Podział baterii łazienkowych i kuchennych ze względu na miejsce i sposób montażu oraz rodzaj wylewki

Baterie stanowią uzupełnienie wyposażenia kuchni oraz łazienki. Są potrzebne wszędzie tam, gdzie zamontowana jest umywalka, wanna, prysznic bądź zlewozmywak. Umożliwiają wygodne korzystanie z wody, a tym samym pozwalają na wykonywanie codziennych czynności. Jaki mamy wybór w tym zakresie i na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Bateria zlewozmywakowa

Baterie – zarówno kuchenne, jak i łazienkowe – spełniają w pomieszczeniach ważną rolę. Bez nich mielibyśmy utrudniony dostęp do bieżącej wody. Nie moglibyśmy również kontrolować siły jej strumienia oraz temperatury. Współczesne baterie cechują się estetycznym wyglądem, co również dla wielu klientów jest kwestią nie bez znaczenia. Ich zróżnicowanie wynika nie tylko z formy i sposobu montażu, ale w dużej mierze także ze stylistyki. Szczególnie dużą różnorodność zauważymy w przypadku baterii kuchennych. Tutaj – poza oryginalnymi kształtami i nowatorskimi rozwiązaniami, znajdziemy także bogactwo stylów i kolorów, w jakich dostępne są poszczególne modele. Dzięki temu mamy możliwość zadbania o każdy szczegół naszego wyposażenia, a jest to ważne szczególnie wtedy, gdy nasza kuchnia przybiera formę połączonego z salonem aneksu.

Baterie do kuchni

Baterie przeznaczone do montażu w zlewozmywakach różnią się pod pewnymi względami od swoich odpowiedników przeznaczonych do łazienek. Przede wszystkim charakteryzują się innym wyglądem – ich wylewki przeważnie są ruchome, co umożliwia manewrowanie nimi podczas zmywania czy napełniania garnków wodą. W tym samym celu są one dłuższe i specjalnie wyprofilowane, tak by można było wygodnie wkładać do zlewy nawet duże naczynia.

Można je podzielić, uwzględniając różne kryteria:

Ze względu na sposób montażu:

- stojące – z wyciąganą słuchawką lub wylewką typu U, montowane w specjalnych otworach znajdujących się w zlewozmywakach (w niektórych wypadkach otwór na baterię stojącą trzeba wykonać samodzielnie),

- ścienne – montowana na ścianieW przypadku baterii zlewozmywakowych modele ścienne spotykane są rzadziej.

Bateria zlewozmywakowa

Ze względu na rodzaj wylewki:

- z wylewka typu U – wylewka ukształtowana jest w formę litery U – zwykle jest więc wysoka,

- z wylewką prostokątną – wylewka tego typu ma prosty, geometryczny kształt, czym zdecydowanie odróżnia się od zaokrąglonej wylewki typu U,

- z wylewką wyciąganą – tego typu modele są bardzo funkcjonalne. Wyciągana wylewka umożliwia precyzyjne skierowanie strumienia w wybranym kierunku, zwykle jest długa i możemy obracać ją o 360 stopni.

Ze względu na rodzaj uchwytu:

- jednouchwytowe – tzw. mieszakowe. Posiadają jeden uchwyt, który możemy obsługiwać jedną ręką,

- dwuuchwytowe – wyposażone są w 2 kurki – jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Jest to rozwiązanie starszego typu, dziś spotykane już rzadko. Baterie dwuuchwytowe stosuje się przeważnie wtedy, gdy zachodzi potrzeba wymiana starego modelu tego typu na nowy.

Czy wiesz, że?...

Regulacja odpowiedniej temperatury za pomocą baterii dwuuchwytowej jest trudniejsza niż w przypadku baterii jednouchwytowej. Może trwać nawet kilka minut, co wiąże się ze stratą spływającej w tym czasie wody. Baterie jednouchwytowe pozwalają natomiast na jednoczesne i szybkie ustawienie nie tylko temperatury wody, ale również mocy jej strumienia.

Bateria

Baterie łazienkowe

Również wśród baterii łazienkowych znajdziemy szeroką gamę produktów, różniących się od siebie pod względem wyglądu czy sposobu montażu. O ile w kuchni baterie mocuje się jedynie w zlewie, o tyle w łazience wymagają jej liczne urządzenia sanitarne. W tej kategorii dostępne są także całe serie produktów, dzięki którym zarówno bateria umywalkowa, jak i wannowa czy bidetowa mogą stanowić komplet, który wpłynie na stylistykę i estetyczny wygląd naszej łazienki.

Ze względu na miejsce przeznaczenia:

- umywalkowe – posiadają zazwyczaj krótką wylewkę i mogą być stojące lub naścienne – zależy to od sposobu, w jaki poprowadzona została instalacja,

- wannowe – składają się z korpusu oraz przełącznika, który umożliwia zmianę dopływu wody z wylewki do słuchawki i odwrotnie,

- prysznicowe – zwane również natryskowymi. Z wyglądu zbliżone do wannowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie posiadają wylewki oraz przełącznika,

- bidetowe – to baterie z krótką wylewką, stanowiące element wyposażenia bidetu.

Ze względu na sposób montażu:

- podtynkowe – wszystkie elementy przyłączeniowe baterii podtynkowych ukryte są w ścianie. Na zewnątrz widoczna jest tylko wylewka oraz uchwyt umożliwiający korzystanie z wody. Modele takie charakteryzują się minimalistycznym stylem i elegancją. Dostępne są wersji umywalkowej, wannowej oraz prysznicowej,

- ścienne – montowanie na ścianie nad umywalką, wanną lub pod prysznicem,

- stojące – zwane inaczej sztorcowymi, montowane w otworze lub otworach w umywalce lub wannie (mogą być jednootworowe lub kilku otworowe, np. 3-otworowe).

Bateria wannowa

Ze względu na rodzaj wylewki:

- z ruchomą wylewką – ruchoma wylewka pozwala na manewrowanie nią i ustawienie w zależności od swoich potrzeb,

- z nieruchomą wylewką – nieruchoma wylewka sprawia, że strumień wody zawsze kierowany jest w jedno miejsce. Nie mamy możliwości ustawienia go w pożądanym kierunku.

Ze względu na rodzaj uchwytu:

- dwuuchwytowe,

- jednouchwytowe.

Nowoczesne baterie

Warto również wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, jakim są baterie termostatyczne. Są one wyposażone w dwa pokrętła – jedno z nich służy do regulacji temperatury, a drugie do do ustawienia odpowiedniej mocy strumienia wody. W tego typu produktach wysokość temperatury regulujemy rzadko, dzięki czemu ograniczamy je straty. Dodatkową ich zaletą jest także zabezpieczenie w postaci blokady, która uniemożliwia przypadkowe ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody. Z tego powodu zastosowanie ich ogranicza ryzyko poparzenia i zapewnia bezpieczeństwo korzystania z wody także dzieciom.

W warunkach domowych coraz częściej stosowane są także baterie bezdotykowe, które jednak przeważnie znajdują zastosowanie w miejscach publicznych, gdzie liczy się wysoki poziom higieny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii

Podczas wyboru baterii należy także zwrócić uwagę na inne elementy, które nie będą bez znaczenia dla długotrwałego, a także oszczędnego jej działania. Jedną z takich części jest głowica. Wśród nich występują modele ceramiczne i uszczelkowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie trwalsze, a także ograniczają ryzyko pojawienia się wycieków. Nie bez znaczenia jest także ich rozmiar. Najczęściej spotykanymi są modele o szerokość 35 i 40 mm. Te ostatnie zazwyczaj są bardziej trwałe i dają większe możliwości regulacji strumienia wody.

Czy wiesz, że?...

Wybierając baterie dwuuchwytową, zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanej w niej głowicy, czyli elementu odpowiedzialnego za mieszanie wody. Najlepiej, by była ona wyposażona w specjalny filtr, który ochroni ją przed piaskiem oraz rdzą.

Bateria umywalkowa

Drugim ważnym elementem wyposażenia baterii jest perlator. To niewielkie sitko ma za zadanie napowietrzanie strumienia wody – dzięki temu nie traci on swojej objętości, a ilość zużywanej wody znacznie spada. Wiele baterii jest fabrycznie wyposażonych w perlator, jednak jeśli nasz model go nie posiada, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium i samodzielnie zamocować je w wylewce.

Montaż baterii

Montaż baterii jest zadaniem, z którym poradzimy sobie samodzielnie – wystarczy w tym celu zapoznać się z podstawowymi zasadami. Różnorodność modeli decyduje jednak o tym, że ich mocowanie przebiega w nieco inny sposób. Wśród najczęściej spotykanych baterii znajdziemy modele stojące, które chętnie wykorzystywane są zarówno w kuchennych zlewozmywakach, jak i wannach czy umywalkach. W ich przypadku niezbędne będzie wyposażenie się w odpowiednie wężyki instalacyjne. Aby zgłębić zasady montażu tego typu produktów, warto zapoznać się z tym artykułem. Równie popularne są baterie ścienne – te najczęściej stosujemy przy łazienkowych umywalkach i wannach. Zasady ich montażu wyglądają inaczej, co wynika m.in. z miejsca ich osadzenia – podłącza się je bezpośrednio do przyłączy ciepłej oraz zimnej wody.

Jak dbać o baterie?

Prawidłowe działanie baterii będzie w dużej mierze zależało od tego, czy będziemy o nią odpowiednio dbać. Samo czyszczenie korpusu i pozostałych zewnętrznych części baterii zapewni ich estetyczny wygląd, ale nie uchroni przed awariami. Z tego powodu należy także pamiętać o konserwacji wewnętrznych elementów armatury. Wewnątrz większości baterii znajduje się regulator strumienia wody składający się ze specjalnych sitek – dziś zastępowany jest najczęściej wspomnianym wyżej perlatorem. Należy czyścić go przynajmniej raz na pół roku – w innym wypadku gromadzące się w nim osady będą powodować utrudnienia w przepływie wody. Warto też pamiętać, że destrukcyjnie na kondycję tego elementu wpływa również twarda woda – jeśli taka płynie w naszych rurach, powinniśmy czyścić sitko zdecydowanie częściej, mniej więcej raz w miesiącu.

Porada eksperta

Odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga także głowica baterii. W przypadku stwierdzenia wycieku z głowicy uszczelkowej zazwyczaj wystarczy wymiana uszczelki. Głowice ceramiczne posiadają natomiast gładkie, ściśle przylegające do siebie płytki – jedynie w tym stanie gwarantują szczelność i prawidłowe działanie baterii. Aby tak zostało, raz na pół roku wyciągamy głowicę ceramiczną i oczyszczamy ją z zanieczyszczeń pod bieżącą wodą.

Data publikacji: 07.02.2016