Aranżacja wnętrz – alternatywne wykorzystanie kartonów

Stare kartony to doskonały materiał do konstruowania mebli i ozdób do domu. Jest tani, ekologiczny, powszechnie dostępny i łatwy w obróbce. Co jeszcze możemy dzięki niemu stworzyć?

Domki dla dzieci i zabawki z kartonu

Duże kartony, np. po sprzęcie RTV i AGD, możemy szybko i łatwo przemienić w domek, kryjówkę, pojazd czy wehikuł czasu dla dziecka. Do ich wykonania potrzeba cierpliwości, nożyczek, ostrego noża – np. ciętego do tapet – taśmy klejącej oraz farb. Atrakcję możemy przygotować sami lub zaprosić do pomocy dziecko, co będzie pretekstem do wspólnego spędzenia czasu.

Kartonowy zamekNasze propozycje to:

- odpowiedniki mebli i sprzętów dla dorosłych. Co prawda w sklepach można kupić miniaturowe stanowisko majsterkowicza czy kuchenkę z rondelkami dla dzieci, jednak z uwagi na inny materiał wykonania (tworzywo sztuczne) oraz gotowy produkt cena jest wysoka. Prostokątny czy kwadratowy karton kształtem naturalnie imituje kuchenkę, pralkę czy telewizor – wystarczy wyciąć odpowiednie elementy i pomalować całość kolorową farbą, nie zapominając o zaznaczeniu przycisków i pokręteł. To doskonały sposób na aranżację dziecięcego pokoju;

- domek, zamek lub maszyna do podróżowania w czasie. Czyż dzieci nie kochają wchodzić do takich małych i ciasnych skrytek, by urządzić sobie w nich mieszkanko bądź wyruszyć w podróż: kosmiczną, na safari, a może morską? Jeśli dostosujemy domek do zainteresowań najmłodszych, urządzimy mu tematyczny pokój,

- domek i zamek dla lalek bądź tor wyścigowy dla samochodzików. To z kolei pomysł na wykorzystanie kartonów mniejszych, w których nie zmieści się dziecko, ale jego ulubione zabawki – owszem. Warto poprosić przyszłego posiadacza o naszkicowanie projektu lub opowiedzenie, jak powinien wyglądać idealny kartonowy domek dla lalek.

Porada eksperta

Cienka tektura nie utrzyma przedmiotów o większej wadze. Jeśli chcemy zapewnić swoim konstrukcjom trwałość, musimy skleić kilka warstw kartonu w miejscach, które są nośne – na ściankach domku, ale i powierzchni kuchenki czy warsztatu majsterkowicza.

Karton dla kotaKartony dla zwierząt

Hodowcy zwierząt kartony pozostałe po przeprowadzce mogą wykorzystać na legowiska i atrakcje dla swoich pupili. Podczas gdy kot zadowoli się nawet nieobrobionym kartonem, psu – wzmacniając ścianki i uzupełniając poduchą – można stworzyć wygodne posłanie.

Z kartonu wykonamy także domek dla bardziej lękliwego zwierzaka, który nie czuje się dobrze przy obcych. Gdy będzie się bał, wejdzie do środka. Kartonowa konstrukcja osłoni go także przed słońcem podczas wypoczywania na balkonie. Zanim jednak wypuścimy zwierzaka na taras, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć tę przestrzeń.

Organizacja rzeczy w szafach

Karton CastoramaMałe kartony możemy wykorzystać do organizowania rzeczy w szafkach, a nawet zamrażarce. Włożenie tych samych części garderoby bądź produktów spożywczych do jednego tekturowego pojemnika pomoże szybciej je odnaleźć.

W organizacji przydaje się także karton pocięty na części. Uzyskane w ten sposób zakładki oddzielą grupy przedmiotów włożonych do szuflady, a nawet walizki. Biżuteria nie będzie się mieszać. To także rewelacyjne rozwiązanie, gdy z jednej szuflady korzysta kilka osób.

Ekologiczny kompostownik

Karton to idealny materiał na kompostownik. Utrzyma wrzucane do niego resztki, a po upływie kilku miesięcy sam stanie się kompostem. Ważne jednak, by trzymać go pod zadaszeniem – wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą skróci czas jego funkcjonalności.

Data publikacji: 26.06.2018