Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską

Przed Dorotą kolejne wyzwanie – metamorfoza kuchni. I to takiej, w której do tej pory rządziła prowizorka. Po wizycie projektantki palety oraz stół ogrodowy ustąpią miejsca eleganckiej zabudowie. Jeśli szukasz pomysłów na aranżacje małej kuchni, w tym artykule znajdziesz inspirację!

Przejdź do następnych akapitów:
Pomysłowa kuchnia Marty i Kamila
Przygotowanie do metamorfozy
Aranżacje – kuchnie ze sklepowych półek
Od prowizorki do pięknych wnętrz – tak powstała nowa kuchnia
Nowy gadżet dla pupili
Metamorfoza zakończona – tak zmieniła się kuchnia, aranżacje salonu i sypialni
Podsumowanie

Pomysłowa kuchnia Marty i Kamila
Jedni uważają kuchnię za królestwo, inni za zmorę. Do grona tych drugich, zdecydowanie należą Marta i Kamil, którzy mają już dosyć gotowania w prowizorycznej kuchni – bez  porządnych sprzętów AGD czy szafek. Jako że remont w ich mieszkaniu ciągnie się miesiącami, o pomoc poprosili Dorotę Szelągowską. Jak wygląda ich codzienna przestrzeń?

metamorfoza-kuchnimetamorfoza-kuchnimetamorfoza-kuchnimetamorfoza-kuchni

Zdecydowanie trzeba przyznać, że jest ona wciąż urządzana. Wprowadzając się do nowego mieszkania, Marta i Kamil zapełniali niewyremontowaną przestrzeń. Para powoli wykańcza swoje lokum, ale do końca prac jeszcze bardzo daleka droga. Drzwi czekają na montaż, a pokoje na dobre zaplanowanie i urządzenie. W zasadzie każde pomieszczenie w domu bohaterów potrzebuje ręki fachowca, jednak najbardziej ich mała kuchnia, którą bohaterowie zaaranżowali w dosyć pomysłowy sposób.

Strefa codziennego przygotowywania posiłków w mieszkaniu Marty i Kamila jest urządzona głównie na paletach. Pierwotnie miały być one przeznaczone do stworzenia kanapy na balkonie. Ostatecznie zostały elementem prowizorycznej aranżacji w kuchni. Stoi na nich dwupalnikowa kuchenka turystyczna, mikrofalówka oraz naczynia i czajnik. By z nich skorzystać, trzeba przykucnąć, co nie jest funkcjonalnym rozwiązaniem.

mala-kuchnia-wblokumala-kuchnia-wblokumala-kuchnia-wblokumala-kuchnia-wbloku

Funkcję blatu roboczego pełni plastikowy stół ogrodowy. To na nim przygotowywane są wszystkie potrawy. Z kolei sprzęty, zamiast w szafkach, mieszczą się w kartonie. Na podłodze stoi też chlebak i mobilny piekarnik. Rolę spiżarni pełnią plastikowe pojemniki. W kuchni brakuje kranu i zlewu.

Po zobaczeniu całego mieszkania bohaterów Dorota chwilę zastanawiała się, czy podjąć wyzwanie remontu. Ostatecznie zadecydowała, że zmierzy się z tą metamorfozą. Który pokój wyremontuje projektantka? Odnowy najbardziej potrzebuje kuchnia. Metamorfoza obejmie także sypialnię i salon, o czym bohaterowie dowiedzą się dopiero w dniu finału. Po tym, jak ekipa Doroty opuści budowę, w zasadzie pozostanie im do wyremontowania tylko jedno pomieszczenie.

matamorfozamatamorfozamatamorfozamatamorfoza

Jak zmieni się aranżacja kuchni Marty i Kamila, według projektu Doroty Szelągowskiej?

Zabudowa zostanie ustawiona w kształcie litery „L”.
Na ścianie naprzeciwko okna pojawią się kafelki. Tam również zawiśnie biały okap.
Zabudowę po lewej stronie zakończy lodówka, a nad blatami Dorota zaplanowała powiesić szafki.
Meble uzupełnią nowe sprzęty m.in. piekarnik i zlew, których do tej pory brakowało.
Jako że mała kuchnia w bloku stanowi jedno pomieszczenie z salonem, również w nim nastąpią zmiany.

Stanie w nim dotychczasowy narożnik bohaterów.
Między sofą a kuchnią pojawi się kącik jadalniany – ta strefa zostanie podkreślona kolorem.
Naprzeciwko kanapy stanie zabudowa pod telewizor.
Przestrzeń uzupełnią plakaty, dywan, stolik kawowy i zasłony.
Metamorfoza kuchni i salonu to jeszcze nie koniec prac w mieszkaniu bohaterów. Ekipa Doroty zajmie się także sypialnią Marty i Kamila.

Darek Stolarz wykona skrzynię do łóżka.
Obok mebla do spania pojawi się stolik i lampy.
Zaraz przy wejściu do sypialni stanie nowe biurko – zrobi je Darek.
Ekipa budowlana zamontuje także drzwi do pomieszczenia.

jak-urzadzic-pokojjak-urzadzic-pokojjak-urzadzic-pokojjak-urzadzic-pokoj

Przygotowanie do metamorfozy
Przed ekipą Doroty naprawdę sporo pracy. Mimo kilku projektów głównym obiektem zmian pozostaje kuchnia (metamorfoza dodatkowo obejmie salon i sypialnię). Na szczęście remont może się zacząć praktycznie od razu. „Demolka” w kuchni nie jest konieczna – pomieszczenie jest w zasadzie puste, a podłoga pozostaje nienaruszona. Wystarczy tylko wynieść stół ogrodowy oraz panele i przystąpić do pracy. Na pierwszy ogień pójdzie elektryka i zmiana lokalizacji oświetlenia, a potem przyjdzie czas na zabudowę.

jak-urzadzic-kuchniejak-urzadzic-kuchniejak-urzadzic-kuchniejak-urzadzic-kuchnie

Aranżacje – kuchnie ze sklepowych półek
W sklepie na dziale kuchennym znajdziesz szeroki wybór zabudowy. Czym się kierować, gdy wybierasz nowe meble do kuchni? W pierwszej kolejności zdecyduj, czy ma ona być nowoczesna, czy klasyczna. Po drugie, weź pod uwagę swój budżet. Meble dostępne w sklepach, mają różny przedział cenowy. Bez problemu wybierzesz takie, na które masz przewidziany budżet.

Co sprawdzi się we wnętrzach?

Aktualnie popularne są nowoczesne aranżacje małej kuchni, w których drewno (lub okładzina je imitująca) łączy się z frontami zrobionymi na wysoki połysk.
Ciekawie we wnętrzach (szczególnie tych większych) prezentuje się też antracytowa kuchnia. Stanowi idealnie połączenie z białymi akcesoriami.
W każdym mieszkaniu sprawdzą się także klasyczne aranżacje kuchni, czyli białe szafki.
Klasycznym wyborem są także białe szafki z wyfrezowaną ramką, połączone z czarnymi uchwytami i blatem w kolorze naturalnego drewna.
Gdy zdecydujesz się na gotową kuchnię w sklepie, pamiętaj, że jest to zabudowa modułowa. Co to znaczy? W sklepie masz do wyboru szeroką gamę produktów, ale o określonych wymiarach. Na przykład w ofercie dostępne są różne szerokości szafek stojących, jednak ich wysokość jest zawsze taka sama. Wyregulujesz ją dzięki nóżkom mebli, schowanym pod cokołem. Szafki wiszące również występują w różnych rozmiarach. Jak urządzić kuchnię modułową? To nic trudnego. Dowolnie łącz dostępne elementy i mieszaj je, tak, by powstała kuchnia Twoich marzeń.

Pamiętaj, że w podczas wyboru mebli kuchennych najważniejsza jest funkcjonalność. Ważne jest, by po otworzeniu szuflady, można było ją wysunąć do końca – takie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

Nie zapominaj także o podstawowych zasadach w planowaniu sytuowania sprzętów takich jak kuchenka, zlewozmywak czy piekarnik.

Nie ustawiaj kuchenki w narożniku – to zdecydowanie utrudnia pracę. Blat powinien znajdować się po obu jej stronach.
Kolejność planowania sprzętów powinna być następująca: lodówka, zlewozmywak, kuchenka.
Zadbaj o to, aby między zlewem a sąsiadującą kuchenką było ok. 40 cm blatu roboczego. Blat między lodówką a zlewem może być dłuższy.
Dobrze, jeśli w kuchni znajdzie się przynajmniej jeden długi blat roboczy o długości minimalnie 80-90 cm. To może być właśnie ten obok lodówki i zlewu.
Zlewozmywak i kuchenka nie powinny znajdować się na przeciwległych ścianach. To niepraktyczne rozwiązanie, które dodatkowo może być niebezpieczne. Podczas przenoszenia gorącego naczynia z kuchenki w okolice zlewu lepiej, jeśli zrobisz to nad blatem.
Unikaj też zbyt dużych odległości między sprzętami, co utrudni Ci codzienne gotowanie. Jeśli Twoja kuchnia jest bardzo duża, postaw wyspę na jej środku. Wówczas masz szansę zachować odpowiednie odległości i zadbasz o komfort pracy. Minimalna odległość wyspy od szafek to 90 cm, choć znacznie wygodniej będzie, jeśli odległość ta wyniesie 100, a nawet 120 cm.

aranzacje-kuchni-w-blokuaranzacje-kuchni-w-blokuaranzacje-kuchni-w-blokuaranzacje-kuchni-w-bloku

Od prowizorki do pięknych wnętrz – tak powstała nowa kuchnia
Do kuchni bohaterów Dorota wybrała klasyczną białą kuchnię z dębowym blatem. Tradycyjny wygląd zabudowy przełamały kafelki. To one, jako jedne z pierwszych zmian, pojawiły się w mieszkaniu Marty i Kamila. Płytki ceramiczne Montblanc w kolorze niebieskim stworzyły nietuzinkową dekorację na ścianie naprzeciwko okna.

Pozostałe powierzchnie zostały odświeżone białą farbą. Strefę nad zlewem dodatkowo pokryła wodoodporna emulsja. Farba o specjalnych parametrach, dedykowana do zastosowania w kuchni to doskonała alternatywa dla kafelków. Jeśli użyjesz dobrej emulsji, odpornej na wodę i polewanie, wcale nie musisz pokrywać wszystkich powierzchni płytkami. Farba, którą Dorota wybrała do pomalowania strefy przy zlewie, kolorem koreluje z płytkami ceramicznymi. Jak dobrać produkt ze wzornika, by idealnie współgrał z aranżacją całego wnętrza?

Wybór emulsji z mieszalnika to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz dopasować kolor do  zakupionych już elementów. Urządzenie pozwala uzyskać dowolną ilość farby do drewna, metalu czy ściany w wybranym kolorze. Nie szukaj więc idealnego produktu wśród gotowych, zamkniętych puszek, a podejdź do specjalnego stanowiska mieszania farb na dziale z farbami. Znajdziesz tam uniwersalny wzornik (niezależny od żadnej marki farb). Przyłóż go do już wybranego elementu wystroju (na przykład kafli) i znajdź idealnie pasujący odcień emulsji. Pracownik obsługujący urządzenie posłuży Ci swoją radą.

Gdy wybierzesz już odpowiednią barwę, podaj jej numer osobie obsługującej sprzęt. Jeśli chcesz, by farba charakteryzowała się konkretnymi właściwościami, na przykład była wodoodporna, koniecznie wspomnij o tym w tym momencie. Gdy złożysz zamówienie, wykwalifikowany pracownik zrealizuje je w kilka minut. Co ważne, nie musisz się wcześniej umawiać na wykonanie takiej usługi. Więcej o usłudze przygotowania farb z mieszalnika przeczytasz tutaj.

Po przygotowaniu ścian w kuchni praca na budowie aż pali się w rękach. W ruch poszły wkrętarki i śrubokręty, którymi niezawodna ekipa Doroty Szelągowskiej skręcała wybraną przez projektantkę zabudowę kuchenną. Praca poszła bardzo sprawnie i zajęła naprawdę niewiele czasu. Po zamontowaniu mebli, koloru nabrała ściana nad zlewem oraz ściana w salonie, który został połączony z kuchnią.

mala-kuchnia-w-blokumala-kuchnia-w-blokumala-kuchnia-w-blokumala-kuchnia-w-bloku

W trakcie pracy Dorota wpadła na pomysł, by oddzielić aneks od salonu wyspą kuchenną DIY. Mebel powstanie ze skrzynek, żeby pokazać, że zarówno ten materiał, jak i palety, można wykorzystać w kuchni, ale w nieco inny sposób niż do tej pory robili to Marta i Kamil. W czasie gdy na budowie kończyć się będzie malowanie i sprzątanie, Dorota stworzy wyspę kuchenną razem z Darkiem w jego stolarni.

Wyspa kuchenna to marzenie wielu osób, często wykreślane z projektu z uwagi na niewielki metraż. Alternatywą dla tego mebla, którą Dorota zastosuje w domu bohaterów, jest mobilny pomocnik, z dodatkowym miejscem na przechowywanie. Jak odtworzyć ten mebel w swojej kuchni? Aby go stworzyć potrzebujesz blatu, dwóch drewnianych skrzynek, czterech kantówek i czterech kółek.

Pierwsza skrzynka pełni rolę podstawy pomocnika. Połóż ją na blacie roboczym i przykręć do jej rogów kantówki. Następnie pomaluj konstrukcję oraz drugą skrzynkę. Poczekaj, aż preparat wyschnie. Potem zamontuj drugą skrzynkę na górze konstrukcji pomocnika. Przykręć też kółka do spodu wysepki. Na koniec dodaj blat. Powinien być on ściągany, dlatego nie przykręcaj go, ale od wewnętrznej strony zamocuj kołki. Umieść je tak, by po połączeniu z całą konstrukcją, znajdowały się wewnątrz skrzynki.

Ostatni etap pracy przy metamorfozie to meblowanie pomieszczeń. Gdy wszystkie elementy wystroju wnętrza znajdą swoje miejsce, trzeba będzie jeszcze udekorować przestrzeń. Tak dopieszczone pomieszczenie, zobaczą jego właściciele. Wiedzą, że zmieni się kuchnia. Aranżacje salonu i sypialni to dla nich niespodzianka. Nim wejdą do odnowionego mieszkania, tradycyjnie zrobią z Dorotą jedną ozdobę do swojego domu.

Nowy gadżet dla pupili
Marta i Kamil są właścicielami kotów. Dlatego Dorota postanowiła, że własnoręcznie stworzą drapak dla swoich pupili, kształtem przypominający kaktusa. Gadżet powstanie z materiałów, dostępnych w sklepach DIY. Jak zrobić go krok po kroku?

Krok 1

Przed przystąpieniem do pracy zgromadź wszystkie potrzebne materiały. Do stworzenia drapaka potrzebujesz okrągłej deski, rurek PCV i korków, uszczelek, kleju oraz grubego zielonego sznurka.

Krok 2

Na środku deski ustaw stelaż, włóż do niego uszczelki i ustaw pierwszą rurę. Elementy zamontuj za pomocą kleju. Następnie dodaj kolejne rurki, tak, by finalnie uzyskać kształt przypominający kaktusa.

Krok 3

Gdy utworzysz całą konstrukcję, owiń ją sznurkiem. Nie musisz pokrywać jej klejem w całości. Wystarczy, że przykleisz sznurek na początku, a następnie będziesz dodawać spoiwo, w miarę równych odstępach. I gotowe – drapak w kształcie kaktusa może już trafić do nowego wnętrza.

Metamorfoza zakończona – tak zmieniła się kuchnia, aranżacje salonu i sypialni
Po kilku dniach pracy mieszkanie Marty i Kamila zmieniło się nie do poznania. Z kuchni zniknęły palety i stół ogrodowy, a sypialnia stała się przytulnym pomieszczeniem. Co dokładnie się zmieniło?

metamorfoza-kuchni-w-blokumetamorfoza-kuchni-w-blokumetamorfoza-kuchni-w-blokumetamorfoza-kuchni-w-bloku

W miejscu prowizorycznej kuchni stanęła piękna, klasyczna zabudowa kuchenna z serii Luiza w kolorze białym, z frezowanymi frontami. Na szafkach pojawił się dębowy blat. Meble uzupełniły potrzebne sprzęty. Wśród nich m.in. stalowy, jednokomorowy zlewozmywak z elegancką baterią, zmywarka, zabudowana lodówka oraz piekarnik do zabudowy wraz z okapem. Ściany pokryły kafle i farba. Jednym z punktów świetlnych jest niebiesko-biała lampa stołowa.

Między aneksem kuchennym a salonem stanął pomocnik wykonany przez Dorotę. Z kolei przy ścianie projektantka ustawiła rozkładany stół z krzesłami. Nad nim zawisła prosta lampa.

Salon koreluje kolorystycznie z kuchnią. Stoi w nim narożnik bohaterów, który zyskał nowy wygląd, dzięki kolorowym poduszkom. W pomieszczeniu znalazło się także miejsce na puszysty turkusowy dywan, stolik kawowy oraz białą zabudowę pod telewizor. Na ścianach zawisły plakaty, a okna przysłoniły lekko prześwitujące zasłony. Pomieszczenie rozświetla światło z eleganckiej i nowoczesnej lampy podłogowej Hila.

kuchnia-metamorfozakuchnia-metamorfozakuchnia-metamorfozakuchnia-metamorfoza

To jeszcze nie koniec zmian w domu Marty i Kamila. Sypialnia bohaterów w końcu stała się osobnym pomieszczeniem. Ekipa budowlana zamontowała framugi i wstawiła nowe drzwi. Na ścianach pokoju pojawił się ciemny odcień zieleni. W oknach zawisły kwieciste zasłony, należące do bohaterów. Darek Stolarz zbudował skrzynię łóżka, dzięki której Marta z Kamilem nie muszą już spać na ziemi – mebel znalazł się na odpowiedniej wysokości. Na materacu pojawiły się poduszki w kolorze ścian. Po bokach łóżka stanęło gustowne oświetlenie. Z jednej strony czarno-złota lampa podłogowa Larry, a z drugiej lampka nocna z tej samej serii. Przestrzeń uzupełniły lustra zawieszone na grubych sznurach. Naprzeciw łóżka Dorota pozostawiła biurko dla Kamila, które wymieniła na nowy mebel.

aranzacja-sypialniaranzacja-sypialniaranzacja-sypialniaranzacja-sypialni

Widok odnowionej kuchni ucieszył Martę i Kamila. Ogromna zmiana w tym pomieszczeniu przypadła im do gustu – w końcu zyskali miejsce do przygotowywania posiłków z prawdziwego zdarzenia. Nowa aranżacja salonu sprawiła, że para z niedowierzaniem zaczęła się zastanawiać, czy aby na pewno trafiła do swojego mieszkania. Jakby emocji było mało, Dorota zaprowadziła bohaterów do ich nowej sypialni. Jej wygląd był dla Marty i Kamila pozytywnym zaskoczeniem.

Podsumowanie
Metraż to główny czynnik determinujący wygląd każdego pomieszczenia. Jak urządzić kuchnię w bloku o niewielkim wymiarze? Pamiętaj, że dobrze zrobiony projekt, pozwoli Ci uzyskać zorganizowaną i pojemną przestrzeń, bez względu na jej rozmiar.

By stworzyć idealną kuchnię, wcale nie musisz kupować mebli na wymiar, zrobionych przez stolarza. Piękną, zarówno klasyczną, jak i nowoczesną zabudowę kuchenną, znajdziesz w sklepach. Takie meble stworzone są na zasadzie modułowej. Dzięki temu dowolnie wybierzesz sobie ilość i wymiar elementów kuchni. A wybierać jest w czym, bo serie mebli mają wiele składowych. Od szafek wiszących w kilku rozmiarach (z witrynką lub bez), przez szafki otwarte, kolumnowe, narożne czy stojące, po meble, w których zabudujesz piekarnik czy lodówkę.

Tak szeroki wybór mebli pozwala bez większego trudu stworzyć kuchnię marzeń. Układ takiego pomieszczenia, stworzonego z mebli modułowych, zaplanuj samodzielnie lub skorzystaj z pomocy projektanta pracującego w sklepie. Jeśli wybierzesz klasyczną kuchnię, pomyśl o przełamaniu jej tradycyjnego wyglądu, ciekawą aranżacją ściany (jak w projekcie Doroty). I nie muszą to być wyłącznie kafelki. Do aranżacji ścian nadaje się także wodoodporna farba (takie właściwości mają zarówno gotowe produkty, jak i farby z mieszalnika).

Aneks kuchenny bohaterów, połączony z salonem został całkowicie odmieniony przez Dorotę. To dobry patent na małą kuchnię w bloku, wymaga jednak przemyślanej aranżacji. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zadbaj o to, by w salonie pojawiły się elementy w podobnej kolorystyce. Mogą to być dekoracje lub kolor na ścianie. Ważne, by salon wraz z aneksem tworzył zgraną całość.

Praktycznym meblem w kuchni jest mobilna wyspa kuchenna. Ta standardowa, dostępna w sklepach, niestety nie zmieści się na małym metrażu. Dlatego, jeśli marzy Ci się taka dodatkowa przestrzeń, do przechowywania produktów, stwórz ją własnoręcznie. Pomysł na wyspę kuchenną projektu Doroty i Darka idealnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. 

Data publikacji: 08.08.2019