icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Beton konopny - wszystko co musisz wiedzieć

Beton konopny to materiał, który od kilku lat zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, zarówno wśród entuzjastów ekologii, jak i w budownictwie przemysłowym. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. W artykule tym zgłębimy wszystko, co musisz wiedzieć o betonie konopnym – od procesu produkcji po jego zastosowania, korzyści ekologiczne oraz wyzwania związane z jego stosowaniem.

Beton konopny
  1. Czym jest beton konopny i jakie są jego właściwości?
  2. Jakie są właściwości betonu konopnego?
  3. Jaka jest cena betonu konopnego?
  4. Domy z betonu konopnego - zalety i wady

Czym jest beton konopny?

Beton konopny, znany również jako "hempcrete," to rewolucyjny materiał budowlany, który doskonale wpisuje się w trend zrównoważonego budownictwa. To dlatego, że ma on niezwykłe korzyści ekologiczne, a jego produkcja jest praktycznie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Konopie, z których pozyskuje się materiał, absorbują podczas wzrostu więcej CO2 niż zostaje uwolnione w procesie tworzenia betonu konopnego.

Proces produkcji betonu konopnego opiera się na wykorzystaniu paździerzy konopnych, czyli fragmentów zdrewniałych części łodyg rośliny konopi przemysłowej. Te paździerze stanowią naturalne i organiczne kruszywo, które miesza się związkiem spoiw na bazie wapna. W tradycyjnym betonie używa się cementu jako spoiwa i minerałów, takich jak żwir, jako kruszywa. Beton konopny wyróżnia się także doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, zdolnością do magazynowania ciepła oraz paroprzepuszczalnością. Jest odporny na ogień, a po zburzeniu budynku może posłużyć jako naturalny nawóz.

Jakie są właściwości betonu konopnego?

Beton z konopii wykazuje wiele niezwykłych właściwości, które go wyróżniają jako doskonały materiał budowlany. Przede wszystkim jest doskonałym izolatorem termicznym, co oznacza, że pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku. Dzięki swoim właściwościom zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, co przyczynia się do zdrowego środowiska wewnątrz budynku. Co istotne, beton konopny jest niepalny i w razie potrzeby, na przykład po rozbiórce, ulega całkowitemu rozkładowi, co zmniejsza jego wpływ na środowisko.

Jednym z niesamowitych aspektów betonu konopnego jest jego zdolność do akumulacji ciepła, znacznie przewyższająca właściwości materiałów mineralnych, takich jak wełna mineralna. Dzięki temu zapewnia stabilność cieplną, co oznacza, że ściany z betonu konopnego pozostają ciepłe, a straty ciepła są minimalne. Współczynnik przewodnictwa cieplnego λ betonu konopnego mieści się w zakresie 0,07-0,09 W/(m∙K), co świadczy o jego doskonałej izolacyjności.

Co istotne, w technologii hempcrete brak mostków termicznych, co oznacza, że cała konstrukcja jest jednolitą warstwą izolacyjną, co jest szczególnie ważne dla izolacji zarówno dachów, jak i ścian oraz podłóg. Beton konopny umożliwia również łatwą renowację starych budynków, zwłaszcza tych z muru pruskiego.

Oprócz tego beton z konopii jest higroskopiczny, co oznacza, że potrafi regulować wilgotność powietrza wewnątrz budynku, co jest korzystne dla zdrowia mieszkańców i zapobiega kondensacji oraz rozwojowi pleśni. Jest również materiałem "oddychającym", co oznacza, że przepuszcza parę wodną, co przedłuża trwałość budynku.

Domy z betonu konopnego

Jaka jest cena betonu konopnego?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje beton konopny i ile trzeba zapłacić za zbudowanie domu z jego użyciem. Warto zaznaczyć, że choć początkowe koszty mogą wydawać się wyższe, to z czasem, w miarę zwiększania się popularności tego materiału oraz zmiany w polityce rządu wobec hodowców konopi, można spodziewać się obniżenia cen. Istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się budową z wykorzystaniem surowca, jakim jest beton konopny. Cena nie jest jednak najniższa. 

Rozkładając koszty budowy domu na dwie główne części, mamy koszty związane z konstrukcją szkieletową oraz koszty związane z wypełnieniem. Większość firm oferuje kompleksowe usługi, włączając w to uzyskanie niezbędnych dokumentów, projektowanie domu i samą budowę. Koszt wykonania samych ścian z betonu konopnego może być zróżnicowany, zaczynając od około 250 zł za metr kwadratowy, aż do prawie 1000 zł, w zależności od specyfikacji i projektu. Trudno więc jednoznacznie ustalić ile może kosztować dom z betonu konopnego, cena może być bowiem różna i zależeć od wielkości i wielu innych czynników. 

Domy z betonu konopnego - zalety i wady

Zalety budowy domu z betonu konopnego obejmują szereg korzyści. Po pierwsze, ten materiał ma bardzo niski wpływ na środowisko, ponieważ podczas wzrostu roślin konopnych pochłania się więcej dwutlenku węgla, niż zostaje uwolnione w procesie produkcji wapna. Co więcej, gotowe budynki z betonu konopnego przez długie lata nadal absorbują dwutlenek węgla z atmosfery w procesie karbonatyzacji.

Beton konopny charakteryzuje się również wyjątkowo wysoką izolacją termiczną, co sprawia, że zapewnia komfortowe warunki wewnątrz budynku, pozwalając na oszczędności energii. Jego współczynnik przewodzenia cieplnego λ mieści się w zakresie 0,07-0,09 W/(m∙K), co pozwala na spełnienie obowiązujących standardów termoizolacji bez dodatkowego ocieplenia. Jest też materiałem dość dobrym w formowaniu - dom kopułowy z betonu konopnego nie jest więc niczym niezwykłym.

Oprócz tego beton konopny oferuje doskonałą izolację akustyczną, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jest również materiałem praktycznie niepalnym, co wpływa na bezpieczeństwo budynku. Jego elastyczność sprawia, że nadaje się do budowy na obszarach zagrożonych trzęsieniami ziemi, a wysoka zasadowość materiału zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, które są częstym problemem w tradycyjnym budownictwie. Nie jest też specjalnie trudny w zrobieniu. Beton konopny - jak zrobić taką mieszankę? W większości przypadków bloki betonowe są formowane ręcznie, ponieważ maszyny dedykowane do tego zadania są kosztowne. Beton konopny stanowi materiał budowlany o naturalnym i przyjaznym dla środowiska charakterze.

Niestety, beton konopny ma również pewne wady. Jedną z głównych jest jego niższa wytrzymałość na ściskanie w porównaniu z tradycyjnym betonem, co oznacza, że nie nadaje się do konstrukcji nośnych. Jednak prowadzone są badania nad zwiększeniem wytrzymałości tego materiału, co może przynieść poprawę w przyszłości.

Kolejną wadą jest ograniczona dostępność betonu konopnego, szczególnie w Polsce, co wpływa negatywnie na pytanie „beton konopny cena?” . Niska dostępność materiału wynika częściowo z restrykcyjnych przepisów dotyczących uprawy konopi przemysłowych w kraju. Trend ten jednak się zmienia i coraz częściej można spotkać na rynku materiał, jakim jest beton konopny. Producent takiego materiału to np. IsoHemp. 

Dostępność i cena materiału mogą wpłynąć na decyzję o budowie z jego użyciem. Niemniej jednak rosnące zainteresowanie betonem konopnym może przyczynić się do zmiany tej sytuacji i przyspieszenia rozwoju tej formy budownictwa w przyszłości.