Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Cement, kruszywa i wapno

Strzałka w prawo

Wapno budowlane

Strzałka w prawo

Wapno budowlane

Spoiwa wapienne ze względu na ich silne właściwości wiążące są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Spośród nich przeważnie stosuje się wapno palone i gaszone.

Filtry

Wapno budowlane

Spoiwa wapienne ze względu na ich silne właściwości wiążące są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Spośród nich przeważnie stosuje się wapno palone i gaszone.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Cement, kruszywa i wapno

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Wapno gaszone – co to jest?

Spoiwa wapienne ze względu na ich silne właściwości wiążące są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Spośród nich przeważnie stosuje się wapno palone i gaszone. To drugie jest niczym innym jak wodorotlenkiem wapnia, który jest otrzymywany w procesie lasowania, czyli gaszenia wapna palonego. Sam proces gaszenia może odbywać się na dwa różne sposoby. Pierwszy to gaszenie na mokro. Może być wykonane w warunkach domowych. Wykorzystuje się dużą ilość wody i zalewa nimi wapno. W ten sposób można otrzymać ciasto lub mleko wapienne.

Metoda gaszenia na sucho wymaga użycia minimalnej ilości wody. Proces ten może być wykonany wyłącznie w odpowiednim zakładzie. Z tej metody otrzymasz wapno hydratyzowane.

Wapno gaszone na sucho może przybrać postać brył, drobnego proszku lub granitu. Również efekty tego procesu gaszenia znajdą zastosowanie w wielu miejscach i przy licznych czynnościach. Budowa to nie jedyny obszar jego stosowania.

Do czego możesz wykorzystać wapno gaszone?

Gaszone wapno ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest chętnie wykorzystywane w zaprawach murarskich. Składnik ten nadaje masom elastyczności. Dodatkowo zapewnia im większą trwałość. Dotyczy to szczególnie tynków. Przed pęcznieniem i odspajaniem się tynku od powierzchni również chroni wapno gaszone. Zastosowanie go w budownictwie na tym się jednak nie kończy.

W budownictwie wapno gaszone może być wykorzystane nie tylko jako dodatek do zaprawy murarskiej. Bardzo dobrze sprawdza się też jako składnik do farb wapiennych. Dawniej wapno mogło też posłużyć do bielenia ścian i sufitów. Dzięki temu pozbywano się owadów oraz wszelkich robaków. Bielenie obecnie jest jeszcze stosowane w budynkach gospodarczych. Zapewnia ten sam poziom ochrony, co w przeszłości. Z kolei jako dodatek do farb, wapno nadaje intensywny biały kolor mieszance.

Ogrodnictwo to kolejne miejsce, w którym przyda Ci się wapno gaszone. Substancja ta nadaje się do malowania pni drzew. Bielenie pni ma znaczenie nie tylko z punktu ochrony drzew. Zmniejsza również nagrzewanie się drzew owocowych, co mogłoby doprowadzić do ich obumarcia.

Wapno w ogrodzie umożliwi Ci odkwaszenie gleby. W zależności od zastosowanego rodzaju wapna będzie ono odpowiednie do innego typu podłoża. Dzięki temu zmienisz pH gleby, co zapewni Ci lepsze uprawy. Pozwoli także uprawiać inne gatunki roślin. Wapno samo w sobie jest też nawozem, dlatego można dodać je do gleby. Warto przy tym dodać, że wapno poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne roślin.

Jeśli chcesz poprawić jakość wody, wapno gaszone również będzie dla Ciebie przydatne. Może być dodawane do twardej wody wraz z sodą. Dzięki temu zostaje ona zmiękczona w procesie uzdatniania wody przemysłowej i pitnej.

Wapno jest również stosowane jako rodzaj opatrunku. Może być zakładane między kolejnymi wizytami. Dodatkowo to ono wchodzi w skład cementu stomatologicznego, który jest podkładem do wypełnień.

Jakie wapno wybrać i czym się kierować?

Wapno gaszone jest dostępne w wielu różnych formach. Mowa przede wszystkim o rodzajach tego produktu, które powstają w procesie przetwarzania wapna palonego, dlatego też, gdy planujesz prace z tym produktem, upewnij się najpierw, jakiego dokładnie będziesz potrzebował.

Po hydratyzowane wapno sięgnij wtedy, gdy planujesz dodawać je do zapraw murarskich. Ten rodzaj wapna jest oferowany w postaci proszku. Dzięki temu wymieszanie go nie będzie stanowiło problemu. Przy czym często też możesz spotkać się z wapnem gaszonym w granulkach. Wprawdzie ich rozdrobnienie nie jest szczególnie trudne, ale na pewno zajmie Ci trochę czasu. Ze względu na szybkość pracy wapno hydratyzowane będzie lepszym wyborem.

Zakup wapna w formie ciasta wapiennego będzie dobrym wyborem, jeśli planujesz wykorzystać go do bielenia drzew. Taka półpłynna postać doskonale nadaje się również do bielenia ścian w pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki temu jest łatwa do nakładania i nie wymaga dodatkowego rozdrabniania lub mieszania z innymi substancjami.

Jeśli planujesz wykorzystanie wapna jako nawozu, stopień zmielenia ma duże znaczenie. Najszybciej będzie działało wapno bardzo dobrze rozdrobnione. Znacznie wolniej natomiast produkt w granulkach. Równocześnie ten drugi jest nieco łatwiejszy w rozprowadzaniu po całym polu. Nie będzie też nadmiernie pylił.

Podczas wyboru produktu zwróć także uwagę na pojemność opakowania. Wapno w bryłach oferowane jest przeważnie w postaci kawałka o wadze pięciu kilogramów. Z kolei wapno w formie rozdrobnionej znajdziesz w wiaderku, którego waga sięga od jednego do piętnastu kilogramów. Gotowy do użycia, rozdrobniony produkt pozwoli Ci szybko przystąpić do pracy. Musisz jednak zachować ostrożność podczas korzystania z niego. Wapno w proszku może dostać się do oczu lub dróg oddechowych. Zalecana jest tym samym duża rozwaga podczas pracy.

Niezależnie od tego, jaki typ wapna wybierzesz, zapoznaj się z kartą produktu. To ona określa skład, a także reaktywność tej substancji. Dzięki temu masz pewność, że zyskasz najlepszy możliwy produkt.