Bezpieczeństwo maksymalne – zasuwy do drzwi

Zwykłe zamki drzwiowe mogą nie wystarczyć, abyśmy czuli się bezpiecznie i mieli pewność, że drzwi zewnętrzne nie będą łatwe do sforsowania. Jednak oprócz zamka, który jest wbudowany w skrzydło, możemy także zainstalować na jego powierzchni zamek nawierzchniowy. Pomocne będą również specjalne zasuwy.

Zasuwy – dodatkowa ochrona od wewnątrz

Zasuwy to specjalne zamki nawierzchniowe, które dają możliwość dodatkowego zabezpieczenia drzwi od wewnętrznej ich strony. Wiele modeli będzie możliwa do otwarcia jedynie, gdy znajdujemy się w środku budynku, inne zaś posiadają dopasowane klucze, którymi daje się je odblokować od zewnątrz. Wszystkie drzwi możemy wyposażyć w dodatkowy zamek nawierzchniowy, dzięki któremu zyskamy większą ochronę mienia.

Zasuwy wykorzystamy nie tylko w drzwiach wejściowych do mieszkania czy domu, ale również w wejściu do garażu, lokalu czy biura. Jednak tego rodzaju zamki nawierzchniowe najbardziej przydają się tam, gdzie chcemy łatwo zamknąć drzwi od środka i uniemożliwić osobom niepowołanym łatwy dostęp do naszych wnętrz.

zamek wierzchni

Czym różnią się zamki zewnętrzne od wpuszczanych, czyli tych, które montuje się w skrzydle, a które pozostają przez to niewidoczne? Przede wszystkim sposobem montażu, ale również przeznaczeniem. Zamki wpuszczane to główne zabezpieczenie drzwi, będące podstawą ochrony naszego mienia.

Największą rolę w tych blokadach spełniają wkładki, które mogą być różnego rodzaju i to one zapewniają nam efektywne i długotrwałe działanie zabezpieczenia. Mogą być bębenkowe lub patentowe – i te drugie lepiej chronią przed włamaniem. Wkładki powinny być odporne na korozję, twarde, a najlepiej wzmacniane (dodatkowa płytka zapewnia lepszą ochronę przed przewierceniem). W zamkach nawierzchniowych wykorzystuje się najczęściej mechanizmy:

- zapadkowy,
- zasuwowy,
- zapadkowo-zasuwkowe.

Czy wiesz, że…?

Co kilka minut w Polsce ktoś próbuje się włamać do budynku lub lokalu. Głównym powodem, dla których są to w większości nieudane próby, jest zabezpieczenie mechaniczne. Uznaje się, że drzwi zewnętrzne czy wejściowe powinny mieć przynajmniej dwa, a najlepiej trzy zamki. W ten sposób ochrona jest znacznie większa i jedno z zabezpieczeń może skutecznie uchronić przed włamaniem, podczas gdy obecność pojedynczego zamka nie będzie działała na naszą korzyść.

zamek wewnętrzny

Zamki nawierzchniowe – ratunek dla wąskich drzwi

Jeśli nasze drzwi wejściowe nie są zbyt grube, zamki wpuszczane mogą być albo niemożliwe do wmontowania, albo będą mniej solidne – o delikatniejszej konstrukcji. W takich wypadkach zasuwy stanowią doskonałą pomoc. Zamki nawierzchniowe z powodzeniem zamontujemy praktycznie na wszystkich skrzydłach drzwiowych. Jednak zasuwy najlepiej sprawdzą się w roli dodatkowego zabezpieczenia w drzwiach zewnętrznych czy wejściowych, wzmacniając działanie pozostałych, najczęściej wpuszczanych, zamków.

Sam zamek nawierzchniowy spełniający rolę zasuwy możemy zamontować w drzwiach prowadzących do piwnicy, garażu, szopy czy innego lokalu lub budynku, który powinien być choć w podstawowy sposób zabezpieczony przed obcymi. Stalowe blokady służą do zatrzaskiwania i zabezpieczania.

W wyborze zamków i wkładek do drzwi pomoże nam ten artykuł, a także ten znajdujący się pod niniejszym adresem: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/zabezpieczenia/zamki-nawierzchniowe/zamki/zamek-do-drzwi-jaki-wybrac.html.

bezpieczenstwo