Samodzielny montaż gotowych zestawów mebli kuchennych - jak tego dokonać?

Gotowy zestaw mebli kuchennych sprawdza się w wielu kuchniach, szczególnie tych o mniejszych rozmiarach. Meble zamówione na wymiar pozwalają bowiem zabudować wszystkie narożniki oraz wykorzystać maksymalnie całą, dostępną powierzchnię.

Montaż gotowych zestawów kuchennych nie jest trudny i szczególnie kłopotliwy. Wystarczy kierować się zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Ten będzie wskazówką do tego, jak postępować na wszystkich etapach prac wykończeniowych.

Od czego zaczynamy?

1. Przygotowanie pomieszczenia – pomiar, wymiarowanie

Jak na każdy dobrze przeprowadzony remont przystało, kluczowym elementem poprzedzającym właściwą pracę będzie przygotowanie pomieszczenia.

Zestaw_mebli_kuchennych_OlekZestaw_mebli_kuchennych_OlekZestaw_mebli_kuchennych_OlekZestaw_mebli_kuchennych_Olek

Jeśli remontujemy kuchnię wcześniej już wyposażoną, mamy nieco utrudnioną sprawę. Trzeba będzie bowiem sprawdzić obecną instalację, zedrzeć starą tapetę lub przemalować ściany oraz zająć się stanem technicznym podłogi. Oczywiście zakres prac zależał będzie od stanu zniszczenia obecnego pomieszczenia.

Po zdemontowaniu starej kuchni przychodzi pora na przygotowanie pomieszczenia. Upewnijmy się, czy ściany i podłoga są równe oraz czy ściany utrzymają ciężar nowych szafek. Na tym etapie zajmijmy się malowaniem wszystkich powierzchni, ułożeniem płytek ceramicznych lub wymianą podłogi.

Zaznaczanie miejsca na szafki

Naszkicujmy układ nowej kuchni na ścianie. Sprawdźmy, czy wszystkie wymiary, rozmieszczenie dopływu wody i gazu, doprowadzenie prądu oraz położenie otworów wentylacyjnych pokrywają się z planem. Zaznaczmy także miejsce, w którym zostaną zamontowane szyny do powieszenia szafek – uwaga, przy niektórych zestawach kuchennych szafki będą mocowane na haki.

Porada eksperta:

Przygotowując pomieszczenie do montażu nowych mebli, upewnijmy się, czy narożniki, ściany i podłoga są równe. W tym celu przygotujmy kątownik oraz poziomicę.

Zaznaczamy najwyższy i najniższy punkt podłogi oraz narożniki, które nie mają 90 stopni. Jeśli kąt ścian jest znacznie rozwarty, może okazać się, że ze względu na zbyt dużą odległość między ciągiem szafek a ścianą nie będzie możliwe zamontowanie szafki narożnej oraz przyległego ciągu szafek.

Przechodzimy do ścian

Powinniśmy mieć pewność, że materiał, z jakiego zostały postawione ściany utrzyma szafki.

Porada eksperta:

Problematyczna bywa kwestia zawieszania szafek na ścianach działowych z płyt g-k. Na takiej ścianie można zawieszać wyłącznie lekkie przedmioty. Przytwierdzamy je wówczas za pomocą gwoździ, które wbijamy pod kątem lub kołków rozporowych. Przy czym na jednym gwoździu można powiesić przedmiot ważący maksymalnie 5 kg. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

Szafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_PrestoSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_PrestoSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_PrestoSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_Presto

Zanim zaczniemy wiercić otwory na szynę lub haki, sprawdźmy jak przebiega instalacja elektryczna, hydrauliczna oraz kanalizacyjna. To też dobry moment na to, by upewnić się, że odpływy wody znajdują się w odpowiednim miejscu. Chociaż ten etap powinniśmy mieć już za sobą na poziomie projektu kuchni.

W nowej kuchni, czyli takiej, którą zastajemy zwykle w stanie deweloperskim, mamy nieco ułatwione zadanie. Instalacja jest nowa, ściany przygotowane do malowania. Nam pozostaje kwestia estetycznego wykończenia całości. Ale nie o tym.

Montaż mebli kuchennych to jeden z ostatnich etapów remontu kuchni. Cała reszta obejmuje wykonanie wymienionych powyżej czynności.

2. Montaż szafek

Gotowe zestawy kuchenne są wcześniej oznaczone w projekcie kuchni. Mają idealne wymiary oraz są tak rozpisane, aby komponowały się jednocześnie ze sprzętem AGD.

Porada eksperta:

Górne szafki zwykle mocuje się w taki sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 135 cm od podłogi. Taka wysokość zapewnia odpowiednią przestrzeń na dolną szafkę z blatem roboczym i odstęp od 45 do 60 cm między jedną szafką, a drugą. Odstęp między górną szafką a zlewem powinien wynosić 90 cm.

Jeżeli kuchnia ma kształt litery L lub U to rozpoczynamy od szafki narożnej. Szafkę należy ustawić przy pomocy poziomicy oraz wkrętaka. Jeżeli zależy nam na idealnym wypoziomowaniu szafki, poniżej wyznaczonej linii na ścianie można przymocować łatę drewnianą o przekroju 20 x 45 mm. Można na niej oprzeć szafkę w trakcie jej zawieszania. Później listwę można odkręcić, a widoczne otwory zaszpachlować.

Szafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_Presto_WP-60_bialaSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_Presto_WP-60_bialaSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_Presto_WP-60_bialaSzafka_kuchenna_wiszaca_pozioma_Presto_WP-60_biala

Montaż najlepiej rozpocząć od szafek wiszących. Najpierw nanosimy wymiary szafek na ścianę. Wykonujemy to przy użyciu listwy oraz poziomicy. Rysujemy linie poziomą na ścianie, a następnie przytwierdzamy do podłoża szynę. To na niej najczęściej wiesza się gotowe zestawy, przykręcając meble za pomocą kołków do szybkiego montażu. Szyna ułatwia zawieszenie szafek oraz ich równe ustawienie i wyrównanie. Ważne, aby szynę montażową idealnie wypoziomować i zamocować prosto przy pomocy kołków montażowych odpowiednich do rodzaju ściany. Ponadto, górne szyny montażowe powinny znajdować się na takiej wysokości, która pozwoli zachować 60 cm wolnej przestrzeni pomiędzy spodem szafek ściennych, a powierzchnią blatu.

W razie, gdyby ściana nie była idealnie równa możemy podłożyć pod szynę podkładki dystansujące.

Kiedy mamy pewność, że szyna trzyma się ściany możemy wieszać poszczególne segmenty szafek (wykonujemy to za pomocą wkrętów regulacyjnych). Wieszanie szafek zawsze rozpoczynamy najpierw od szafek narożnych oraz końcowych.

Porada eksperta:

Dlaczego najpierw wieszamy szafki górne, a dopiero później dolne? Tak jest po prostu wygodniej. Zachowujemy przestrzeń, która nie krępuje naszych ruchów.

Dalszym etapem prac będzie ustawienie szafek dolnych. Rozpoczynamy od segmentu, w którym będzie instalowany zlewozmywak. Po wypoziomowaniu szafki najlepiej od razu zając się zlewem.

Jeśli szafka nie posiada gotowych otworów na odpływy wykonajmy je, zanim ustawimy szafkę. Możemy to zrobić przy pomocy wyrzynarki. Dokładną instrukcję montażu zlewu znajdziemy tu.

Po tym etapie przechodzimy do kolejnych szafek. Kierując się w stronę kuchenki, zmywarki oraz lodówki. Szafki skręcamy ze sobą za pomocą śrub mocujących – wówczas tworzą zwarty rząd mebli. Wyrównanie szafek dolnych zwykle dokonujemy poprzez regulacje ich nóg. Górne szafki poprzez regulację zawiasów.

Aby komplet prezentował się naprawdę estetycznie, na koniec należy wypełnić segmenty elementami wykończeniowymi. Pełnią one także praktyczną funkcję. Dzięki nim szafki mogą się swobodnie otwierać i zamykać. Listwy łączeniowe docinamy na długość szafki.

Skręcenie szafek za pomocą wkrętów umożliwia lepsze ukrycie wykonanego połączenia pod warunkiem odpowiedniego schowania łba wkrętu w płycie szafki. Po pierwsze połączenie jest widoczne tylko w jednej szafce, a łeb wkrętu, który ładnie licuje z płaszczyzną szafki można zakleić samoprzylepną okrągłą zaślepką, dostępną w różnych kolorach i wzorach. Daje to przewagę nad złączem meblowym, którego nie da się wpuścić w płytę, a łby wkrętów złącza są widoczne w obu łączonych szafkach.

Po wypoziomowaniu wszystkich elementów dolnego segmentu możemy zabrać się za blaty.

Przed zamontowaniem blatu upewniamy się, że ma odpowiednie wymiary, oraz - w zależności od potrzeby - wycinamy otwór na płytę grzewczą (szczegóły w poszczególnych instrukcjach montażu). Po zamocowaniu blatu, pozostaje podłączenie gazu oraz urządzeń AGD.

Jeśli blat trzeba przyciąć, przygotujmy w tym celu piłę tarczową oraz zaciski stolarskie typu G. Mogą się również przydać dwa kozły do piłowania drewna. Aby zaznaczyć otwór na zlew, połóżmy blat na swoim miejscu i obrysujmy na jego spodzie szafkę, w której zamontujemy zlew. Następnie odwróćmy blat i obrysujmy kontury zlewu na przyklejonej taśmie maskującej. Otwór najłatwiej wyciąć przy pomocy wyrzynarki.

Warto zacząć od nawiercenia otworów w wewnętrznych narożnikach obrysu zlewu, dzięki czemu łatwiej będzie rozpocząć wycinanie.

Czy wiesz, że?

Kupując gotowe zestawy mebli w sklepach Castorama, możemy dopasować do nich szerokość oraz długość blatów.

Polka_narozna_Cooke_Lewis_dwupoziomowaPolka_narozna_Cooke_Lewis_dwupoziomowaPolka_narozna_Cooke_Lewis_dwupoziomowaPolka_narozna_Cooke_Lewis_dwupoziomowa

Wszelkie otwory wycinane w blatach należy uszczelnić silikonem, aby wilgoć nie wnikała w strukturę zarówno tego materiału, jak i wnętrza szafek.

Jeśli blat nie odpowiada głębokości szafek dolnych?

Mamy dwa wyjścia:

- albo pozostawiamy blat w takiej szerokości, jakiej jest, a bok szafki narożnej obijamy panelem maskującym (tak, aby nie było widać szczeliny pomiędzy szafką, a ścianą),

- albo przycinamy blat, jednocześnie mając świadomość, że skracamy sobie strefę roboczą.

3. Szuflady, półki, gałki

Skręcając szuflady rozpoczynamy od montażu prowadnic na ściankach szafek wewnętrznych. Kiedy to zrobimy wsuwamy szuflady. Najpierw zewnętrzne, później wewnętrzne – kierując się albo od dołu, albo od góry segmentu. Dalej zabieramy się za zawiasy i drzwiczki zewnętrzne. Na końcu mocujemy gałki lub uchwyty oraz wyposażenie wewnętrzne szafek (np. kosze druciane).

Przy bardziej skomplikowanym wyposażeniu szafek narożnych, np. z wysuwanym koszem, warto poprosić o pomoc fachowca.

Polka_na_reling_Cooke_Lewis_pojedyncza_chromPolka_na_reling_Cooke_Lewis_pojedyncza_chromPolka_na_reling_Cooke_Lewis_pojedyncza_chromPolka_na_reling_Cooke_Lewis_pojedyncza_chrom

4. Oświetlenie

Kluczową rolę w podświetleniu kuchennych mebli odgrywają oprawy LED zamontowane pod szafkami wiszącymi. Montaż tego typu oprawy jest możliwy tylko wtedy, kiedy dno szafek w meblach jest zupełnie równe. W innych przypadkach – niestety także w gotowych zestawach kuchennych sprawa nieco się komplikuje.

Przy nierównej płaszczyźnie konieczne będzie dobranie kilku opraw pasujących do szerokości szafek. Montaż opraw LED rozpoczynamy od przetarcia z kurzu dna szafki. Na czystą powierzchnię przyklejamy pas LED, pilnując, aby oprawa była zatwierdzona równolegle do krawędzi szafki.

Wiercimy w szafce otwór o średnicy 10 mm w rogu górnej płyty szafki i przeciągamy przez niego przewód oprawy. Podłączamy go do zasilania. Więcej o oprawach LED przeczytamy tutaj.

Oświetlenie kuchenne to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim wygoda. Oświetlenie centralne daje najwięcej światła, jednak to właśnie mniejsze diody LED zamontowane w szafkach wpływają na ciekawy i bardzo oryginalny efekt końcowy.

Data publikacji: 20.08.2015