Produkty

Poznajmy akcesoria, które ułatwią montaż futryn

Poznajmy akcesoria, które ułatwią montaż futryn

Montaż futryn możemy zlecić fachowcowi lub samodzielnie podjąć się wykonania tego zadania. Co będzie przydatne podczas zakładania futryn drzwiowych? Przyjrzyjmy się narzędziom i akcesoriom budowlanym, które mogą ułatwić nam pracę.

montaż futrynyO tym, jak zainstalować futrynę piszemy w artykule Montaż ościeżnicy bez tajemnic. Zanim przejdziemy do prac instalacyjnych, skompletujmy przydatne akcesoria. Co będzie nam potrzebne?

Rozpieraki do montażu futryn

Narzędziem, które ułatwia montaż ościeżnic jest rozpierak. Umożliwia on przede wszystkim równe osadzenie futryny w otworze na drzwi i pozwala wykonać to samodzielnie. Dzięki niemu przeniesiemy i ustawimy oba elementy boczne w idealnej pozycji względem siebie. Podczas wyrównywania i piankowania ościeżnicy rozpórki powinny pozostawać stabilne. Na rynku znajdziemy kilku producentów oferujących rozpieraki do montażu ościeżnic – narzędzia są przystosowane do montażu skrzydeł drzwiowych o standardowych szerokościach, np. 610, 735, 860 i 985 mm. Przy kupnie zwróćmy uwagę na takie parametry jak ich maksymalne obciążenie. W niektórych przypadkach może być ważne zablokowanie rozpórki pod kątem dzięki zastosowanych przegubom na stopkach. Sprawdźmy dostępny wybór rozpieraków.

Uwaga!

Przy montażu futryny zaleca się użycie kompletu rozpieraków.

pianka montażowaPrzydatne ściski narożne

Ściski narożne znajdziemy często jako uzupełnienie kompletu rozpieraków do drzwi. Pozwalają one na uzyskanie idealnie równych kątów prostych podczas montażu belek pionowych i poziomych ościeżnicy, wspomagając kątowniki. Ściski wykorzystamy również przy skręcaniu pod kątem 90 stopni ramek, szafek, korpusów szaf i innych elementów stolarki.

Pistolet do piany montażowej

Bez wyciskacza do pianki montażowej, nazywanego też pistoletem, nie byłoby możliwe uwolnienie masy z pojemnika. Akcesoria ze specjalną dźwignią dociskową ułatwiają zaaplikowanie pianki i dokładne wypełnienie nią szczelin montażowych. Pistolety są łatwe w użyciu i pozwalają wykorzystać uszczelniacze do samego końca. Niektóre pianki poliuretanowe są już wyposażone w specjalne aplikacyjne wężyki, które ułatwiają nanoszenie materiału w trudno dostępne miejsca. Jednak bardziej precyzyjne i wydajniejsze jest zastosowanie pistoletu.

Zestaw do montażu futryn Wolfcraft ProInne akcesoria przydatne przy montażu ościeżnicy:

- poziomnica – służy do weryfikacji, czy ustawienie belek jest poprawne w odniesieniu do pionu i poziomu;

- pianka montażowa – najlepiej wybrać piankę niskoprężną, warto pamiętać, że materiał ten zwiększa objętość i jego nadmiar może wypierać belki. W ofercie różnych marek znajdziesz również specjalne utwardzane pianki montażowe do PCV, drewna, aluminium, betonu, cegły;

- nóż monterski do usuwania nadmiaru pianki;

- listwy maskujące, silikon lub zaprawa murarska – w zależności od rodzaju ościeżnicy i jej konstrukcji wybierzmy elementy maskujące szczeliny montażowe.

Z montażem ościeżnicy możemy śmiało poradzić sobie samodzielnie, pod warunkiem, że wykorzystamy odpowiednie narzędzia i będziemy przestrzegać instrukcji obsługi.

Data publikacji: 31.01.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?
Piankę montażową używamy na przykład do osadzania i stabilizowania ościeżnic, drzwi, okien oraz parapetów. Jednak przy aplikacji pianki łatwo p...
Czytaj więcej

Wyciskacz do mas – jak działa

Wyciskacz do mas – jak działa
Wyciskacz do mas, zwany popularnie pistoletem, jest niezbędnym narzędziem w wielu rodzajach prac budowlanych i instalacyjnych. Jego zadaniem jest wypc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Poznajmy akcesoria, które ułatwią montaż futryn