Produkty

Żywopłoty - rodzaje

Żywopłoty - rodzaje

Zapewne wielu z nas żywopłot kojarzy się wyłącznie z estetycznie przyciętymi krzaczkami bukszpanu lub tui, a przecież do wyboru mamy wiele innych roślin i różnych rodzajów żywopłotów. Poznajmy więc wszystkie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do obsadzenia naszego ogrodu.

żywopłot w ogrodzieW zależności od tego, jaki teren chcemy otoczyć żywopłotem, jakie ma on spełniać funkcje i ile pracy jesteśmy gotowi włożyć w jego pielęgnację, możemy zdecydować się na różne formy żywopłotów oraz wykorzystać odmienne gatunki roślin. Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje na temat różnych rodzajów żywopłotów, które pozwolą nam dokonać optymalnego wyboru jednego z nich.

Wśród żywopłotów możemy wyróżnić nasadzenia niskie i wysokie. Pierwsze z nich wykorzystamy np. do dzielenia przestrzeni w ogrodzie bądź do zasłonięcia w nim miejsc, których nie chcemy eksponować, np. kompostownika. Są łatwe w utrzymaniu ze względu na nieskrępowany do nich dostęp. Żywopłoty wysokie natomiast sprawdzą się, jeśli chcemy czuć się swobodnie w swoim ogrodzie i nie być narażeni na wzrok sąsiadów lub przechodniów. Wyższe formacje roślinne osłonią także nasze działki przed wiatrem, kurzem i hałasem, będą też stanowiły idealne tło dla pozostałych roślin ozdobnych. W niektórych wypadkach ich pielęgnacja wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale i pomocy fachowców.

Żywopłoty formowane to takie, którym nadajemy określoną formę poprzez częste cięcia bądź przeplatanie gałęzi czy pędów. Cięcia dostosowujemy do siły wzrostu roślin, a także do naszych oczekiwań co do wysokości żywego płotu. Najważniejszym okresem dla jego gęstego ukształtowania jest okres od zasadzenia roślin do nawet 6 lat.  Dodatkowo, dzięki strzyżeniu możemy nadać naszemu żywopłotowi proste, geometryczne formy lub wyszukane kształty. To właśnie nadana forma jest aspektem dekoracyjnym tego typu żywopłotów: kwiaty czy drzewa owocowe ze względu na regularne podcinanie roślin, nie stanowią elementu ozdobnego. Żywopłoty wymagają regularnej i czasochłonnej pracy – zaniechanie podcinania może skutkować tym, że nie uzyskamy pożądanego efektu.

Przeciwieństwem wyżej opisanych są żywopłoty nieformowane, czyli swobodne. Te stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku ogrodów dużych, o naturalnym krajobrazie. Aby stworzyć taki żywopłot, wybieramy rośliny rosnące w różnym tempie –niskie, średniowysokie i wysokie. Tego typu formacja potrzebuje jednak więcej miejsca – poszczególne rośliny sadzimy w większych odległościach od siebie, biorąc pod uwagę, że rozrosną się we wszystkich kierunkach. W żywopłotach tego typu dekoracyjne są wszystkie elementy roślin – od liści po kwiaty, owoce i korę. Żywopłoty swobodne nie wymagają wiele uwagi poza istotnymi dla kondycji drzew i krzewów okresowym podcinaniem. Warto wybierać tutaj gatunki rodzime, które dobrze przyjmą się i skomponują z otaczaną i otaczającą ogród roślinnością.

Żywopłot obronny będzie dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy ustrzec naszą posesję przed intruzami. Rośliny, które go stworzą, powinny charakteryzować się długimi cierniami, kolcami oraz silnymi pędami. Aby mógł spełniać swoją rolę, jego wysokość i szerokość powinny w sumie wynieść minimum 2,5 m. Należy też zadbać o odpowiednie zagęszczenie pędów już od samej ziemi. W początkowej fazie rozwoju żywopłotu obronnego niezbędne będzie zamontowanie również  ogrodzenia z siatki, która na skutek rozwoju rośliny z czasem zniknie w jej gąszczu. Do roślin godnych polecenia na żywopłot obronnych należy dzika róża, berberys, rokitnik, głóg czy tarnina.

Żywopłoty ochronne mają na celu zasłonienie naszej posiadłości od wiatru, śniegu czy hałasu. Zdecydowanie ograniczają one siłę działania szkodliwych czynników atmosferycznych, która po stronie zawietrznej takiej zapory jest nieporównywalnie mniejsza do tej, z jaką mamy do czynienia na otwartym terenie.

Na żywopłoty możemy zarówno wykorzystać rośliny iglaste, jak i liściaste. Żywopłoty iglaste zachowują swój dekoracyjny wygląd przez cały rok, są bowiem zimozielone. Dobrze spełniają rolę barier przeciwwietrznych i akustycznych. Są droższe w porównaniu do roślin liściastych, jednak decydując się na zakup większych okazów możemy niemal od razu po ich zasadzenia cieszyć się gotowym żywopłotem. Do chętnie wykorzystywanych w tym celu iglaków należą cyprysiki, żywotniki, jałowce, cisy, tuje i kosodrzewina.

Żywopłoty liściaste należą do tańszych i jednocześnie dłużej tworzących pożądaną formę. Niektóre z gatunków liściastych gubią na zimę liście tracąc swój dekoracyjny charakter (np. ligustr, grab, dąb czerwonolistny, buk). Inne natomiast pozostają zielone przez cały rok (np. bukszpan, ognik, laurowiśnia, berberys), jednak są wrażliwe na mroźne, suche wiatry, które mogą nieodwracalnie je uszkodzić. kolorowy żywopłot

Szpaler to kolejny rodzaj żywopłotu, który charakteryzuje się zgeometryzowaną formą oraz wysokością sięgającą ponad 3 metry. Szpalery są wysokie przy stosunkowo niewielkiej powierzchni, jaką zajmują, wymagają jednak regularnego strzyżenia, co niestety jest trudne i kłopotliwe. Przystosowane do tworzenia szpalerów są niektóre z gatunków lipy, cyprysika, jałowca, grabu, topoli czy dębu.

Wśród żywopłotów możemy wyróżnić także te amorficzne, bezpostaciowe, które składają się z wielu egzemplarzy tego samego gatunku, jednak różnej wielkości, w różnym wieku oraz indywidualnie formowanych. Wszystkie zasadzone rośliny powinny w ostateczności stworzyć spójna całość.

Prostą w utrzymaniu a jednocześnie szybko rozwijającą się formą żywopłotu są wykorzystane w tym celu pnącza. Pnącza potrzebują podpory – może to być zwykła siatka – po której będą się pięły, tworząc bujny, zielony płot. Nierzadko wystarczą 2-3 sezony, by nasze pnącze rozrosło się po całej wyznaczonej mu podporze.  Do polecanych gatunków zaliczyć można bluszcz pospolity, milin, różę pnącą, hortensję pnącą, glicynię czy rdestówkę Auberta.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Żywopłoty - rodzaje