Jak wybrać wylewkę do baterii kuchennej?

Podczas urządzania kuchni staramy się zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły, aby wystrój otoczenia był elegancki i spójny, a jednocześnie przestrzeń nie traciła na funkcjonalności. Pozornie niewielkie akcesorium, jakim jest bateria zlewozmywakowa, również ma ogromny wpływ zarówno na estetykę, jak i komfort użytkowania kuchni – jaką wylewkę powinna posiadać, aby zyskać miano armatury idealnej?

Kształt i wielkość wylewki – bo najważniejsza jest funkcjonalność

Bateria kuchenna

Wylewka jest elementem wieńczącym baterię zlewozmywakową. To właśnie przez nią wypływa strumień wody, dlatego ważne jest, aby była ona odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb oraz rodzaju posiadanego zlewozmywaka. Po pierwsze zwróćmy kształt na kształt i wielkość wylewki, bo to właśnie te cechy zadecydują o naszym komforcie. Wylewka powinna być na tyle wysoka, aby możliwe było wygodne zmywanie nawet większych garnków lub blach do pieczenia. Jednocześnie nie może być zamontowana zbyt wysoko, ponieważ wtedy strumień wody spadający z impetem o dno zlewozmywaka będzie się rozchlapywał na boki – na blat i podłogę. Jeśli chcemy więc zadbać o wygodę korzystania z takiej wylewki, powinniśmy postawić na głęboki zlew.

Kształt wylewki będzie zależał również od indywidualnych potrzeb każdej kuchni. Dostępne są modele płaskie lub w kształcie litery L, C, S i F. Wybór odpowiedniej będzie wynikiem nie tylko właściwego dopasowania do zlewozmywaka, ale i możliwości połączenia z baterią stojącą lub wiszącą.

Porada eksperta

Kupując wylewkę do baterii pamiętajmy, że modele z gwintem skierowanym ku dołowi należą do armatury stojącej, zaś ku górze – ściennej. Ważne, aby wylewkę przytwierdzić do baterii zanim przystąpimy do montażu armatury w wyznaczonym miejscu.

Bateria kuchenna dwufunkcyjna

Wylewki dwufunkcyjne i obrotowe

Wygodne użytkowanie baterii kuchennych zapewnią też dodatkowe funkcje wylewki. Modele obrotowe będą niezastąpione w szczególności w przypadku zlewozmywaków dwukomorowych – pozwolą bowiem kierować strumień wody do dowolnego zbiornika, tym samym ułatwiając zmywanie, napełnianie komory oraz czyszczenie samego zlewu. Ciekawą opcją są również wylewki dwufunkcyjne, które posiadają regulację strumienia wody – możemy w nich ustawić opcję zwykłego strumienia oraz spray, świetnie sprawdzającą się w przypadku płukania naczyń po ich wymyciu.

Dodatkowe funkcje wylewek do baterii

Wylewka baterii kuchennej Castorama

Szczególną funkcjonalnością wyróżniają się wylewki wyciągane – posiadają one zamontowany wąż, dzięki któremu możemy przesunąć wylewkę również poza obszar zlewozmywaka. Przydaje się to w czasie napełniania wodą garnków, które się nie mieszczą w komorze, jak również wiader do mopów i wielu innych zbiorników. Dodatkowo wylewki do armatury kuchennej mogą być wyposażone w perlator, czyli urządzenie napowietrzające wodę. Dzięki temu nie będziemy jej zużywali tak wiele, nawet jeśli zdecydujemy się na zmywanie pod bieżącym strumieniem. Warto także postawić na wylewki z funkcją antykamienia, które na dłużej zachowają swoje właściwości użytkowe.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na najlepszą wylewkę do naszej armatury, sprawdźmy, jak przebiega montaż baterii kuchennej – instrukcja wideo przeprowadzi nas przez cały proces instalacyjny!

Data publikacji: 28.09.2018