Produkty

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania

Stosowanie betonu w aranżacji wnętrz to rozwiązanie nowoczesne i modne. Pomieszczenia stają się przez to ascetyczne, minimalistyczne i eleganckie. Najczęściej spotykamy beton w salonie. Czy w kuchni sprawdzi się równie dobrze?

Modne wnętrza betonowe

betonowy blatBeton w aranżacji wnętrz zyskał popularność, ponieważ jest nietypowy. Przez lata kojarzył się ze stawianiem budynków, fundamentami, fasadą. Wciąż wiele osób właśnie tak myśli o betonie. Sprawia wrażenie surowca zimnego, surowego i zbyt ekstrawaganckiego, by stosować go wewnątrz jako ozdobę.

Tymczasem beton architektoniczny to materiał idealnie wpisujący się w style: minimalistyczny, industrialny, modernistyczny, a nawet futurystyczny. Jest prostą mieszanką cementu, kruszywa i wody. Sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru.

Beton architektoniczny sprawdza się jako wykończenie ścian, ale również posadzek i stropów. Tworzy się z niego pojedyncze elementy wyposażenia wnętrz, np. donice czy stoły. Połączenie z innymi materiałami w obrębie pokoju zmniejsza, a czasem niweluje jego surowy charakter. Coraz popularniejsze zestawienie to beton i drewno.

Czy wiesz, że...?

Efekt betonowych wnętrz możemy osiągnąć przy pomocy innych materiałów imitujących ten nowoczesny kompozyt. Popularne są płytki gresowe w kolorze betonu i o szorstkiej fakturze. Alternatywę stanowią farba do ścian, tynk dekoracyjny, a nawet odpowiednio dobrana tapeta. Z kolei jeśli beton ma stanowić tylko jeden z elementów przestrzennych, potraktujmy go jako modny narożnik. Do tego przydadzą się nam odlewane płyty o określonym kształcie i rozmiarze.

Zalety betonu w kuchni

W kuchni beton architektoniczny może sprawdzić się równie dobrze, co w innych pomieszczeniach. Jest materiałem trwałym i mocnym, ponieważ wykazuje odporność na gres capasuszkodzenia mechaniczne. Jeśli na betonową podłogę spadnie garnek, nie powstaną odpryski, tak jak choćby na płytkach podłogowych. Ponadto jest odporny na wysoką temperaturę oraz wodę. W kuchni oba te parametry są szczególnie ważne. Z racji częstego gotowania wytwarza się ciepło. Para wodna z kolei wpływa na wilgoć panującą w kuchni. Istnieje niewielkie ryzyko, że odpowiednio eksploatowane betonowe wnętrze pokryje się grzybem lub pleśnią.

Płyty betonowe izolują akustycznie, co może mieć znaczenie w kuchniach położonych blisko innych pokojów, a więc w małych mieszkaniach. Choć klasyczny beton jest szary, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć kolorową aranżację kuchni w betonie. Na tym modnym kompozycie można uzyskać dowolny wzór oraz nadać mu wybraną fakturę.

W kuchni beton świetnie sprawdza się jako trwałe elementy aranżacji, np. blat kuchenny.

Beton w kuchni – wady

betan na scianie w kuchniOdpowiednio traktowany beton jest materiałem wdzięcznym. Dla amatorów może być jednak trudny. Zbyt wielka ilość betonu architektonicznego zabije rodzinny i ciepły charakter kuchni. Przytłoczy ją i upodobni do bunkra. Jeśli więc marzy nam się kuchnia w betonie, powinniśmy poprosić o radę specjalistę bądź zatrudnić architekta wnętrz. Istnieje też wiele darmowych porad dedykowanych ocieplaniu betonowych wnętrz.

Inną wadę korzystania z płyt betonowych w kuchni stanowi ich waga – sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów. By zastosować płyty na ścianie bądź podłodze, uprzednio konieczne jest wzmocnienie ich.

W kuchni konieczne jest zabezpieczenie betonu właściwym środkiem do impregnacji betonu. Choć nie chłonie wody, powstające podczas smażenia tłuste plamy mogą w niego wnikać. Nie jest łatwo je usunąć.

Data publikacji: 01.06.2018
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania