LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Baterie łazienkowe – na jakiej wysokości je montować?

Aranżując łazienkę zazwyczaj skupiamy się na wykończeniu ścian i podłóg oraz na dobraniu właściwej ceramiki. Kwestia doboru i montażu armatury bardzo często odgrywa tu z kolei rolę marginalną. Okazuje się jednak, że właściwie zamontowane baterie mogą w dużym stopniu wpłynąć na wygodę korzystania z pomieszczenia. Zobaczmy, na jakiej wysokości montować baterie łazienkowe, by podwyższyć codzienny komfort.

Ścienne baterie łazienkowe – na jakiej wysokości je zamontować?

Urządzając standardową łazienkę, warto zachować proponowane poniżej wysokości montażu:

- bateria umywalkowa – największą wygodę zyskamy, montując ją 25-35 cm nad górną krawędzią. W przypadku standardowych umywalek będzie to zatem ok. 100-120 cm nad podłogą;

- bateria wannowa – jeśli chcemy, aby korzystanie z wanny wiązało się z komfortem, powinniśmy zamontować ją nie wyżej niż 10-18 cm nad górnym brzegiem wanny i ok. 60 cm nad posadzką;

- bateria prysznicowa – warto umieścić ją 110-130 cm nad podłogą – jest to średnia wysokość, z której będą mogły korzystać zarówno niskie, jak i wysokie osoby.

Uwaga!

Istotną kwestię stanowi to, aby wytyczyć miejsce montażu baterii jeszcze przed przystąpieniem do wykończenia posadzki. Do podanej wysokości trzeba więc dodać kilka centymetrów odpowiadających grubości okładziny podłogowej.

Koniecznie weźmy też pod uwagę to, że rury transportujące ciepłą i zimną wodę muszę zostać doprowadzone dokładnie do tych wymierzonych punktów. Ważne jest także zastosowanie 15-centymetrowego odstępu pomiędzy rurą z ciepłą i zimną wodą.

W przypadku baterii podtynkowych sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak przy tych ściennych. Na określonej wysokości montujemy po prostu podtynkowy element mieszający, a obok niego łączniki służące do montażu wylewki.

baterie łazienkowe

Montujemy baterię stojącą

W przypadku baterii stojących obowiązują nieco inne zasady. Wszystko ze względu na to, że są wyposażone w elastyczne wężyki, których długość najczęściej jest równa ok. 30 cm. W związku z tym mogą zostać umieszczone nieco niżej niż standardowe modele. W przypadku umywalek wysokość ta powinna wynosić 60-65 cm nad podłogą, dla wanien natomiast ok. 45 cm.

Przed przygotowaniem otworu montażowego na baterię warto przymierzyć ceramikę we właściwym miejscu łazienki. W ten sposób upewnimy się, że nasza wanna nie jest np. niewymiarowa – dzięki temu zamontujemy armaturę dokładnie na takiej wysokości, na jakiej powinna się znajdować, aby korzystanie z niej było wygodne.

na jakiej wysokości montować baterie łazienkowe

Łazienka dla dzieci – jak rozwiązać kwestię baterii?

Jeśli chcemy zaaranżować osobną łazienkę dla dzieci, do naszej dyspozycji jest cały szereg specjalnej armatury, którą możemy wykorzystać. Istnieje także możliwość zamontowania jej nieco niżej tak, by maluchy mogły samodzielnie jej używać. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci szybko rosną – już po kilku latach trzeba będzie więc przeprowadzić generalny remont. Zamiast tego, lepiej więc będzie zamontować baterie na normalnej wysokości i wyposażyć pomieszczenie w praktyczne schodki, które zapewnią naszych pociechom komfortowy dostęp do nich.

baterie łazienkowe