siatka ogrodzeniowaDo wytaczania granic swej prywatności nie musimy stosować ciężkich, betonowych bloczków czy ogrodzeń z klinkieru. Zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne coraz częściej sięgają po sprawdzone rozwiązania, czyli ogrodzenia z siatki – są nie tylko lekkie i tanie, lecz także solidne. Ładne, nowoczesne modele odporne na warunki atmosferyczne mogą posłużyć nam wiele lat.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż siatki ogrodzeniowej, łatwiej będzie go nam wykonać w gotowych słupkach betonowych – jest to niezwykle proste i zasadniczo ogranicza się jedynie do wywiercenia otworów w betonie. Innym rozwiązaniem jest sporządzenie zaprawy cementowej i zrobienie fundamentu pod ogrodzenie (ale tylko w miejscach osadzenia słupków). W tym przypadku unikniemy błędów, jeśli starannie wykonamy każdy punkt poniższego poradnika.

Krok 1 – przygotowujemy miejsce pracy

Pracę zaczynamy od oczyszczenia ziemi – usuwamy wszelką roślinność, większe kamienie i patyki. Następnie za pomocą żyłki murarskiej lub zwykłego sznurka wyznaczamy linię ogrodzenia – na tym etapie ważna jest precyzja, inaczej całość może wyjść nierówno. W razie potrzeby warto również wyrównać podłoże.

Krok 2 – kopiemy dołki pod słupki

Słupki pośrednie montuje się co 2,5 m (mniejsza odległość zwiększy koszt ogrodzenia, natomiast większa sprawi, że trudniej będzie naciągnąć siatkę i tym samym będzie ono mniej stabilne). W takim odstępie kopiemy dołki, każdy z nich powinien mieć średnicę od 25 do 30 cm. Z kolei głębokość powinna uwzględniać strefę zamarzania gruntu w poszczególnych regionach Polski.

Krok 3 – osadzamy słupki

Umieszczamy słupki w dołkach i zalewamy je betonem przygotowanym zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu (jeśli rozrobimy go prawidłowo, beton powinien swobodnie wypłynąć – zbyt rzadki straci swoje właściwości). Po rozmieszczeniu wszystkich słupków ustawiamy je w pionie – dokładne poziomowanie zrobimy później.

Uwaga! Ogrodzenie o maksymalnej wysokości 1,5 metra wymaga zastosowania słupków o pół metra wyższych niż przewidywana wysokość siatki. 

Krok 4 – montujemy słupki podporowe

Słupki początkowe i końcowe, a także ogrodzenie o długości większej niż 40 m w linii prostej, przyjmują największą siłę naprężającą, dlatego wymagają dodatkowego użycia słupków podporowych. Montuje się je specjalnymi zaczepami pod kątem min. 45° (mniej więcej 2/3 długości słupka).

Krok 5 – poziomujemy i wyrównujemy

Wszystkie słupki należy wypoziomować przed wyschnięciem betonu. Naszym punktem odniesienia może być żyłka murarska, którą rozciągnęliśmy w pierwszym kroku montażu ogrodzenia z siatki. Każdy ze słupków musimy dodatkowo ustawić pionowo (używamy do tego poziomicy). Podpieramy je, żeby nie zmieniły swojej pozycji. Po trzech dniach będziemy mogli przystąpić do mocowania drutu naciągowego.

Krok 6 – zakładamy drut naciągowysiatka

Zakładanie zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego, potrzebne nam będą do tego pręt napinający z opaską mocującą i śruby z oczkiem. Przez oczka śruby przeprowadzamy pręt napinający, w przypadku słupa narożnego zakładamy śrubę z dwoma oczkami – umożliwi to wyprowadzenie go w dwie strony (nie montujemy go na słupkach stabilizujących). Następnie mocujemy do nich drut naciągowy (pracę tę wykonujemy 8-milimetrowym kluczem) – przekładamy go przez otwory w prętach napinających i kręcimy kołowrotkiem, aż się napnie. W słupkach pośrednich wiercimy 8-milimetrowe otwory, w których zamocujemy przelotki, a do nich podepniemy drut.

Uwaga! Druty naciągowe należy montować co 50 cm.

Krok 7 – mocujemy siatkę i stabilizujemy ją

Ten etap również zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego. Pierwsze oczka siatki wymagają przełożenia przez pręt naprężający i zamocowania na śrubach z oczkiem. Następnie rozwijamy siatkę i przytwierdzamy ją do kolejnych słupków pośrednich (wystarczy zastosować w tym celu drut do zaplatania). Na koniec siatkę na całej długości mocujemy żyłką do drutu naciągowego. W ten sposób zwiększymy stabilność ogrodzenia.

Uwaga! Przed założeniem siatki trzeba ją rozciągnąć rękami – nie należy jednak tego robić zbyt mocno, by jej nie zdeformować.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?
Projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany w każdym aspekcie. Warto pamiętać o tym, że płot wraz z bramą i furtką nie tylko chroni naszą poses...
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia krok po kroku

Montaż ogrodzenia krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Z jednej strony zabezpiecza teren, z drugiej estetycznie wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenie metalowe, b...
Czytaj więcej

Jak wybrać działkę budowlaną

Jak wybrać działkę budowlaną
To, o czym musimy pomyśleć, zanim rozpoczniemy budowę domu, to działka budowlana. Jest to teren, na którym stanie nasz budynek i gdzie spędzimy długie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Siatki ogrodzeniowe – montaż krok po kroku