icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Bambus już nie tylko zdobi nasze biura i salony w postaci włożonej do wody, fantazyjnie wykręconej łodygi, z której wyrasta parę listków. Ta roślina staje się coraz mniej egzotyczna i w roli materiału pojawia się coraz częściej na naszych podłogach, blatach w kuchni czy meblach. Oprócz tego ma zastosowanie również dekoracyjno-funkcjonalne, szczególnie podczas zakładania domowego ogródka. Zobaczmy.

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Bambus – co to za roślina?

Często brana za drzewo (surowiec, jaki się z niej pozyskuje przypomina drewno), roślina ta jest w istocie rodzajem trawy (należy do rośliny wiechlinowatych). Wyróżnia się tym, że rośnie niezwykle szybko – nawet do 1-2 metrów w ciągu dnia! Jest uważana za najszybciej rosnącą roślinę na świecie.

Bambus jest niesamowitym materiałem budowlanym i surowcem wykorzystywanym do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na szybki wzrost, jest również stosunkowo tani. Ma doskonałe parametry wytrzymałościowe, jest odporny na wilgoć i ma podobną wartość estetyczną i użytkową, co drewno, przy czym jest znacznie lżejszy. Z bambusa wyrabia się deski do krojenia, plecionki, żywopłoty, a także wędki. Roślina ta ma ogromny potencjał.

Przeczytaj także: Rośliny balkonowe - na co się zdecydować?

Czy wiesz, że…?

Bambus służył niegdyś jako nietypowe narzędzie tortury. Polegała ona na tym, że ofiarę podwieszano nad młodym pędem bambusa (który jest zawsze bardzo ostro zakończony) i czekano, aż podczas rośnięcia zacznie przebijać on jego ciało. Tortura kończyła się w momencie, gdy pęd wychodził z innej strony ciała poszkodowanego. Zadawali ją jeszcze w XX wieku podczas II wojny światowej japońscy żołnierze.

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Bambus w domowym ogródku

Oprócz tego, że możemy hodować w domu samą roślinę, która szybko stanie się wysoka i będzie dekorować pomieszczenie, bambus sprawdza się także w innej roli. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w budownictwie – od wielu tysięcy lat, wykorzystuje się jego zdrewniałe i wysuszone pędy jako elementy drobnych konstrukcji. Do dziś w niektórych rejonach świata służą one jako podstawowy budulec chat.

Pusty w środku, zdrewniały pęd jest lekki, a zarazem trwały i giętki, dlatego możemy wykorzystać go w aranżowaniu domowego ogródka. Tworzy on tyczki, którymi podtrzymujemy w ogrodzie głównie warzywa i owoce. W domu może być także ozdobą.

Zobacz też: Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Liczne podpórki i drabinki posłużą nam jako elementy, po których swobodnie wspinać mogą się wszelkie rośliny pnące. Także pojedyncza łodyga może podtrzymać nam wybrane okazy, których delikatne pędy nie są w stanie utrzymać się pionowo. Wysuszony bambus ma charakterystyczny, naturalny wygląd, który pasuje także do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Nadaje im orientalnego wyrazu. Łodygi bambusa wykorzystamy do ozdoby ogródka, który aranżujemy z kaktusów i sukulentów. Tyczki możemy znacznie skrócić i wykonać za ich pomocą imitację mini obrzeży, oddzielając od siebie poszczególne roślinki. Bambus doskonale wygląda w towarzystwie bonsai i innych egzotycznych roślin, dlatego przyda się nam do dekorowania i tworzenia mini ogródka japońskiego w mieszkaniu.