Produkty

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Bambus już nie tylko zdobi nasze biura i salony w postaci włożonej do wody, fantazyjnie wykręconej łodygi, z której wyrasta parę listków. Ta roślina staje się coraz mniej egzotyczna i w roli materiału pojawia się coraz częściej na naszych podłogach, blatach w kuchni czy meblach. Oprócz tego ma zastosowanie również dekoracyjno-funkcjonalne, szczególnie podczas zakładania domowego ogródka. Zobaczmy.

wykorzystanie bambusaBambus – co to za roślina?

Często brana za drzewo (surowiec, jaki się z niej pozyskuje przypomina drewno), roślina ta jest w istocie rodzajem trawy (należy do rośliny wiechlinowatych). Wyróżnia się tym, że rośnie niezwykle szybko – nawet do 1-2 metrów w ciągu dnia! Jest uważana za najszybciej rosnącą roślinę na świecie.

Bambus jest niesamowitym materiałem budowlanym i surowcem wykorzystywanym do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na szybki wzrost, jest również stosunkowo tani. Ma doskonałe parametry wytrzymałościowe, jest odporny na wilgoć i ma podobną wartość estetyczną i użytkową, co drewno, przy czym jest znacznie lżejszy. Z bambusa wyrabia się deski do krojenia, plecionki, żywopłoty, a także wędki. Roślina ta ma ogromny potencjał.

Czy wiesz, że…?

Bambus służył niegdyś jako nietypowe narzędzie tortury. Polegała ona na tym, że ofiarę podwieszano nad młodym pędem bambusa (który jest zawsze bardzo ostro zakończony) i czekano, aż podczas rośnięcia zacznie przebijać on jego ciało. Tortura kończyła się w momencie, gdy pęd wychodził z innej strony ciała poszkodowanego. Zadawali ją jeszcze w XX wieku podczas II wojny światowej japońscy żołnierze.

bambusBambus w domowym ogródku

Oprócz tego, że możemy hodować w domu samą roślinę, która szybko stanie się wysoka i będzie dekorować pomieszczenie, bambus sprawdza się także w innej roli. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w budownictwie – od wielu tysięcy lat, wykorzystuje się jego zdrewniałe i wysuszone pędy jako elementy drobnych konstrukcji. Do dziś w niektórych rejonach świata służą one jako podstawowy budulec chat.

Pusty w środku, zdrewniały pęd jest lekki, a zarazem trwały i giętki, dlatego możemy wykorzystać go w aranżowaniu domowego ogródka. Tworzy on tyczki, którymi podtrzymujemy w ogrodzie głównie warzywa i owoce. W domu może być także ozdobą.

DRABINKA BAMBUSOWA 120 CM

Liczne podpórki i drabinki posłużą nam jako elementy, po których swobodnie wspinać mogą się wszelkie rośliny pnące. Także pojedyncza łodyga może podtrzymać nam wybrane okazy, których delikatne pędy nie są w stanie utrzymać się pionowo. Wysuszony bambus ma charakterystyczny, naturalny wygląd, który pasuje także do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Nadaje im orientalnego wyrazu. Łodygi bambusa wykorzystamy do ozdoby ogródka, który aranżujemy z kaktusów i sukulentów. Tyczki możemy znacznie skrócić i wykonać za ich pomocą imitację mini obrzeży, oddzielając od siebie poszczególne roślinki. Bambus doskonale wygląda w towarzystwie bonsai i innych egzotycznych roślin, dlatego przyda się nam do dekorowania i tworzenia mini ogródka japońskiego w mieszkaniu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?
Hoya carnosa, zwana woskownicą, to zachwycająca pięknymi i intensywnie pachnącymi kwiatami roślina uprawiana w wielu domach. Bywa jednak, że nie kwitn...
Czytaj więcej

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw
Czym podpierać pomidory w ogrodzie? Jakie tyczki wybrać do uprawy fasoli? Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie tyczek bambusowych. Sprawdźmy, czy...
Czytaj więcej

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin
Samodzielna uprawa roślin doniczkowych to zadanie wymagające sporego zaangażowania, wiedzy o konkretnych roślinach i regularności w ich pielęgnacji. J...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa